Kluby czytelnicze
Czechowski Klub Książki
poniedziałek, 22 lipiec 2019
image_001.jpg
Za nami kolejne spotkanie z cyklu Czechowskiego Klubu Książki w Filii nr 29! Tym razem rozmawialiśmy o twórczości Joanny Bator. Dla części Klubowiczów bardziej interesująca okazała się typowo literacka odsłona pisarki, dla pozostałych to nurt reportażowy wiódł prym i przykuwał uwagę. Zgodziliśmy się co do jednego - język, metafory i styl to najmocniejsze punkty autorki i bezwzględnie warto sięgać po jej książki.
Joanna GŁadysz
Czytaj całość...
Lipcowe spotkanie DKK w Filii nr 10
środa, 10 lipiec 2019
image_001.jpg
Nie tylko Murakamim chlubi się japońska literatura, zainteresowanie zaś Japonią i pisarzami Kraju Kwitnącej Wiśni eskaluje, kiedy książka jest dziełem kobiety.
Taki już jest ten kraj... kobiety niechaj piszą do szuflady. Dlatego też w Filii nr 10, na spotkaniu DKK tematem dyskusji była skromna (ale jakżeż wybitna!) książka Sayaki Muraty "Dziewczyna z konbini" (Wydaw. UJ Kraków 2019). To powieść, która mocno stąpa w japońskiej rzeczywistości, jednocześnie z wartościami uniwersalnymi, przemawia jednako do wszystkich.
Czytaj całość...
Czechowski Klub Książki
wtorek, 09 lipiec 2019

image_001.jpg

Twórczość Joanny Bator
czwartek, 13 czerwiec 2019

image_001.jpg


Spotkanie DKK
czwartek, 30 maj 2019
image_001.jpg24 maja w Filii nr 12 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, połączone z prelekcją Łukasza Marcińczaka, poświęconą 450-rocznicy podpisania Unii Lubelskiej. Nawiązując do znakomitych prac niedawno zmarłego prof. Jerzego Kłoczowskiego, prowadzący scharakteryzował przyczyny, kierujące kolejnymi Jagiellonami, aby z pogranicznego i peryferyjnego Lublina uczynić najprężniejszy ośrodek polityczny w ówczesnym Królestwie Polskim, w efekcie czego właśnie tutaj podpisano akt zjednoczeniowy z Wielkim Księstwem Litewskim, zmieniający na trwałe historię Europy Środkowo-Wschodniej.
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom
poniedziałek, 27 maj 2019
image_001.jpgW związku z obchodami 450. rocznicy podpisania aktu Unii Lubelskiej w Filii nr 24 odbyło się spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Zgromadzeni wysłuchali prelekcji Agnieszki Sokołowskiej, a prezentowane materiały dodatkowo przybliżyły nam powody i konsekwencje zawarcia sojuszu. Dowiedzieliśmy się, że zawarcie unii realnej zawdzięczamy staraniom króla Zygmunta II Augusta, a zdecydowanym jej przeciwnikiem był Mikołaj Radziwiłł.
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom
czwartek, 18 kwiecień 2019
image_001.jpg
Przepiękną, wzruszającą „Legendą o trzech libańskich cedrach” Paulo Coelho rozpoczęło się w Filii 24 spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Ta opowieść wprowadziła nas w podniosły klimat zbliżającej się Wielkanocy, ale również wzruszyła i skłoniła do refleksji. Podczas spotkania sięgnęliśmy pamięcią do przeszłości, podzieliłyśmy się wspomnieniami z rodzinnego domu i kultywowanym tradycjom.
Czytaj całość...
Wędrówką jedną jest życie człowieka!
piątek, 12 kwiecień 2019
image_001.jpgIdzie wciąż!
Daleko wciąż!
Dokąd? Skąd?
Dokąd! Skąd!
Edward Stachura

W 2019 roku upływa 40 lat od śmierci Edwarda Stachury (1937-1979), poety i prozaika, pieśniarza i tłumacza, który wypowiadał się w różnych formach: lirykach, poematach, utworach z pogranicza prozy poetyckiej, refleksyjnej i narracyjnej.  Przeżył życie ciekawie, ale z wieloma bolesnymi pęknięciami. Jego twórczość i biografię miałyśmy okazję poznać podczas spotkania Klubu Czytelniczego Readcom, w Filii nr 19 MBP. Poeta, który swoim stylem bycia i językiem poezji uwiódł rzesze ludzi, zwłaszcza tych młodych, zbuntowanych i niepokornych, żył tak, jak pisał.
Czytaj całość...
Poeta - nieuznany prawodawca świata
wtorek, 02 kwiecień 2019
image_001.jpg
28 marca w Filii 24 odbyło się kolejne spotkanie naszego Klubu Czytelniczego Readcom, tym razem poświęcone życiu i twórczości Zbigniewa Herberta. Inspiracją do naszych rozważań i namysłu nad twórczością Herberta był cytat z eseju "Obrona poezji", którego autorem jest Percy Shelly angielski dramaturg i poeta, przedstawiciel romantyzmu angielskiego. W eseju tym Shelly nazywa poetę "nieuznanym prawodawcą świata." Twórczość Herberta, posiada bardzo dużo odniesień do etyki i aksjologii, a za najbardziej reprezentatywny uznawany jest wiersz "Przesłanie Pana Cogito".
Czytaj całość...
Gdzie są ich groby? Polsko!
czwartek, 21 marzec 2019
Filia nr 6 zaprasza
image_001.jpg
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 10 z 451

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego