Kluby czytelnicze
Fenomen Olgi Tokarczuk
czwartek, 03 grudzień 2015
image_001.jpg"Pierwszej nocy miałam nieruchomy sen. Śniło mi się, że jestem czystym patrzeniem, czystym wzrokiem i nie mam ciała ani imienia. Tkwię wysoko nad doliną, w jakimś nieokreślonym punkcie, z którego  widzę wszystko lub prawie wszystko. Poruszam się w tym patrzeniu, ale  pozostaję w miejscu. To raczej widziany świat poddaje mi się, kiedy na niego patrzę, przesuwa się i odsuwa tak, że mogę zobaczyć wszystko naraz albo tylko najdrobniejsze szczegóły.
"Dom dzienny, dom nocny" Olgi Tokarczuk

Z dużą "nutką nieśmiałości" i wagą każdego wypowiadanego słowa przystąpiłam do  listopadowego spotkania Klubu Czytelniczego Readcom poświęconego fenomenowi twórczości Olgi Tokarczuk - laureatki Nagrody Nike 2015 za "Księgi Jakubowe", Laureatki Nagrody Nike 2008 za "Biegunów", sześciokrotnie nominowanej do Nike, a  także pięciokrotnej laureatce "Czytelników" Nagrody Nike. Onieśmiela samo nazwisko, imponujący dorobek twórczy eseistyki oraz prozy wysokoartystycznej, mnogość, podejmowanej  w  utworach, problematyki i zainteresowań twórczych.
Czytaj całość...
Historia Teatru Publicznego w Polsce
środa, 18 listopad 2015
image_001.jpgNie ma lepszego sposobu na zapoznanie się z 250-letnią historią Teatru Publicznego w Polsce niż wysłuchanie wspaniałej prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną instruktora MBP Dariusza Jóźwika. Przekonali się o tym uczestnicy spotkania Klubu Czytelniczego READCOM, które odbyło się 4 listopada 2015 r. w Filii 24 MBP.
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom
poniedziałek, 09 listopad 2015
Filia nr 19 zaprasza na spotkanie
image_001.jpg

Pisała  prozę, myśląc o poezji
wtorek, 20 październik 2015
image_001.jpgTe słowa wolontariuszki Fundacji Kuncewiczów, które padają w książce Katarzyny Szeloch pt. "Kuncewiczówka. Dom ponad czasem", znakomicie ujmują tajemnicę twórczości Marii Kuncewiczowej (1895-1989), bohaterki październikowego spotkania naszego Klubu Czytelniczego Readcom, podczas którego przywołałyśmy pamięć o tej nietuzinkowej kobiecie. Wielka dama literatury polskiej na równi z Marią Dąbrowską i Zofią Nałkowską. Pisarka i eseistka, elegancja słowa, ubioru i obycia. Intelektualistka, obywatelka świata i poliglotka. Miała zostać artystą wokalnym. Stała się artystą słowa. Ciągle w drodze, choć u kresu życia na stałe przystań znalazła w swym ukochanym Kazimierzu. Jak pani Maria to i pan Jerzy, ukochany mąż, z którym szła przez życie przez ponad 60 lat w idealnym uzupełnianiu się przeciwieństw. To też ich Kuncewiczówka i późniejsze jej losy. To podstawowe skojarzenia związane z tą postacią. Na wstępie przywołałyśmy biogram pani Marii oraz znakomity warsztat pisarski. Autorki niezapomnianych przez wielbicieli jej talentu takich dzieł jak "Cudzoziemka", "Tristan 46", czy też "Dwóch Księżyców", opiewających uroki przedwojennego Kazimierza.
Czytaj całość...
Mało Znani Zapomniani
wtorek, 20 październik 2015
image_001.jpgBursa (25 lat), Milczewski-Bruno (39 lat), Wojaczek (26 lat), Ratoń (40 lat), Dras (39 lat) - poetes maudits. I z innej epoki - poeta, prozaik i etnograf młodopolski, przyjaciel Zofii Nałkowskiej i Janusza Korczaka, Ludwik Stanisław Liciński (34 lata). Nadwrażliwcy (..."bądźcie pozdrowieni... za waszą czułość w nieczułości świata..."). To był pełen hermetycznej, osobliwej poezji wieczór. Zapomnianej. I ich wiersze, niejednokrotnie mroczne, chorobliwe, szokujące i ich życie, "w którym nieustannie krwawi rana, której uleczyć nie sposób", przypomniał Wiesiek Pawłowski, lubelski poeta i muzyk i Konrad Grochecki, poeta z Krasnegostawu.
Czytaj całość...
Wokół twórczości Marii Kuncewiczowej
środa, 14 październik 2015
Filia nr 19 zaprasza uczestników Readcom
image_001.jpg
Powiększ
Mało Znani Zapomniani
wtorek, 06 październik 2015
Pracownicy Filii nr 10 zapraszają na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
image_001.jpg
Powiększ
Lublin miasto w sercu Europy
wtorek, 22 wrzesień 2015
image_001.jpgTo już drugie w tym roku spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom poświęcone naszemu miastu. Tym rzem odbyłyśmy spacer z łezką, wspomnień po najpiękniejszych zakątkach „miasta na wzgórzach rozpiętego”, pełnego magiczności miejsc z perłami architektury, gdzie „piękno natury (idzie) z historią pospołem”. Miejsc, gdzie każdy krok historia znaczy…
Przywołałyśmy najpiękniejsze karty z historii Koziego Grodu oraz pamięć miejsc i ludzi  tworzących przez wieki wielkość Lublina. Nasz sentymentalny spacer wzbudził w każdym wiele wzruszeń i refleksji oraz skłonił do dyskusji o pomoście łączącym przeszłość z przyszłością.
Czytaj całość...
Czytanie książki - SZAL
środa, 09 wrzesień 2015
Filia nr 12 zaprasza na powakacyjne spotkanie klubu czytelniczego SZAL
image_001.jpg
Powiększ

Spotkanie klubu czytelniczego SZAL
wtorek, 07 lipiec 2015
image_001.jpg26 czerwca młodzież z klubu czytelniczego SZAL przybyła na spotkanie w Filii Nr 12. Młodzi czytelnicy wysłuchali recenzji nowych książek z literatury fantasy. Było to ostatnie spotkanie moli książkowych w tym roku szkolnym, zatem tematem dominującym stały się plany letnich wyjazdów.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 101 - 110 z 415


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego