Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

E-booki Legimi

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Seniorzy
Spotkania dla Seniorów
środa, 20 listopad 2019
image_001.jpg
7 oraz 14 listopada w Filii nr 25 odbyły się dwa kolejne spotkania z Panem Henrykiem Maciszewskim, który tym razem podzielił się z nami relacją z podróży po Krajach Nadbałtyckich – Łotwie, Litwie, Estonii oraz Finlandii.
Czytaj całość...
Stanisław Moniuszko - wirtuoz, kompozytor, pedagog
poniedziałek, 18 listopad 2019
image_001.jpg
W listopadzie w Filii 22 odbyło się spotkanie dla seniorów poświęcone Stanisławowi Moniuszce. Podczas prelekcji nasi goście nie tylko zapoznali się z najbardziej popularnymi utworami tego autora, ale również dowiedzieli się co kształtowało osobowość i wrażliwość małego Stasia, a co później tak pięknie zaowocowało w jego dziełach. Był to dom rodzinny z tradycjami patriotycznymi, polskie pieśni historyczne, ale także poezja spokojnego życia na wsi litewskiej: żniwa, dożynki, opowiadane gawędy i śpiewy przy kołowrotku. Twórczość Moniuszki była dla nas pretekstem do rozmowy na temat, czym dla nas patriotyzm jest współcześnie i jak wartości narodowe przekazywać najmłodszym pokoleniom. Na zakończenie spotkania wspólnie wykonaliśmy dwa utwory skomponowane przez Moniuszkę : „Pieśń wieczorną” do słów Władysława Syrokomli i „Dwie zorze” do słów Teofila Lenartowicza.
Pracownicy Filii
Czytaj całość...
Współpraca się opłaca
poniedziałek, 18 listopad 2019
image_001.jpg
14 listopada w ramach projektu "Współpraca się opłaca" Filię 31 MBP odwiedziły Panie z Lubelskiej Szkoły SuperBabci i SuperDziadka. Tematem warsztatów była japońska sztuka kirigami, która z niewielkiej kartki papieru pozwala tworzyć ciekawe formy. W zabawie uczestniczyły dzieci z klasy III a ze Szkoły Podstawowej nr 30 oraz osoby z Centrum Aktywizacji rozwoju Seniora. Uczniowie stworzyli kolorowe pajacyki oraz węże z pasków papieru. Pani Lucyna Szabłowska pokazała Seniorom jak w prosty sposób można zrobić ciekawą papierową formę. Wszyscy uczestnicy zajęć opuścili bibliotekę w dobrych humorach i z pamiątką, którą sami wykonali. Dziękujemy SuperBabciom: Lucynie, Krystynie, Danucie, Ewie i Hannie za poprowadzenie warsztatów.
Pracownicy fili
Czytaj całość...
Stanisław Moniuszko - 200. rocznica urodzin
czwartek, 07 listopad 2019
image_001.jpg
Filia nr 6 od wielu lat organizuje wykłady edukacyjne i historyczne dla osób z uszkodzonym słuchem i posługujących się Polskim Językiem Migowym.
5 listopada 2019 r. odbyło się spotkanie poświęcone biografii Stanisława Moniuszki. Stanisław Moniuszko do historii przeszedł przede wszystkim jako twórca opery narodowej, którego dzieła przetrwały próbę czasu, a opera "Halka" grana jest na  wszystkich prestiżowych scenach świata.
Wiesława Szymczak
Czytaj całość...
Stanisław Moniuszko. Wirtuoz, kompozytor, pedagog
środa, 06 listopad 2019
Filia nr 22 zaprasza
image_001.jpgW cieniu Wezuwiusza. Dziennik pisany nocą
poniedziałek, 28 październik 2019
image_001.jpg
"W cieniu Wezuwiusza. Dziennik pisany nocą" - pod takim tytułem odbyła się prezentacja Ewy Sendejewicz dla uczestników Klubu Aktywnego Seniora zgromadzonych w Filii nr 13.  Gustaw Herling-Grudziński, który kilkadziesiąt lat mieszał w Neapolu często odwoływał się w swojej twórczości do wątku wiecznego zagrożenia. Twierdził, że życie w cieniu wulkanu i niepewność czy każda przeżyta chwila nie będzie ostatnią nadaje w tym miejscu zupełnie nowego znaczenia powiedzeniu "zobaczyć Neapol i umrzeć".
Czytaj całość...
Dni Seniorów i Osób Niepełnosprawnych
poniedziałek, 28 październik 2019
image_001.jpg
W październiku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Seniorów oraz Dni Osób Niepełnosprawnych. W związku z tymi świętami 23 października odbyło się spotkanie dla seniorów z LSM.
Współorganizatorem spotkania które odbyło się w sali widowiskowej DK LSM była Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 13 wraz z MOPR Filia nr 3, SKOK im. Z. Chmielewskiego oraz Klub Aktywnego Seniora LSM.
Czytaj całość...
Klub "Felin"
piątek, 11 październik 2019
image_001.jpg
W ostatnim tygodniu sierpnia Klub "Felin" działający przy Filii 36 zainaugurował kolejny sezon spotkań.
W pierwszy czwartek września członkowie klubu zwiedzili Lubelską Trasę Podziemną.
Kolejne spotkania prowadził pan Tomasz Kopacz. Pierwsze poświęcone było pracy nad sprawnością umysłu. Seniorzy wykonywali ćwiczenia aktywizujące, np. pisanie lewą ręką i odgadywali zagadki słowne dotyczące części ciała lub zawierające wybrane litery. Dziewiętnastego września odbyło się spotkanie muzyczne - śpiew piosenek popularnych przy akompaniamencie skrzypiec.
Czytaj całość...
Kreatywne poranki w Filii 11 MBP
czwartek, 26 wrzesień 2019
image_001.jpg
Wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Lublinie - filia nr 1 zainicjowałyśmy cykl spotkań „Kreatywne poranki”. Motywem przewodnim dzisiejszego spotkania były kolory jesieni. Robiłyśmy filcowe kosmetyczki. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Czytaj całość...
Przy kawie
piątek, 13 wrzesień 2019
image_001.jpg
Góry we wrześniu oferują tak piękne krajobrazy, że musiała wybrzmieć chociaż jedna piosenka, towarzysząca jesiennym wędrówkom po bieszczadzkich połoninach. Na spotkaniu Przyjaciółek Staromiejskiej Biblioteki, 11 września 2019 r., zagościła też poezja, czytałyśmy wiersze Rilkego, Puszkina w tłumaczeniu Tuwima i Broniewskiego, jakiego wcześniej uczestniczki nie znały albo nie pamiętały oraz Iwaszkiewicza kojarzonego dotychczas wyłącznie prozatorsko. Kaskada warzyw i owoców, bukiety kaliny i astrów, orzechowe ciasteczka i aromat herbaty z ziarenkami kawy dopełniały obrazu bogactwa jesieni, pory urodzaju, a my, jak na szlaku, trochę się mijałyśmy, ktoś wpadł na chwilę, ktoś miał wolne całe popołudnie.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 10 z 298

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego