Kluby czytelnicze
Czechowski Klub Książki
środa, 20 marzec 2019
image_001.jpg
8 marca w Filii nr 29 odbyło się pierwsze spotkanie Czechowskiego Klubu Ksiażki, które miało  charakter organizacyjny - poznaliśmy się i omówiliśmy plany na najbliższe miesiące. W miłej atmosferze wzajemnej otwartości rozmawialiśmy o ulubionej literaturze i oczekiwaniach wobec spotkań Klubu. Spotkanie poprowadziła Joanna Gładysz - młodszy bibliotekarz Filii nr 29, polonistka, animatorka kultury, filmoznawca.

Czytaj całość...
Czy jesień życia może być piękna?
poniedziałek, 18 marzec 2019
image_001.jpg
Przemijanie... nieodwracalny element wpisany w nasze życie. Tak jak w przyrodzie, w życiu człowieka przychodzi czas zbierania plonów... Zwykliśmy mówić, że starość się Panu Bogu nie udała i boimy się tego, co ona ze sobą niesie – chorób, bólu, niedołężności i  samotności. Na marcowym spotkaniu Klubu Czytelniczego Readcom w Filii nr 19 podjęłyśmy kolejny raz ten temat, który był pełen refleksji i celnych spostrzeżeń dotyczących jesieni życia.
Czytaj całość...
O Andersenie trochę inaczej
piątek, 01 marzec 2019
image_001.jpg
27 lutego w Filii nr 24 odbyło się kolejne spotkanie naszego Klubu Czytelniczego.Tym razem poświęcone było życiu i twórczości Hansa Christiana Andersena. Postanowiliśmy przedstawić tego duńskiego pisarza z nieco innej strony i rozwiać wiele mitów, które funkcjonują na jego temat w naszej świadomości. Przede wszystkim według własnego mniemania Andersen pisał głównie dla dorosłych, również słynne baśnie, a w jego twórczości możemy odnaleźć wiele gatunków literackich takich jak listy, biografie, dzienniki, powieści, dramaty i poezje. Rozprawiliśmy się także z mitem nieszczęśliwego dzieciństwa Andersena. Panie miały możliwość wysłuchania wielu ciekawostek z życia tego twórcy, mniej znanych, a jakże ważnych, również jeżeli chodzi o jego poczynania artystyczne.
Czytaj całość...
Czechowski Klub Książki
piątek, 01 marzec 2019
Filia nr 29 zaprasza
image_001.jpg"Nie gaście tej lampy przy drzwiach"- rozmowy DKK w Filii nr 10
poniedziałek, 25 luty 2019
image_001.jpg
(...) "Nie miecz, nie tarcz -
bronią Języka,
Lecz arcydzieła!"
"Język ojczysty" – C.K. Norwid

Nie bez kozery spotkanie DKK w Filii nr 10 zaplanowane zostało w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego. Rozmowa zaś skupiona wokół książki Kiry Gałczyńskiej "Nie gaście tej lampy przy drzwiach: przesiane przez pamięć" (W-wa, 2017). Jeśli zaś Kira, to i Jej ojciec, wspaniały liryk, Karakuliambro, twórca Hermenegildy  Kociubińskiej, Zielony Konstanty. Wymarzony poeta na tak piękny dzień!
Czytaj całość...
Nieustraszona bohaterka Sierpnia 80
piątek, 22 luty 2019
image_001.jpg
W trakcie dzisiejszego spotkania klubu Czytelniczego Readcom przybliżyłyśmy sylwetkę legendy Solidarności - Anny Walentynowicz (1929-2010). Decyzją Sejmu w uznaniu zasług tej Postaci za „utworzenie wielkiego ruchu Solidarności i odzyskania przez Polskę niepodległości” stała się Patronką roku bieżącego. Nazwisko robotnicy Stoczni Gdańskiej i bohaterki "Sierpnia ’80" weszło na trwałe do historii polskiego ruchu robotniczego.
Wspólnie prześledziliśmy biogram tej niezwykłej kobiety na przestrzeni kilkudziesięciu lat: opozycjonistki w czasach PRL-u, działaczki Wolnych Związków Zawodowych, współzałożycielki NSZZ „Solidarność”, Damy Orderu Orła Białego w 2006 roku, laureatki Medalu Wolności od Amerykańskiej Fundacji Ofiar Komunizmu na rzecz "Solidarności" w 2005 roku, a także Nagrody Rzecznika Praw Obywatelskich imienia Pawła Włodkowica za odwagę występowania w obronie podstawowych wartości i  praw nawet wbrew zdaniu i poglądom większości -  wręczonej jej podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka na Zamku Królewskim w Warszawie w 2009 roku.

Czytaj całość...
Życie i twórczość Franciszki Arnsztajnowej
poniedziałek, 11 luty 2019
image_001.jpg
6 lutego 2019 w Filii 24 odbyło się spotkanie naszego Klubu Czytelniczego poświęcone życiu i twórczości Franciszki Arnsztajnowej, której postać przybliżyła nam Pani Agnieszka Cholewa. Przygotowana przez Nią prezentacja w sposób niezwykle interesujący i charyzmatyczny zapoznała nas z ważnymi wydarzeniami z życia poetki i jej całej rodziny. Uświadomiła nam jak tragiczne było jej życie i jak ogromny wpływ miało ono na twórczość Franciszki Arnsztajnowej.
Czytaj całość...
Klasyk nam współczesny
wtorek, 15 styczeń 2019
image_001.jpg
Podczas  pierwszego w tym roku spotkania Klubu Czytelniczego Readcom w Filii nr 19 - w Roku Stanisława Moniuszki - wspólnie przyjrzałyśmy się życiu jednego z czołowych kompozytorów polskich XIX wieku i ojca opery narodowej. Pokrótce przybliżyłam sylwetkę kompozytora oraz  jego dokonania twórcze, a była to twórczość różnorodna. Obok niej praca pedagogiczna, jako dyrygenta i organisty i czas na sprawowanie ważnych funkcji m.in. dyrektora Opery w Warszawie.Powszechnie wiadomo - autor "Śpiewnika  domowego", twórca oper narodowych i operetek (a było ich siedem), 300 pieśni i ballad.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 10 z 440

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego