Kluby czytelnicze
Dyskusja o Miłoszu
wtorek, 31 maj 2011
image_001.jpgJak zwykle w ostatni poniedziałek miesiąca odbyło się spotkanie uczestników DKK tym razem z p. Dariuszem Jóźwikiem.
Wysłuchaliśmy bardzo interesującego wykładu, wzbogaconego krótkim filmem o Czesławie Miłoszu - poecie.
Wiosną skłonni jesteśmy do refleksji, czytania poezji, w obliczu piękna otaczającego nas świata.Z olbrzymią przyjemnością słuchaliśmy ostatnich wierszy czytanych przez autora, zapewne  sięgniemy po zbiorki poezji Czesława Miłosza nie raz.
Róża Wawer
Czytaj całość...
Szachy w SZALu
środa, 25 maj 2011
image_001.jpgW poniedziałkowe popołudnie w Filii Nr 12, odbyło się spotkanie młodzieży SZAL (Stowarzyszenie Zakręconych Amatorów Literatury) poświęcone szachom. Wizyta młodych czytelników zbiegła się w czasie z III Międzynarodowym Arcymistrzowskim Turniejem Szachowym im. Unii Lubelskiej, który był ważnym wydarzeniem sportowym ubiegłego tygodnia. Młodzież miała okazję poznać reguły i zasady tej strategicznej gry planszowej oraz rozegrać kilka partyjek turniejowych. Rozmowy Szalowców zdominował temat obecności szachów w literaturze pięknej. Dzięki temu mogli przekonać się o ich ponadczasowym i uniwersalnym charakterze. Kolejne spotkanie z Zakręconymi Amatorami Literatury odbędzie się w czerwcu.
Dominika Paniak
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom
poniedziałek, 23 maj 2011
image_001.jpg23 maja 2011r. w Filii nr 19 MBP w Lublinie odbyło się spotkanie Klubu Czytelniczego poświęcone pamięci błogosławionego Jana Pawła II. Na wstępie naszym paniom zaprezentowałyśmy publikacje traktujące  o posłudze życia papieża Polaka oraz Jego dzieła. W dalszej części spotkania  klubowiczki podzieliły się osobistymi refleksjami o znaczeniu pontyfikatu Jana Pawła II dla Polski i świata. Na zakończenie obejrzałyśmy  film dokumentalny "Pielgrzym" o pierwszej pielgrzymce papieskiej do Ojczyzny.
Jolanta Jurkowska, Elżbieta Kierepko
Czytaj całość...
Szachy w SZALu
środa, 18 maj 2011
Szachowe spotkanie Zakręconych Amatorów Literatury
image_001.jpg

W Roku Czesława Miłosza
środa, 11 maj 2011
image_001.jpgKonferencja naukowa "Miłosz i Miłosz" na Uniwersytecie Jagiellońskim ma być najważniejszym wydarzeniem festiwalu poświęconego poecie, który właśnie rozpoczyna się dziś - 9 maja w Krakowie. To główny punkt obchodów uchwalonego przez Sejm w stulecie urodzin poety - Roku Miłosza.
W te bogate wydarzenia niejako wkomponowuje się  dzisiejsze spotkanie Klubu Czytelniczego w Filii nr 19 MBP w Lublinie poświęcone wybitnemu poecie (1911-2004), prozaikowi i eseiście oraz laureatowi Literackiej Nagrody Nobla w 1980 r.
Dożył on 93 lat, a pisał i publikował przez ponad 70 lat. W tym czasie stworzył 1,5 tys. wierszy i kilka tomów prozy. Sam  uważał się za poetę kameralnego. Był świadkiem wielu epok historii i literatury. Jednocześnie był postacią dla wielu bardzo  kontrowersyjną.
Czytaj całość...
Klub czytelniczy Readcom zaprasza
poniedziałek, 09 maj 2011
Readcom zaprasza na słuchowisko Marii Brzezińskiej, poświęcone chorobie alzheimera.
image_001.jpg
Powiększ

Dyskusyjny Klub Ksiażki gościł Jacka Dehnela
piątek, 15 kwiecień 2011
image_001.jpgW środę 13 kwietnia w Filii Nr 12, na spotkaniu DKK, gościł Jacek Dehnel. Salę wypełnili po brzegi czytelnicy, których zachwycają zbiory poezji oraz proza poety. Padło wiele pytań dotyczących łatwości pisania, krytyków literackich, ostatnio opublikowanego „Saturna” oraz planów na następną książkę. Jacek Dehnel odpowiadał z właściwą sobie erudycją i swadą. Ośmielając czytelników do dalszych rozmów czytał swoje ulubione wiersze i fragmenty książek.
Kwiatami i mnóstwem ciepłych słów czytelnicy pożegnali pisarza.
Róża Wawer
Czytaj całość...
Definicja reportażu
środa, 13 kwiecień 2011
image_001.jpgPolski reportaż współczesny był tematem spotkania Czytelniczego Klubu dla Dorosłych READCOM, które odbyło się 13 kwietnia 2011 w Filii Nr 24.
Krótki wstęp pozwolił uczestnikom zapoznać się z definicją reportażu, jego historią, najważniejszymi twórcami tego gatunku w Polsce i na świecie. Wymienione również zostały różne rodzaje reportażu (sportowy, kryminalny, podróżniczy).
Głównym punktem spotkania była dyskusja o reportażach zawartych w książkach Marcina Szczygła: "Gottland" i "Zróbmy sobie raj", Wojciecha Tochmana: "Dzisiaj narysujemy śmierć", "Schodów się nie pali", "Bóg zapłać" oraz Jacka Hugo- Badera "Biała gorączka". Każdy z klubowiczów wypowiedział się na temat swoich oczekiwań wobec reportażu, a także omawiał te z opisanych historii, które wywarły na nim szczególne wrażenie.
Czytaj całość...
110 ulic
środa, 23 marzec 2011
image_001.jpgNa ostatnim spotkaniu klubu SZAL młodzi czytelnicy Filii Nr 12, zmierzyli się z problemami poruszonymi w powieści Małgorzaty Gutowskiej–Adamczyk „110 ulic”. Dyskusja pochłonęła wszystkich klubowiczów, a rozmowy na tematy „pozaliterackie” zwieńczyły długie poniedziałkowe popołudnie. Najbliższe spotkanie „Zakręconych Amatorów Literatury” odbędzie się w kwietniu, na którym również nie zabraknie interesujących i ciekawych tematów do konwersacji oraz słodkiego poczęstunku.
Dominika Paniak
Czytaj całość...
Posługa życia św. Maksymiliana Kolbe
wtorek, 22 marzec 2011
image_001.jpg21 marca 2011r. odbyło się spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom poświęcone posłudze życia  św. Maksymiliana Marii Kolbe.
W oparciu o dostępne w placówce materiały omówiono nie tylko życie naszego świętego po jego męczeńską śmierć, ale również ideał i duchowość św. Maksymiliana. Przybliżono również książkę o. Jerzego Domańskiego,długoletniego redaktora "Rycerza Niepokalanej", stanowiącą syntezę życia Patrona naszych trudnych czasów pt."Św.Maksymilian Maria Kolbe". Na zakończenie spotkania panie miały okazję obejrzeć wystawę oraz podzielić się spostrzeżeniami na temat wartości, jakie uosabiał nasz święty.
Jolanta Jurkowska

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 321 - 330 z 420


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego