Projekty
Cyfrowy ekosystem kultury wizualnej
czwartek, 06 kwiecień 2017
image_001.jpg5 kwietnia w Filii nr 2 miał miejsce kolejny wykład z cyklu „Sztuka i technologia”. Dr hab. Piotr Celiński, pracownik naukowy w Zakładzie Filozofii i Socjologii Polityki UMCS, medioznawca, autor wielu publikacji z dziedziny kultury wizualnej, popularnej i cyfrowej, nowych mediów oraz ich społecznych i politycznych oddziaływań wygłosił niezwykle interesujący wykład zatytułowany: „Cyfrowy ekosystem kultury wizualnej”, który w sposób najbardziej dosłowny prezentował fuzję sztuki i najnowszych technologii, jaka nastąpiła w ciągu ostatnich trzydziestu lat.
Czytaj całość...
Gadżetomania dla bibliofila
wtorek, 28 marzec 2017
image_001.jpgOstatnim warsztatem w ramach projektu ”Zaczytajmy się w Lublinie” były zajęcia zdobienia gadżetu dla bibliofila. Uczestnikami spotkania w Filii nr 31 byli uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów z Lublina i okolic. Prezentacja multimedialna stanowiła przegląd przedmiotów używanych przez miłośników książek. Były to między innymi: zakładki, breloczki, torby, koszulki.
Czytaj całość...
Redefinicja sztuki i nowe media - Fluxus
czwartek, 23 marzec 2017
image_001.jpg22 marca w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład poświęcony sztuce i technologii. Prelekcję zatytułowaną „Redefinicja sztuki i nowe media - Fluxus” wygłosiła Marta Ryczkowska, krytyk i historyk sztuki. Ukończyła grafikę na UMCS i historię sztuki na KUL, obecnie pisze doktorat z historii sztuki współczesnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest kuratorką wystaw, autorką tekstów z obszaru sztuki najnowszej publikowanych w Polsce i za granicą. Od trzech lat koordynuje i prowadzi cykl warsztatów twórczych Karuzela sztuki.
Czytaj całość...
Spotkanie z Katarzyną Wasilkowską
czwartek, 23 marzec 2017
Zapraszamy na spotkanie
image_001.jpgCzytaj całość...
A to historia!
wtorek, 21 marzec 2017
Zapraszamy do udziału w projekcie czytelniczym
image_001.jpg

Więcej informacji wkrótce.

Czarne Inspiracje Plus z Magdaleną Kicińską
środa, 15 marzec 2017
image_001.jpg14 marca w Filii nr 2 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Czarne Inspiracje Plus", którego gościem była Magdalena Kicińska, pochodząca z Lublina reporterka, współpracowniczka "Dużego Formatu", publikująca także w "Wysokich Obcasach", "Polityce" czy "Przekroju". Jej reportaże znalazły się w kilku antologiach, m. in. w książce "Mur. Dwanaście kawałków o Berlinie". Za książkę "Pani Stefa", bo tej pozycji poświęcone było spotkanie, autorka otrzymała Nagrodę Literacką m. st. Warszawy 2016 w kategorii edycja warszawska oraz Poznańską Nagrodę Literacką - Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2016 dla młodego twórcy, a także nominację do Nagrody Conrada 2016.
Czytaj całość...
Konstruktywiści - konstruktorzy
piątek, 10 marzec 2017
image_001.jpg8 marca w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład poświęcony sztuce. Profesor Marcin Lachowski, wieloletni pracownik Instytutu Historii Sztuki KUL, a obecnie adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki i Kultury Nowoczesnej UW, autor dwóch publikacji książkowych: „Awangarda wobec instytucji. O sposobach prezentacji sztuki w PRL-u” oraz „Nowocześni po katastrofie. Sztuka w Polsce w latach 1945-1960” wygłosił referat „Konstruktywiści - konstruktorzy”, przybliżając słuchaczom działalność rosyjskich konstruktywistów w okresie rewolucji październikowej i czasie porewolucyjnych gwałtownych przemian politycznych.
Czytaj całość...
Początki budownictwa żelbetowego w Lublinie
piątek, 24 luty 2017
image_001.jpg22 lutego w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu otwartych wykładów historii sztuki zatytułowany „Początki budownictwa żelbetowego w Lublinie”. Prelekcję wygłosił dr hab. Jerzy Żywicki, kierownik Zakładu Historii Sztuki UMCS. W swoich badaniach skupia się na architekturze XIX i XX w.
Czytaj całość...
Rok Josepha Conrada
piątek, 10 luty 2017
image_001.jpgRok 2017 Sejm RP ustanowił Rokiem Josepha Conrada. Jak napisano w uchwale, w swoich powieściach Conrad "pokazał wizję Europy bez granic, wyrażał europejskiego ducha polskości, oraz uczynił polskość dobrem powszechnym". Conrad-Korzeniowski – właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski – był synem "polskich patriotów, zesłańców syberyjskich", pisarzem zasłużonym dla kultury polskiej i światowej. Podkreślono, że dzięki swojemu dorobkowi literackiemu "zajmuje niekwestionowaną pozycję klasyka literatury nowoczesnej, który zmienił oblicze prozy powieściowej".
Czytaj całość...
Kult wirtuozów
czwartek, 09 luty 2017
image_001.jpg8 lutego w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z historii sztuki poświęcony kultowi wirtuozów. Wykład poprowadziła Izabela Bartkowiak, absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na kierunkach historia sztuki i muzykologia. Doktorantka historii sztuki. Członkini Stowarzyszenia Historyków Sztuki ARTmagedon oraz Stowarzyszenia Artystycznego Otwarta Pracownia w Lublinie. Obecnie pracuje w  Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie. Wcześniej współpracowała z Galerią Sztuki Współczesnej „Labirynt”. W gestii jej zainteresowań naukowych leży korespondencja sztuk plastycznych i muzyki, zwłaszcza o charakterze teoretycznym: estetycznym i ekspresyjnym.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 71 - 80 z 412

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego