Kluby czytelnicze
Zapraszamy do Chin
piątek, 26 luty 2010
Klub czytelniczy - Zdjęcie 001Kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego Filii nr 12 odbyło się pod znakiem egzotycznych podróży. Jedna z uczestniczek Klubu, Pani Anna Rajtar-Grabowiec podzieliła się swoimi wrażeniami i wspomnieniami z wakacyjnej wycieczki do Chin. Piękne zdjęcia, pamiątki i barwne opowieści zachęciły uczestników Klubu do sięgnięcia po dostępną w bibliotece literaturę chińską. Następne spotkanie odbędzie się w klimacie epoki Fryderyka Chopina. Monika Waryszak
Czytaj całość...
Samotność człowieka współczesnego
środa, 10 luty 2010
Filia 24 – READCOM - Zdjęcie 00110 lutego 2010 w Filii nr 24 odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM, którego tematem była samotność człowieka współczesnego. Klubowicze dyskutowali o różnych przyczynach samotności, dzielili się własnymi obserwacjami, przeżyciami. Zgodnie twierdzili, że samotność nie jest czymś złym, a współczesny człowiek, który ma nieograniczony dostęp do mediów i możliwość korzystania z różnych form działalności kulturalnej powinien cieszyć się, że nikt nie ogranicza jego działań i zainteresowań. Odosobnienie, zdaniem uczestników spotkania, sprzyja rozwijaniu własnej osobowości, realizacji planów, oddawaniu się pasjom.

Czytaj całość...
Zapraszamy do dyskusji
piątek, 22 styczeń 2010
Klub w F12 - Zdjęcie 00120 stycznia w Filii nr 12 odbyła się inauguracja Klubu Czytelniczego. Było to pierwsze z serii zaplanowanych na ten rok comiesięcznych spotkań poświęconych książce oraz szeroko pojętej kulturze. Spotkaniu towarzyszyła serdeczna i przyjazna atmosfera. Panie bardzo chętnie dyskutowały na temat swoich ulubionych pisarzy,  przyzwyczajeń czytelniczych jak również o zainteresowaniach i oczekiwaniach. Uczestnicy Klubu wyrazili chęć zgłębiania wiedzy i potrzebę wymiany doświadczeń czytelniczych.
Czytaj całość...
Co nowego w Hiszpanii?
poniedziałek, 18 styczeń 2010
READCOM
Spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM, które odbyło się 13  stycznia 2010 roku poświęcone było kulturze Hiszpanii. W pierwszej części spotkania klubowicze rozmawiali o zwyczajach panujących w tym kraju, dzielono się swoimi wyobrażeniami o Hiszpanii i jej mieszkańcach.
Uczestnicy spotkania, którzy mieli okazję być w tym pięknym kraju, dzielili się swoimi wrażeniami i ciekawostkami z podróży. Wiele uwagi poświęcono kulturze i świętom jakie odbywają się w Hiszpanii.
Czytaj całość...
Powieść historyczna
piątek, 18 grudzień 2009
READCOM16 grudnia 2009r. w Filii nr 24 MBP odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM. W czasie spotkania uczestnicy dyskutowali o powieści historycznej. Omawiano ulubione pozycje literackie, wybrane postacie. Klubowicze wymieniali zalety literatury historycznej, zgodnie uznali, że służy ona budzeniu zainteresowania przeszłością, pogłębianiu wiedzy, wpływa na kształtowanie świadomości narodowej i budzi uczucia patriotyczne.
Znaleźli się również przeciwnicy tego rodzaju literatury, którzy twierdzili, że przekazywana w powieściach wiedza jest nieobiektywna, zbyt rozbudowane są watki osobiste, a przedstawiona rzeczywistość znacznie odbiega od prawdy.
Następne spotkanie odbędzie się 13 stycznia 2010. Jego temat to: w kręgu literatury hiszpańskiej. Serdecznie zapraszamy!
Maria Błach
Czytaj całość...
Kobieta w literaturze
czwartek, 05 listopad 2009
READCOM 28 października 2009r. w Filii nr 24 MBP odbyło się spotkanie Czytelniczego Klubu READCOM, które zakończyło cykl poświęcony wizerunkowi kobiet w literaturze.
Rozmowa miała charakter osobistych refleksji. Uczestnicy oceniali wybrane bohaterki książek. Pod uwagę brano przede wszystkim literaturę polską. Klubowicze doszli do wniosku, że bardzo często poszukujemy w ulubionych postaciach podobieństwa do nas samych. Lubimy bohaterki wesołe, konsekwentne w działaniu, nietuzinkowe i odważne. W dyskusji nawiązano również do fragmentów filmów obejrzanych na poprzednim spotkaniu. Porównywano kreacje filmowe i literackie poszczególnych bohaterek.
Podsumowaniem spotkania było porównanie sytuacji kobiety w minionych epokach i w czasach współczesnych.
Temat następnego spotkania, które odbędzie się 18 listopada to "Ważne wydarzenia historyczne w powieściach". Zapraszamy serdecznie!
Maria Błach
Czytaj całość...
Cesarz reportażu
piątek, 30 październik 2009
READCOM
28 października 2009 r.w zaprzyjaźnionym z nami Gimnazjum nr 1 odbyło się spotkanie poświęcone życiu i twórczości wybitnego polskiego  reportażysty, publicysty oraz pisarza - "cesarza reportażu" - Ryszarda Kapuścińskiego.
Podczas ostatniego spotkania o tej wybitnej Postaci, skierowanego w maju do młodzieży gimnazjalnej, padła myśl wspólnego organizowania spotkań w ramach Klubu Czytelniczego  Readcom.
Właśnie to ostatnie październikowe - można traktować jako inauguracyjne spotkanie kierowane tym razem do bibliotekarzy szkolnych, podczas których zamierzam  przedstawiać ciekawych twórców pióra, przybliżać ich twórczość oraz wzniecać późniejsze dyskusje o przeczytanych książkach. Spotkania takie odbywać się będą kwartalnie w Gimnazjum nr 1 dla  tej właśnie grupy zawodowej.
Czytaj całość...
Literackie spotkania z Innym
piątek, 23 październik 2009
READCOM
19 października 2009 r. w Filii nr 19 MBP w Lublinie przy ul. Kunickiego odbyło się kolejne, comiesięczne spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Tym razem w ramach dalszego ciągu, przebiegających pod hasłem "literackiego spotkania z Innym", zaprezentowałyśmy sylwetkę i twórczość francuskiego laureata Literackiej Nagrody Nobla za 2008 r. Jest nim Jean-Marie Gustave Le Clezio (1940-).
Na podstawie dwóch obecnych w księgozbiorze bibliotecznym dzieł tego pisarza: "Onitsza" oraz "Urania" omówiono tematykę, którą się zajmuje. Przybliżono przesłanie jego twórczości oraz fascynacje Le Clezio  kulturą Afryki oraz kulturą indiańską. Nasze klubowiczki snuły refleksje na temat przeczytanych książek tego autora, a na zakończenie miały okazję posłuchać nagrania zespołu zambijskiego  The Sakala Brothers, pielęgnującego muzyczną kulturę tego kraju.
Jolanta Jurkowska
Czytelniczy Klub Książki i Marta Fox
czwartek, 15 październik 2009
Marta Fox - Zdjęcie 00113 października 2009 w Filii 24 MBP w ramach działającego Czytelniczego Klubu Książki odbyło się spotkanie ze znaną, polską powieściopisarką, poetką i eseistką Martą Fox.
Autorka zaprezentowała uczestnikom spotkania swą nową powieść: "Kobieta zaklęta w kamień". Zapoznała z genezą swojej książki i myślami jakie jej towarzyszyły w czasie pisania.
Pisarka opowiadała również o książkach przeznaczonych dla młodzieży. Pierwsza z nich została napisana, aby zachęcić do czytania córkę, kolejne zaś poruszają ważne problemy, z jakimi borykają się nastolatki.
Czytaj całość...
Kobiety różnych epok
piątek, 09 październik 2009
READCOM7października w Filii nr 24 odbyło się spotkanie Czytelniczego Klubu Książki READCOM, na którym kontynuowano dyskusję na temat wizerunku kobiety w literaturze. Uczestnicy rozmawiali jak indywidualnie odbierają poszczególne postacie kobiece w powieściach.
Rozmowa została wzbogacona fragmentami filmów, dzięki którym klubowicze mieli okazję poznać wizerunki kobiet różnych epok, ich pozycję, prawa, kłopoty i radości jakimi żyły. Porównywali je również do kobiet współczesnych.
Dalszy ciąg dyskusji odbędzie się na spotkaniu 28.10. o godzinie 10:00. Serdecznie zapraszamy!
Maria Błach
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 381 - 390 z 417


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego