Kluby czytelnicze
Spotkanie klubu czytelniczego SZAL
czwartek, 19 marzec 2015
image_001.jpgW marcowe popołudnie w Filii nr 12 odbyło się spotkanie klubu czytelniczego SZAL poświęcone nowościom wydawniczym. Młodzi czytelnicy dokonali wyboru z proponowanych pozycji literatury młodzieżowej. Wesołym zabawom  nie było końca, a rozmowy o dobrych książkach okraszone dużą dawką dobrego humoru ożywiły wraz z nadchodzącą wiosną spotkanie SZAL.
Dominika Paniak
Mistrz słowa i nastroju
poniedziałek, 16 marzec 2015
image_001.jpgMarcowe spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom poświęciłyśmy twórczości Stanisława Dygata (1914-1978) - prozaika, dramaturga, felietonisty, tłumacza, a także scenarzysty filmowego, uznawanego za jednego z najwybitniejszych i najciekawszych twórców po 1945 roku. Jego najgłośniejsze powieści: "Jezioro Bodeńskie" (1946), "Pożegnania" (1948), "Podróż" (1958) czy też "Disneyland" (1965) - to już klasyka współczesnej literatury polskiej. Pokrótce przybliżyłyśmy biogram tego pisarza oraz jego "uwikłanie" w powojenną historię, czego wyrazem było m.in. podpisanie w 1964 protestu pisarzy i uczonych w obronie wolności słowa oraz w 1976 r. memoriału  przeciwko projektowanym zmianom w Konstytucji PRL-u, za co został objęty zakazem druku.
Zmagałyśmy się z siłą legendy bogatej osobowości Dygata, który w powojennej Warszawie był tym, wokół którego utworzyło się jedno z centrów życia towarzyskiego. Przywołując postać Dygata nie sposób pominąć zjawiskową aktorkę, femme fatale - Kalinę Jędrusik - jego drugą żonę oraz Magdę Dygat – jego córkę z pierwszego małżeństwa. Zarekomendowałyśmy znajdujące się u nas publikacje o tych dwóch najbliższych Dygatowi kobietach.
Czytaj całość...
Spotkanie z Szymonem J. Wróblem autorem książki "Jego oczami"
wtorek, 10 marzec 2015
image_001.jpgKsiądz Józef Tischner - wybitny Polak, filozof i duszpasterz, kapelan „Solidarności”, autorytet nie tylko w sprawach wiary i filozofii, ale także demokracji. Autor wielu książek, przede wszystkim zbiorów esejów i szkiców. Był postacią niezwykle popularną w Polsce, został uhonorowany licznymi nagrodami i orderami. Wiemy jednak jak ulotna jest ludzka pamięć i dlatego z wielką radością gościliśmy w naszej filii pana Szymona J. Wróbla, który podjął się misji utrwalenia pamięci o ks. Tischnerze. Jest on autorem książki „Jego oczami” i współtwórcą filmu o tym samym tytule. Projekt ten to hołd ku pamięci znanego profesora i filozofa.
Czytaj całość...
Spotkanie z łezką w oku
wtorek, 24 luty 2015
image_001.jpgŻal, że się za mało kochało
że się myślało o sobie
że się już nie zdążyło
że było za późno (…)”
(fragment wiersza pt.”Żal” ks. Jana Twardowskiego)
Lutowe spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom poświęciłyśmy osobie i twórczości księdza Jana Twardowskiego (1915-2006). To najukochańszy i najbardziej znany twórca spośród piszących księży.
Czytaj całość...
O wartości pokoju i niepodległości
poniedziałek, 23 luty 2015
image_001.jpg„Najpierw sam powinieneś trwać w pokoju aby ten pokój zanieść innym” - ta myśl Tomasza a Kempis była punktem wyjścia do dyskusji o wartości pokoju i niepodległości we współczesnym świecie dla uczestników spotkania Klubu READCOM, które odbyło się 18 lutego w Filii 24 MBP.
Wydarzenia, które mają teraz miejsce na Ukrainie bardzo dotkliwie przypominają nam, że pokój w kraju czy na świecie nie jest nam dany na zawsze. Mimo, że zarówno „zwykli” ludzie jak też przywódcy światowi mają pełną świadomość, jak wiele krzywdy, nieszczęść i tragedii niesie za sobą wojna, to jednak ciągle jesteśmy świadkami nieustannych zamieszek, zamachów i innych działań zbrojnych.
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM
piątek, 13 luty 2015
Filia nr 19 zaprasza 23 lutego 2015 o godz. 10.00
image_001.jpg

Czytaj całość...
Mów do mnie jeszcze...
czwartek, 05 luty 2015
Filia nr 6 zaprasza na lutowe spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM
image_001.jpg
Powiększ
Dla Babci i Dziadka
czwartek, 29 styczeń 2015
image_001.jpgSpotkanie Klubu Czytelniczego dla Dorosłych READCOM, które odbyło się 21 stycznia 2015 miało wyjątkowy charakter. W związku z obchodzonymi Dniem Babci i Dniem Dziadka dzieci z Przedszkola nr 49 przygotowały dla Klubowiczów niespodziankę - przedstawienie jasełkowe połączone z życzeniami i piosenkami dla babć i dziadków. Mali aktorzy swoimi występami rozbawiali wszystkich, ale również wzruszali do łez. Na zakończenie każdy z uczestników spotkania dostał od przedszkolaków przepiękną laurkę.
Maria Błach
fot. Agnieszka Sokołowska, Magdalena Szymańska

Czytaj całość...
Świat nie jest taki zły!
czwartek, 29 styczeń 2015
image_001.jpg„Świat nie jest taki zły!” - tak często mawiał tata Katarzynki - tytułowej bohaterki jednej z pełnej uroku powieści Patrick’a Modiano - laureata Literackiej Nagrody Nobla 2014 roku. Dzisiejsze spotkanie klubu czytelniczego Readcom zostało poświęcone twórczości tego francuskiego pisarza, który został uhonorowany przez Szwedzką Akademię za "kunszt pamiętania i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji”. Te słowa cytuję za Szwedzką Akademię.
Na początku naszego spotkania przybliżyłyśmy biogram popularnego i cenionego we Francji pisarza. W naszym kraju niezbyt znanego, z jego 28 powieści ukazało się sześć.
Urodzony w 1945 roku w wielokulturowej rodzinie rozbitków wojennych - jest jednym z najbardziej utalentowanych pisarzy swego pokolenia, a przy tym piszący nieprzerwanie od roku 1968.
Czytaj całość...
Lubimy czytać!
środa, 07 styczeń 2015
Filia nr 29 zaprasza na spotkanie klubu czytelniczego
image_001.jpg

<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 101 - 110 z 397


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego