Projekty
Spotkanie z Katarzyną Wasilkowską
czwartek, 23 marzec 2017
Zapraszamy na spotkanie
image_001.jpgCzytaj całość...
A to historia!
wtorek, 21 marzec 2017
Zapraszamy do udziału w projekcie czytelniczym
image_001.jpg

Więcej informacji wkrótce.

Czarne Inspiracje Plus z Magdaleną Kicińską
środa, 15 marzec 2017
image_001.jpg14 marca w Filii nr 2 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Czarne Inspiracje Plus", którego gościem była Magdalena Kicińska, pochodząca z Lublina reporterka, współpracowniczka "Dużego Formatu", publikująca także w "Wysokich Obcasach", "Polityce" czy "Przekroju". Jej reportaże znalazły się w kilku antologiach, m. in. w książce "Mur. Dwanaście kawałków o Berlinie". Za książkę "Pani Stefa", bo tej pozycji poświęcone było spotkanie, autorka otrzymała Nagrodę Literacką m. st. Warszawy 2016 w kategorii edycja warszawska oraz Poznańską Nagrodę Literacką - Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2016 dla młodego twórcy, a także nominację do Nagrody Conrada 2016.
Czytaj całość...
Konstruktywiści - konstruktorzy
piątek, 10 marzec 2017
image_001.jpg8 marca w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład poświęcony sztuce. Profesor Marcin Lachowski, wieloletni pracownik Instytutu Historii Sztuki KUL, a obecnie adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki i Kultury Nowoczesnej UW, autor dwóch publikacji książkowych: „Awangarda wobec instytucji. O sposobach prezentacji sztuki w PRL-u” oraz „Nowocześni po katastrofie. Sztuka w Polsce w latach 1945-1960” wygłosił referat „Konstruktywiści - konstruktorzy”, przybliżając słuchaczom działalność rosyjskich konstruktywistów w okresie rewolucji październikowej i czasie porewolucyjnych gwałtownych przemian politycznych.
Czytaj całość...
Początki budownictwa żelbetowego w Lublinie
piątek, 24 luty 2017
image_001.jpg22 lutego w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu otwartych wykładów historii sztuki zatytułowany „Początki budownictwa żelbetowego w Lublinie”. Prelekcję wygłosił dr hab. Jerzy Żywicki, kierownik Zakładu Historii Sztuki UMCS. W swoich badaniach skupia się na architekturze XIX i XX w.
Czytaj całość...
Rok Josepha Conrada
piątek, 10 luty 2017
image_001.jpgRok 2017 Sejm RP ustanowił Rokiem Josepha Conrada. Jak napisano w uchwale, w swoich powieściach Conrad "pokazał wizję Europy bez granic, wyrażał europejskiego ducha polskości, oraz uczynił polskość dobrem powszechnym". Conrad-Korzeniowski – właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski – był synem "polskich patriotów, zesłańców syberyjskich", pisarzem zasłużonym dla kultury polskiej i światowej. Podkreślono, że dzięki swojemu dorobkowi literackiemu "zajmuje niekwestionowaną pozycję klasyka literatury nowoczesnej, który zmienił oblicze prozy powieściowej".
Czytaj całość...
Kult wirtuozów
czwartek, 09 luty 2017
image_001.jpg8 lutego w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z historii sztuki poświęcony kultowi wirtuozów. Wykład poprowadziła Izabela Bartkowiak, absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na kierunkach historia sztuki i muzykologia. Doktorantka historii sztuki. Członkini Stowarzyszenia Historyków Sztuki ARTmagedon oraz Stowarzyszenia Artystycznego Otwarta Pracownia w Lublinie. Obecnie pracuje w  Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie. Wcześniej współpracowała z Galerią Sztuki Współczesnej „Labirynt”. W gestii jej zainteresowań naukowych leży korespondencja sztuk plastycznych i muzyki, zwłaszcza o charakterze teoretycznym: estetycznym i ekspresyjnym.
Czytaj całość...
Tworzenie muzyki filmowej
wtorek, 31 styczeń 2017
image_001.jpg25 stycznia w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu otwartych wykładów z historii sztuki. Tym razem wygłosił go dr Rafał Rozmus, polski kompozytor, dyrygent, adiunkt w Zakładzie Teorii Muzyki Instytutu Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Twórca muzyki wokalnej, wokalno-instrumentalnej, utworów symfonicznych, kameralnych, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej pokazał zgromadzonej publiczności współczesne narzędzia wykorzystywane w procesie tworzenia muzyki filmowej.
Czytaj całość...
Malarstwo i nowe techniki obrazowania
piątek, 13 styczeń 2017
image_001.jpg12 stycznia odbył się kolejny wykład z historii sztuki zatytułowany „Malarstwo i nowe techniki obrazowania - konkurencja czy impuls rozwojowy?”, który wygłosił dr Piotr Majewski, adiunkt w Instytucie Sztuk Pięknych na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje na sztuce polskiej XX i XXI wieku w kontekście europejskiej i rodzimej tradycji artystycznej. Prowadzi także działalność popularyzującą wiedzę na temat sztuki nowoczesnej, m.in. współprowadząc Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Publikował teksty popularyzatorskie na łamach m.in. „Znaku”, „Exitu” i „Artluka”.
Czytaj całość...
Zaczytajmy się w Lublinie  Stworzeni z atramentu
wtorek, 10 styczeń 2017
image_001.jpg"Zaczytajmy się w Lublinie" to projekt, który powstał we współpracy Filii nr 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP w Lublinie. Jego celem jest promocja czytelnictwa, kształtowanie kultury czytelniczej młodzieży, poznanie historii i literatury miasta Lublina. W ramach projektu przeprowadzony zostanie konkurs w trzech kategoriach: literackiej, plastycznej i medialnej, nawiązujący do obchodów 700-lecia Miasta Lublina oraz poprzedzające go warsztaty: kreatywnego pisania, edukacyjne o Lublinie, fotograficzne i plastyczne.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 61 - 70 z 399


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego