Kluby czytelnicze
Do zobaczenia po wakacjach
poniedziałek, 14 czerwiec 2010
image_001.jpgDnia 9 czerwca 2010  w Filii nr 24 odbyło się ostatnie przedwakacyjne spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Miało ono charakter podsumowujący całoroczną działalność. Klubowicze przypomnieli sobie tematy spotkań jakie odbyły się w przeciągu ostatnich 10 miesięcy. Zwrócono uwagę na szczególnie interesujące dyskusje, wyrażono ochotę powrócenia do niektórych rozmów po wakacjach. Druga część spotkania poświęcona była dyskusji na temat wakacyjnych lektur.
Czytaj całość...
Codzienne życie misjonarki
poniedziałek, 14 czerwiec 2010
image_001.jpgCzytelnicy Filii nr 12 spotykający się w DKK, oraz wszyscy zaproszeni  2 czerwca  gościli Siostrę Cecylię Blachalską ze Zgromadzenia Sióstr Białych Misjonarek Afryki.
Siostra Cecylia w swoich  ekscytujących  opowieściach zabrała nas do miejsc w których  żyła i pracowała. Wszyscy obejrzeliśmy cykl zdjęć prezentujących codzienne życie Sióstr, ich olbrzymią pracę z lokalnymi społecznościami.
Słuchaczy zaciekawiła    szczególnie opieka   nad  trędowatymi oraz małymi dziećmi, odmienność i  swoiste piękno przyrody. Pytania i indywidualne rozmowy zakończył kiermasz przedmiotów  przywiezionych z Afryki.
 
Czytaj całość...
Twórczość Noah'a Gordona
środa, 02 czerwiec 2010
logo_readcom.jpg24 maja 2010 r. odbyło się  kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Tym razem poświęcone było twórczości Noah'a Gordona. To pisarz amerykański, autor powieści obyczajowych i historycznych, takich jak "Medicus"  czy "Medicus z Saragossy".
Omówiono walory poznawcze i zalety lekturowe jego dzieł, na kartach  których przywołana jest plejada lekarzy czasów współczesnych oraz z odległej przeszłości. Twórczość tego pisarza - zwłaszcza książki historyczne - spotkała się z zainteresowaniem klubowiczek, sięgających często po powieści historyczne. Z tego też powodu, następne spotkania będą poświęcone powieści historycznej.
Jolanta Jurkowska
Czytaj całość...
Dyskusje o Chopinie
poniedziałek, 26 kwiecień 2010
image_001.jpg23 kwietnia 2010 roku odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego w Filii nr 12. Tym razem zaprosiliśmy Dariusza Jóźwika, pracownika MBP, który wygłosił prelekcję pod tytułem „Chopin na jazzowo”. Bardzo ciekawie przedstawiony temat, oprawiony bogato wybranymi utworami, wywołał dyskusję na temat współczesnych interpretacji muzyki Chopina. Rozmowa sprowokowana prelekcją wyszła znacznie poza ramy tematyczne i czasowe.
Monika Waryszak
Czytaj całość...
Życie i twórczość Jane Austen
poniedziałek, 26 kwiecień 2010
image_001.jpgKolejne Spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom odbyło się w Filii nr 24 w dniu 21.04.2010 roku. Poświęcone było życiu i twórczości Jane Austen - przedstawicielki literatury angielskiej XIX wieku.
Punktem wyjścia była rozmowa na temat literatury kobiecej. Panie stwierdziły, że jest ona tworzona przez kobiety, dla kobiet. W potocznym znaczeniu nazwą tą określa się literaturę nie przedstawiającą żadnych wartości, o niskim poziomie literackim, odnoszącą się do prostych wrażeń, nie wnoszącą nic nowego.
Panie nie do końca zgadzały się z tymi opiniami. Uważają, że nie jest to literatura "wysokich lotów", ale dostarcza wiele rozrywki, odwraca uwagę od codziennych kłopotów, jest łatwa w odbiorze i sprzyja odpoczynkowi.
Czytaj całość...
Twórczość Fryderyka
czwartek, 22 kwiecień 2010
image_001.jpgSpotkanie Klubu Czytelniczego READCOM, które odbyło się 20 kwietnia w Filii nr 24 poświęcone było twórczości Fryderyka Chopina. Uczestnicy spotkania dzięki prelekcji Dariusza Jóźwika "Chopin na jazzowo" mieli możliwość zapoznania się z interpretacjami muzyki tego wielkiego kompozytora, które znacznie odbiegają od oryginału. Z ogromnym zainteresowaniem Panie obejrzały fragmenty występów czołowych polskich muzyków jazzowych, między innymi: Lory Szafran, Doroty Miśkiewicz, Leszka Możdżera.
Przedstawione interpretacje wywołały gorącą dyskusję. Uważano, że zbytnio odbiegają one od oryginału, zatracają klimat muzyki Chopina, czynią ją niezrozumiałą i pozbawioną polskości.
Czytaj całość...
W hiszpańskich realiach
czwartek, 22 kwiecień 2010
image_003.jpgDnia 19 kwietnia 2010 r. w Filii nr 19 MBP odbyło się kolejne dwugodzinne spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom.
Tym razem było ono poświęcone współczesnej literaturze hiszpańskiej. Szczególną uwagę skupiono na dwóch przedstawicielach tej literatury - Arturo Perez -Reverte i Eduardo Mendoza. Dzięki tym twórcom nastąpiło wskrzeszenie literatury przygodowej i sensacyjnej w jej najlepszym wydaniu. Dzieła tych autorów skrzą się humorem, wartka akcją, a jej twórcy bawią się literackimi konwencjami. Nasze klubowiczki  stwierdziły, że  współczesna literatura hiszpańska jest im zupełnie nieznana i wymaga przygotowania do jej odbioru.
Jolanta Jurkowska
Kolory dzieciństwa
środa, 31 marzec 2010
Klub czytelniczy - Zdjęcie 001Dnia 26 marca odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego Filii nr 12. Tematem rozmów były wspomnienia lat dziecięcych. Uczestniczki z sentymentem i nutką nostalgii przeniosły się myślami w dawniejsze czasy. Wspominały między innymi ówczesną literaturę dziecięcą, dawny Lublin jak również porównywały sposoby wychowywania dzieci dawniej a dziś. Kolejne spotkanie przewidziane jest na 9 kwietnia. Serdecznie zapraszamy.
Czytaj całość...
Spotkanie z Chopinem
wtorek, 23 marzec 2010
READCOM w Filii nr 19 - Zdjęcie 00122 marca 2010 r. odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Tym razem nie było poświęcone literaturze, ale wydarzeniu o randze międzynarodowej - 200 Rocznicy Urodzin Fryderyka Chopina. Nasze Klubowiczki  z zainteresowaniem  obejrzały okolicznościową wystawę oraz wysłuchały prelekcję o życiu i twórczości kompozytora.
Na zakończenie była okazja rosmakować się w utworach geniusza fortepianu.
Jolanta Jurkowska

Czytaj całość...
Cesarz reportażu
środa, 10 marzec 2010
Filia nr 24 -readcom - Zdjęcie 00110 marca 2010 w Filii nr 24 MBP odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM. Było one poświęcone twórczości i życiu "cesarza reportażu" Ryszarda Kapuścińskiego.
W pierwszej części dyskusji klubowicze zastanawiali się nad fenomenem twórczości tego mistrza reportażu. Wszyscy zgodnie twierdzili, że jego książki są doskonałym źródłem wiedzy o wielu krajach, możemy poznać kulturę, mentalność i zwyczaje wielu narodów.
Autor potrafił przekazać nam nie tylko sytuację polityczną, ważne wydarzenia społeczno-kulturalne, ale także życie zwykłego obywatela, jego codzienne troski i ubóstwo.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 381 - 390 z 427


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego