Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Naukowa Akademicka Sieciowa Biblioteka Internetowa

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Seniorzy
Tydzień z internetem
środa, 09 kwiecień 2014
image_002.jpgW marcu w Filii nr 36 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie odbyło się spotkanie w ramach Międzynarodowego Tygodnia z Internetem. Zajęcia odbyły się w oparciu o scenariusz  „Pole do popisu”. Miały one za zadanie wprowadzić osoby starsze w świat Internetu. Część spotkania za pomocą transmisji online poprowadził Latarnik Polski Cyfrowej. Uczestnicy po wysłuchaniu jego prezentacji rozpoczęli samodzielną pracę z komputerem i Internetem. Seniorzy zainteresowali się nowymi technologiami oraz możliwościami wyszukiwania informacji przez Internet.
Izabela Kopacz
Czytaj całość...
Uczymy się cały czas
wtorek, 08 kwiecień 2014
image_001.jpgW Filii 24 odbyły się ostatnie zajęcia kursu komputerowego dla Seniorów. Uczestnicy z entuzjazmem zapoznawali się z możliwościami, jakie daje nam komputer. Nauczyli się m.in. jak sprawdzić rozkład jazdy autobusów, wyznaczyć trasę podróży za pomocą strony jakdojade.pl, a także odbyli wirtualną wycieczkę po Lublinie dzięki Google Maps. Także zakupy przez internet nie są im już obce. Na ostatnich zajęciach kursanci otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Kończąc kurs wszyscy zgodnie stwierdzili, że „nie taki komputer straszny” i warto nauczyć się jego obsługi.
Agnieszka Sokołowska
fot. Magdalena Szymańska

Czytaj całość...
Seniorzy w internecie - finał
piątek, 28 marzec 2014
image_001.jpg25 marca w Filii nr 29 po raz ostatni odbyły się zajęcia z cyklu SENIORZY W INTERNECIE. Nie ukrywamy, była to prawdziwa szkoła przetrwania, ale ci, którym nie zabrakło zapału, potrafią już samodzielnie poruszać się w sieci.
Uczestnicy otrzymali dyplomy ukończenia kursu. Dodatkową, niebagatelną korzyścią jest integracja grupy - przecież nic tak ludzie nie jednoczy, jak wspólne pokonywanie trudności.
Więcej materiałów na Facebook.
Dziękujemy za wytrwałość i zapraszamy do biblioteki - także na indywidualne konsultacje komputerowe!
Czytaj całość...
Taniec i reforma tańca w sztukach plastycznych początku XX wieku
czwartek, 27 marzec 2014
image_001.jpgPrzełom wieku XIX i XX to czas łamania konwencji, przekraczania granic i przenikania się dziedzin sztuki, co miało swój oddźwięk także w tańcu. Artyści poszukując innych środków wyrazu, znajdowali nową publiczność, rozszerzając w ten sposób kręgi zainteresowania tańcem. Pojawiła się fascynacja orientem, kulturą biblijną i ówczesną kulturą arabską, której owocem był najczęściej podejmowany przez artystów motyw Salome. W sztukach plastycznych dominowała estetyka węży, zarówno w wyobrażeniach tradycyjnych tańca z wężami, ale i jako motyw ornamentalny. Stylistyka ta była podejmowana przez Oskara Kokoschkę, Alfreda Kubina, Jacka Malczewskiego, Aubrey Beardsleya, Victora Hortę, Leona Baksta.
Czytaj całość...
50+ komputer
czwartek, 27 marzec 2014
image_001.jpg26 marca w Filii 31 MBP dobiegły końca kolejne warsztaty komputerowe dla Seniorów. Zajęcia skierowane były dla osób 50+. Uczestnicy zdobyli wiedzę z zakresu korzystania z Internetu. Przekonali się, jak znajomość obsługi komputera może ułatwić codzienne życie.
W miłej atmosferze przy pysznym ciastku, kawie i herbacie. Pracownicy filii podziękowali Latarnikom Polski Cyfrowej p. Halinie Zduńczyk oraz p. Henrykowi Szubie za pomoc w prowadzeniu warsztatów. Na koniec spotkania nasi wyszkoleni Seniorzy otrzymali dyplomy.
Zapraszamy do zapisów na kolejny kurs, który już niebawem w bibliotece.
Pracownicy filii
Czytaj całość...
Przygoda z komputerem
czwartek, 27 marzec 2014
image_001.jpg6 marca 2014 r. w Filii 18 rozpoczęło się kolejne już szkolenie komputerowe dla seniorów. Tym razem zgłosiło się bardzo wielu chętnych. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, nie wszystkim udało się dostać. Uczestnicy po zapoznaniu się z ogólnymi zasadami obsługi komputera, rozpoczęli naukę pisania w programie OpenOffice. Na zajęcia przeznaczono 8 cotygodniowych spotkań. Nasi seniorzy chętnie podjęli nowe wyzwania, jakie stawia przed nimi program nauki. Wszystkich, którym nie udało się zapisać w tym miesiącu, zapraszamy na następne warsztaty jesienią.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Lublin  miasto wielu kultur i narodów
poniedziałek, 24 marzec 2014
image_001.jpgW Filii nr 36 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie 27 lutego odbyło się spotkanie w ramach Akademii Seniora. Wykład wygłosił historyk z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” Ziemowit Karłowicz. Tematem omówionym podczas prelekcji był: „Lublin – miasto wielu kultur i narodów: od średniowiecza do XX w.” Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z niezwykle ciekawymi wydarzeniami z historii Lublina. Prelegent z pasją opowiadał o narodowościach zamieszkujących kiedyś na terenie Lublina oraz o wydarzeniach, w których brały one udział. Wykład uzupełniały wirtualne makiety z XIV, XVI, XVIII wieku oraz z przedwojennego Lublina stworzone przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”.
Izabela Kopacz
Czytaj całość...
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
wtorek, 25 luty 2014
image_001.jpg„A niechaj narodowie wżdy postronni znają
Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”


W lutym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Na datę tych obchodów został wybrany dzień 21. lutego, upamiętniający wydarzenia roku 1952, kiedy to w miejscowości Dhaka doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego – za jeden z dwóch języków urzędowych ówczesnego państwa Pakistan.
Czytaj całość...
Podstawy obsługi komputera
piątek, 21 luty 2014
Filia nr 19 zaprasza na bezpłatne warsztaty komputerowe
plakat_001.jpg
Powiększ
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 181 - 190 z 237


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego