Kluby czytelnicze
"Nie rzucim ziemi..."
środa, 02 marzec 2016
Filia nr 6 zaprasza na spotkanie
image_001.jpg

Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski czasem refleksji dla nas
poniedziałek, 15 luty 2016
image_001.jpgObchody 1050. rocznicy Chrztu Polski czasem refleksji dla nas.
Lutowe spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom poświęciłyśmy wielkiej i ważnej rocznicy, jaką jest przyjęcie chrztu w 966 roku przez Mieszka I – będącej początkiem historii Polski i jej roli przez wieki w rodzinie narodów europejskich. 
Każdy z uczestników spotkania podzielił się refleksją nad naszą tożsamością i nad  wyznawanymi przez nas wartościami chrześcijańskimi, dającymi silne zakorzenienie w obliczu nowych wyzwań współczesności i nowych zagrożeń.
Czytaj całość...
Za wiarę i ojczyznę...
poniedziałek, 15 luty 2016
image_001.jpgPo długiej przerwie, 11 lutego 2016 r. w Filii nr 6 wznowił działalność Klub Czytelniczy READCOM.  Tematem spotkania była biografia ostatniego dyktatora Powstania Styczniowego, Romualda Traugutta, gdyż w tym roku przypada jego sto dziewięćdziesiąta rocznica  urodzin oraz sto pięćdziesiąta druga rocznica śmierci na stokach cytadeli. Za swoją  powstańczą służbę Ojczyźnie 5 sierpnia 1864 roku został stracony wraz z czterema członkami Rządu  Narodowego na stokach Cytadeli Warszawskiej. Podjęto także  kroki w kierunku beatyfikacji Romualda Traugutta jako symbolu poświęcenia i  męczeństwa dla Ojczyzny.
W trakcie spotkania klubowiczki wysłuchały fragmentów wierszy poświęconych Powstaniu  Styczniowemu oraz Romualdowi Trauguttowi, np. „Pamięci Traugutta” Kornela Ujejskiego.
Adam Sokół
Czytaj całość...
Za wiarę i ojczyznę...
piątek, 05 luty 2016
Filia nr 6 zaprasza na spotkanie Klubu czytelniczego Readcom
image_001.jpg
Powiększ
Reportaże Swietłany Aleksijewicz
środa, 27 styczeń 2016
image_001.jpgCzęsto sięgając po książkę szukamy rozrywki, lektury łatwej i przyjemnej. Tego z pewnością nie znajdziemy w książkach Swietłany Aleksijewicz. Jej reportaże to porażające świadectwo historii, często niezbyt odległej i dziejącej się tuż obok. Książki laureatki Nagrody Nobla z 2015 roku należą do tych, które powinny być wpisane na listę lektur obowiązkowych. Dlaczego? - są mądre i prawdziwe, ukazują dramat pojedynczych ludzi i całych narodów - są "nieprzegadane", proste słowa, oszczędne środki wyrazu uruchamiają naszą wyobraźnię, bardziej wczuwamy się w opisywane historie - dotyczą rzeczywistości nieodległej, dotyczącej nas i mającej wpływ na nasze życie - głównym tematem reportaży Swietłany Aleksijewicz jest nie świat, nie historia ani polityka ale człowiek, jego odczucia, cierpienia.
Czytaj całość...
Swietłana Aleksiejewa - laureatka literackiej Nagrody Nobla 2015
poniedziałek, 18 styczeń 2016
image_001.jpgPiszę, nagrywam współczesną historię. Żywe głosy, żywe losy. Zanim staną się historią, są jeszcze czyimś bólem, czyimś krzykiem, czyjąś  ofiarą, albo zbrodnią. Niezliczoną liczbę razy zadaję sobie pytanie: jak przejść przez zło, nie powiększając ilości zła na świecie, zwłaszcza teraz, kiedy zło nabiera jakichś  kosmicznych  wymiarów (…).

Te słowa bohaterki naszego styczniowego spotkania Klubu Czytelniczego Readcom, a jest nią Swietłana Aleksiejewa, padają m.in. w jej książce pt. „Cynkowi chłopcy”. Oddają one znakomicie istotę pisarstwa laureatki literackiej Nagrody Nobla 2015 (pierwszy Nobel dla reportażu!), którą to zdobyła „za polifoniczny pomnik dla cierpienia i odwagi w  naszych czasach”.
Czytaj całość...
Swietłana Aleksijewicz - Literacki Nobel 2015
środa, 13 styczeń 2016
Filia nr 19 zaprasza na spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM
image_001.jpg
Powiększ

Opowieści wigilijne
środa, 23 grudzień 2015
image_001.jpgMimo że do Świąt Bożego Narodzenia jeszcze kilka dni, to spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM, które odbyło się 16 grudnia w Filii nr 24 przesycone było jego atmosferą.
Uczestnicy przypomnieli sobie piękne legendy chrześcijańskie, które swą treścią nawiązują do oczekiwanych świąt. Wysłuchano również legend o symbolach Bożego Narodzenia, choince, Gwieździe, historii o Mędrcach ze wschodu i ucieczce Świętej Rodziny do Egiptu.
Zapoznaliśmy się również ze współczesnymi opowieściami wigilijnymi, które swą treścią wprowadzają nas w ciepły, serdeczny nastój, ale również wywołują w oczach łzy wzruszenia.
Wspólna lektura bożonarodzeniowych opowieści może być wspaniałym uzupełnieniem świątecznych chwil spędzonych w gronie rodziny i najbliższych.
Maria Błach
fot. Agnieszka Sokołowska

Czytaj całość...
Fenomen Olgi Tokarczuk
czwartek, 03 grudzień 2015
image_001.jpg"Pierwszej nocy miałam nieruchomy sen. Śniło mi się, że jestem czystym patrzeniem, czystym wzrokiem i nie mam ciała ani imienia. Tkwię wysoko nad doliną, w jakimś nieokreślonym punkcie, z którego  widzę wszystko lub prawie wszystko. Poruszam się w tym patrzeniu, ale  pozostaję w miejscu. To raczej widziany świat poddaje mi się, kiedy na niego patrzę, przesuwa się i odsuwa tak, że mogę zobaczyć wszystko naraz albo tylko najdrobniejsze szczegóły.
"Dom dzienny, dom nocny" Olgi Tokarczuk

Z dużą "nutką nieśmiałości" i wagą każdego wypowiadanego słowa przystąpiłam do  listopadowego spotkania Klubu Czytelniczego Readcom poświęconego fenomenowi twórczości Olgi Tokarczuk - laureatki Nagrody Nike 2015 za "Księgi Jakubowe", Laureatki Nagrody Nike 2008 za "Biegunów", sześciokrotnie nominowanej do Nike, a  także pięciokrotnej laureatce "Czytelników" Nagrody Nike. Onieśmiela samo nazwisko, imponujący dorobek twórczy eseistyki oraz prozy wysokoartystycznej, mnogość, podejmowanej  w  utworach, problematyki i zainteresowań twórczych.
Czytaj całość...
Historia Teatru Publicznego w Polsce
środa, 18 listopad 2015
image_001.jpgNie ma lepszego sposobu na zapoznanie się z 250-letnią historią Teatru Publicznego w Polsce niż wysłuchanie wspaniałej prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną instruktora MBP Dariusza Jóźwika. Przekonali się o tym uczestnicy spotkania Klubu Czytelniczego READCOM, które odbyło się 4 listopada 2015 r. w Filii 24 MBP.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 101 - 110 z 423


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego