Kluby czytelnicze
Spotkanie DKK
czwartek, 30 maj 2019
image_001.jpg24 maja w Filii nr 12 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, połączone z prelekcją Łukasza Marcińczaka, poświęconą 450-rocznicy podpisania Unii Lubelskiej. Nawiązując do znakomitych prac niedawno zmarłego prof. Jerzego Kłoczowskiego, prowadzący scharakteryzował przyczyny, kierujące kolejnymi Jagiellonami, aby z pogranicznego i peryferyjnego Lublina uczynić najprężniejszy ośrodek polityczny w ówczesnym Królestwie Polskim, w efekcie czego właśnie tutaj podpisano akt zjednoczeniowy z Wielkim Księstwem Litewskim, zmieniający na trwałe historię Europy Środkowo-Wschodniej.
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom
poniedziałek, 27 maj 2019
image_001.jpgW związku z obchodami 450. rocznicy podpisania aktu Unii Lubelskiej w Filii nr 24 odbyło się spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Zgromadzeni wysłuchali prelekcji Agnieszki Sokołowskiej, a prezentowane materiały dodatkowo przybliżyły nam powody i konsekwencje zawarcia sojuszu. Dowiedzieliśmy się, że zawarcie unii realnej zawdzięczamy staraniom króla Zygmunta II Augusta, a zdecydowanym jej przeciwnikiem był Mikołaj Radziwiłł.
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom
czwartek, 18 kwiecień 2019
image_001.jpg
Przepiękną, wzruszającą „Legendą o trzech libańskich cedrach” Paulo Coelho rozpoczęło się w Filii 24 spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Ta opowieść wprowadziła nas w podniosły klimat zbliżającej się Wielkanocy, ale również wzruszyła i skłoniła do refleksji. Podczas spotkania sięgnęliśmy pamięcią do przeszłości, podzieliłyśmy się wspomnieniami z rodzinnego domu i kultywowanym tradycjom.
Czytaj całość...
Wędrówką jedną jest życie człowieka!
piątek, 12 kwiecień 2019
image_001.jpgIdzie wciąż!
Daleko wciąż!
Dokąd? Skąd?
Dokąd! Skąd!
Edward Stachura

W 2019 roku upływa 40 lat od śmierci Edwarda Stachury (1937-1979), poety i prozaika, pieśniarza i tłumacza, który wypowiadał się w różnych formach: lirykach, poematach, utworach z pogranicza prozy poetyckiej, refleksyjnej i narracyjnej.  Przeżył życie ciekawie, ale z wieloma bolesnymi pęknięciami. Jego twórczość i biografię miałyśmy okazję poznać podczas spotkania Klubu Czytelniczego Readcom, w Filii nr 19 MBP. Poeta, który swoim stylem bycia i językiem poezji uwiódł rzesze ludzi, zwłaszcza tych młodych, zbuntowanych i niepokornych, żył tak, jak pisał.
Czytaj całość...
Poeta - nieuznany prawodawca świata
wtorek, 02 kwiecień 2019
image_001.jpg
28 marca w Filii 24 odbyło się kolejne spotkanie naszego Klubu Czytelniczego Readcom, tym razem poświęcone życiu i twórczości Zbigniewa Herberta. Inspiracją do naszych rozważań i namysłu nad twórczością Herberta był cytat z eseju "Obrona poezji", którego autorem jest Percy Shelly angielski dramaturg i poeta, przedstawiciel romantyzmu angielskiego. W eseju tym Shelly nazywa poetę "nieuznanym prawodawcą świata." Twórczość Herberta, posiada bardzo dużo odniesień do etyki i aksjologii, a za najbardziej reprezentatywny uznawany jest wiersz "Przesłanie Pana Cogito".
Czytaj całość...
Gdzie są ich groby? Polsko!
czwartek, 21 marzec 2019
Filia nr 6 zaprasza
image_001.jpg
Czechowski Klub Książki
środa, 20 marzec 2019
image_001.jpg
8 marca w Filii nr 29 odbyło się pierwsze spotkanie Czechowskiego Klubu Ksiażki, które miało  charakter organizacyjny - poznaliśmy się i omówiliśmy plany na najbliższe miesiące. W miłej atmosferze wzajemnej otwartości rozmawialiśmy o ulubionej literaturze i oczekiwaniach wobec spotkań Klubu. Spotkanie poprowadziła Joanna Gładysz - młodszy bibliotekarz Filii nr 29, polonistka, animatorka kultury, filmoznawca.

Czytaj całość...
Czy jesień życia może być piękna?
poniedziałek, 18 marzec 2019
image_001.jpg
Przemijanie... nieodwracalny element wpisany w nasze życie. Tak jak w przyrodzie, w życiu człowieka przychodzi czas zbierania plonów... Zwykliśmy mówić, że starość się Panu Bogu nie udała i boimy się tego, co ona ze sobą niesie – chorób, bólu, niedołężności i  samotności. Na marcowym spotkaniu Klubu Czytelniczego Readcom w Filii nr 19 podjęłyśmy kolejny raz ten temat, który był pełen refleksji i celnych spostrzeżeń dotyczących jesieni życia.
Czytaj całość...
Czechowski Klub Książki
wtorek, 12 marzec 2019
Filia nr 29 zaprasza
image_001.jpgO Andersenie trochę inaczej
piątek, 01 marzec 2019
image_001.jpg
27 lutego w Filii nr 24 odbyło się kolejne spotkanie naszego Klubu Czytelniczego.Tym razem poświęcone było życiu i twórczości Hansa Christiana Andersena. Postanowiliśmy przedstawić tego duńskiego pisarza z nieco innej strony i rozwiać wiele mitów, które funkcjonują na jego temat w naszej świadomości. Przede wszystkim według własnego mniemania Andersen pisał głównie dla dorosłych, również słynne baśnie, a w jego twórczości możemy odnaleźć wiele gatunków literackich takich jak listy, biografie, dzienniki, powieści, dramaty i poezje. Rozprawiliśmy się także z mitem nieszczęśliwego dzieciństwa Andersena. Panie miały możliwość wysłuchania wielu ciekawostek z życia tego twórcy, mniej znanych, a jakże ważnych, również jeżeli chodzi o jego poczynania artystyczne.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 10 z 447

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego