Kluby czytelnicze
Reportaże Swietłany Aleksijewicz
środa, 27 styczeń 2016
image_001.jpgCzęsto sięgając po książkę szukamy rozrywki, lektury łatwej i przyjemnej. Tego z pewnością nie znajdziemy w książkach Swietłany Aleksijewicz. Jej reportaże to porażające świadectwo historii, często niezbyt odległej i dziejącej się tuż obok. Książki laureatki Nagrody Nobla z 2015 roku należą do tych, które powinny być wpisane na listę lektur obowiązkowych. Dlaczego? - są mądre i prawdziwe, ukazują dramat pojedynczych ludzi i całych narodów - są "nieprzegadane", proste słowa, oszczędne środki wyrazu uruchamiają naszą wyobraźnię, bardziej wczuwamy się w opisywane historie - dotyczą rzeczywistości nieodległej, dotyczącej nas i mającej wpływ na nasze życie - głównym tematem reportaży Swietłany Aleksijewicz jest nie świat, nie historia ani polityka ale człowiek, jego odczucia, cierpienia.
Czytaj całość...
Swietłana Aleksiejewa - laureatka literackiej Nagrody Nobla 2015
poniedziałek, 18 styczeń 2016
image_001.jpgPiszę, nagrywam współczesną historię. Żywe głosy, żywe losy. Zanim staną się historią, są jeszcze czyimś bólem, czyimś krzykiem, czyjąś  ofiarą, albo zbrodnią. Niezliczoną liczbę razy zadaję sobie pytanie: jak przejść przez zło, nie powiększając ilości zła na świecie, zwłaszcza teraz, kiedy zło nabiera jakichś  kosmicznych  wymiarów (…).

Te słowa bohaterki naszego styczniowego spotkania Klubu Czytelniczego Readcom, a jest nią Swietłana Aleksiejewa, padają m.in. w jej książce pt. „Cynkowi chłopcy”. Oddają one znakomicie istotę pisarstwa laureatki literackiej Nagrody Nobla 2015 (pierwszy Nobel dla reportażu!), którą to zdobyła „za polifoniczny pomnik dla cierpienia i odwagi w  naszych czasach”.
Czytaj całość...
Swietłana Aleksijewicz - Literacki Nobel 2015
środa, 13 styczeń 2016
Filia nr 19 zaprasza na spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM
image_001.jpg
Powiększ

Opowieści wigilijne
środa, 23 grudzień 2015
image_001.jpgMimo że do Świąt Bożego Narodzenia jeszcze kilka dni, to spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM, które odbyło się 16 grudnia w Filii nr 24 przesycone było jego atmosferą.
Uczestnicy przypomnieli sobie piękne legendy chrześcijańskie, które swą treścią nawiązują do oczekiwanych świąt. Wysłuchano również legend o symbolach Bożego Narodzenia, choince, Gwieździe, historii o Mędrcach ze wschodu i ucieczce Świętej Rodziny do Egiptu.
Zapoznaliśmy się również ze współczesnymi opowieściami wigilijnymi, które swą treścią wprowadzają nas w ciepły, serdeczny nastój, ale również wywołują w oczach łzy wzruszenia.
Wspólna lektura bożonarodzeniowych opowieści może być wspaniałym uzupełnieniem świątecznych chwil spędzonych w gronie rodziny i najbliższych.
Maria Błach
fot. Agnieszka Sokołowska

Czytaj całość...
Fenomen Olgi Tokarczuk
czwartek, 03 grudzień 2015
image_001.jpg"Pierwszej nocy miałam nieruchomy sen. Śniło mi się, że jestem czystym patrzeniem, czystym wzrokiem i nie mam ciała ani imienia. Tkwię wysoko nad doliną, w jakimś nieokreślonym punkcie, z którego  widzę wszystko lub prawie wszystko. Poruszam się w tym patrzeniu, ale  pozostaję w miejscu. To raczej widziany świat poddaje mi się, kiedy na niego patrzę, przesuwa się i odsuwa tak, że mogę zobaczyć wszystko naraz albo tylko najdrobniejsze szczegóły.
"Dom dzienny, dom nocny" Olgi Tokarczuk

Z dużą "nutką nieśmiałości" i wagą każdego wypowiadanego słowa przystąpiłam do  listopadowego spotkania Klubu Czytelniczego Readcom poświęconego fenomenowi twórczości Olgi Tokarczuk - laureatki Nagrody Nike 2015 za "Księgi Jakubowe", Laureatki Nagrody Nike 2008 za "Biegunów", sześciokrotnie nominowanej do Nike, a  także pięciokrotnej laureatce "Czytelników" Nagrody Nike. Onieśmiela samo nazwisko, imponujący dorobek twórczy eseistyki oraz prozy wysokoartystycznej, mnogość, podejmowanej  w  utworach, problematyki i zainteresowań twórczych.
Czytaj całość...
Historia Teatru Publicznego w Polsce
środa, 18 listopad 2015
image_001.jpgNie ma lepszego sposobu na zapoznanie się z 250-letnią historią Teatru Publicznego w Polsce niż wysłuchanie wspaniałej prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną instruktora MBP Dariusza Jóźwika. Przekonali się o tym uczestnicy spotkania Klubu Czytelniczego READCOM, które odbyło się 4 listopada 2015 r. w Filii 24 MBP.
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom
poniedziałek, 09 listopad 2015
Filia nr 19 zaprasza na spotkanie
image_001.jpg

Pisała  prozę, myśląc o poezji
wtorek, 20 październik 2015
image_001.jpgTe słowa wolontariuszki Fundacji Kuncewiczów, które padają w książce Katarzyny Szeloch pt. "Kuncewiczówka. Dom ponad czasem", znakomicie ujmują tajemnicę twórczości Marii Kuncewiczowej (1895-1989), bohaterki październikowego spotkania naszego Klubu Czytelniczego Readcom, podczas którego przywołałyśmy pamięć o tej nietuzinkowej kobiecie. Wielka dama literatury polskiej na równi z Marią Dąbrowską i Zofią Nałkowską. Pisarka i eseistka, elegancja słowa, ubioru i obycia. Intelektualistka, obywatelka świata i poliglotka. Miała zostać artystą wokalnym. Stała się artystą słowa. Ciągle w drodze, choć u kresu życia na stałe przystań znalazła w swym ukochanym Kazimierzu. Jak pani Maria to i pan Jerzy, ukochany mąż, z którym szła przez życie przez ponad 60 lat w idealnym uzupełnianiu się przeciwieństw. To też ich Kuncewiczówka i późniejsze jej losy. To podstawowe skojarzenia związane z tą postacią. Na wstępie przywołałyśmy biogram pani Marii oraz znakomity warsztat pisarski. Autorki niezapomnianych przez wielbicieli jej talentu takich dzieł jak "Cudzoziemka", "Tristan 46", czy też "Dwóch Księżyców", opiewających uroki przedwojennego Kazimierza.
Czytaj całość...
Mało Znani Zapomniani
wtorek, 20 październik 2015
image_001.jpgBursa (25 lat), Milczewski-Bruno (39 lat), Wojaczek (26 lat), Ratoń (40 lat), Dras (39 lat) - poetes maudits. I z innej epoki - poeta, prozaik i etnograf młodopolski, przyjaciel Zofii Nałkowskiej i Janusza Korczaka, Ludwik Stanisław Liciński (34 lata). Nadwrażliwcy (..."bądźcie pozdrowieni... za waszą czułość w nieczułości świata..."). To był pełen hermetycznej, osobliwej poezji wieczór. Zapomnianej. I ich wiersze, niejednokrotnie mroczne, chorobliwe, szokujące i ich życie, "w którym nieustannie krwawi rana, której uleczyć nie sposób", przypomniał Wiesiek Pawłowski, lubelski poeta i muzyk i Konrad Grochecki, poeta z Krasnegostawu.
Czytaj całość...
Wokół twórczości Marii Kuncewiczowej
środa, 14 październik 2015
Filia nr 19 zaprasza uczestników Readcom
image_001.jpg
Powiększ
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 101 - 110 z 419


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego