Projekty
Cy Twombly - obrazy mitów
wtorek, 12 październik 2010
image_001.jpg 07 października w Filiach Nr 2 i Nr 30 odbyły się kolejne wykłady z cyklu Aktualność Sztuki, które poprowadził dr Marcin Pastwa, pracownik Instytutu Historii Sztuki KUL, autor i współautor wielu publikacji naukowych. Realizuje temat: „Obraz jako medium – medium obrazu”. Dr Marcin Pastwa w swoim wystąpieniu przybliżył zainteresowanym sylwetkę i twórczość jednego z najbardziej enigmatycznych artystów współczesności – Cy'a Twombly'ego. Sztuka tego artysty w niezwykle subtelny sposób ukazuje dialog tradycji sięgającej przez dzieła Dawnych Mistrzów do starożytności ze współczesnością. Obrazy Twombly'ego są zarówno do oglądania, jak i do czytania. Zmysłowość jego prac i swoisty sposób narracji prowokują do uważnego widzenia i pogłębionej lektury pozwalającej odkryć tropy wskazujące na śródziemnomorskie korzenie jego twórczości, wciąż żywą mitologię, a jednocześnie świadomość przemian nieustannie dokonujących się w historii sztuki.
Czytaj całość...
Kiedy muzyka klasyczna wychodzi z filharmonii
wtorek, 05 październik 2010
image_001.jpgKoncerty z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną” cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. 28 września w Filii Nr 2 odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie z tego cyklu, zatytułowane „Kiedy muzyka klasyczna wychodzi z filharmonii”. Tradycyjnie wystąpili uczniowie i uczennice Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. T. Szeligowskiego w Lublinie oraz gościnnie - uczeń ze Szkoły Muzycznej im. W. Lutosławskiego. Całość poprowadziła pani Iwona Siedlaczek, która w zajmujący i ciekawy sposób opowiadała słuchaczom o muzyce filmowej, bluesowej, tangach oraz wykonywanych przez młodzież utworach.
Czytaj całość...
Od dekadencji do transformacji
środa, 29 wrzesień 2010
image_001.jpg23 września dr Anna Głowa, pracownik Katedry Historii Sztuki Starożytnej i Wczesnochrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, publikująca swoje prace w „Rocznikach Humanistycznych”, wygłosiła kolejny wykład z cyklu „Aktualność sztuki”. Filia Nr 30 gościła młodzież z Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji w Lublinie, zaś w Filii Nr 2 zgromadzili się dorośli słuchacze – miłośnicy sztuki. Prelegentka poświęciła swoje wystąpienie problemowi postrzegania epoki Późnego Antyku przez historyków na przestrzeni wieków. Podkreśliła, że przynajmniej od lat 70 – tych ubiegłego stulecia nikt nie ma wątpliwości, że Późny Antyk stanowi odrębną i rządzącą się swoimi własnymi prawami epokę, która powinna być rozpatrywana w swoich własnych kategoriach.
Czytaj całość...
Romantyczny koncept formy
środa, 29 wrzesień 2010
image_001.jpg09 września odbyła się inauguracja nowego cyklu otwartych wykładów z historii sztuki zatytułowanego „Aktualność sztuki”. Jest to już druga edycja spotkań przygotowanych wspólnie przez Instytut Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego. Tym razem grono organizatorów poszerzyło się o Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych.
Pierwszy wykład z cyklu zatytułowany „Romantyczny koncept formy jako libretto do nowoczesności” poprowadził prof. dr hab. Ryszard Kasperowicz, Dyrektor Instytutu Historii Sztuki KUL, laureat wielu wyróżnień i nagród m. in. Nagrody im. ks. Janusza Pasierba, autor kilkudziesięciu książek i rozpraw naukowych np. Zweite, ideale Schöpfung. Sztuka w myśleniu historycznym Jacoba Burckhardta, Wyd. KUL, Lublin 2004, a także autor wielu przekładów na język polski.
Czytaj całość...
Aktualność Sztuki
środa, 01 wrzesień 2010
image_001.jpgDRUGA EDYCJA OTWARTYCH WYKŁADÓW
Z HISTORII SZTUKI


Aktualność sztuki – pytanie o aktualność sztuki pojawia się nieomal z nieubłaganą regularnością w epokach odczuwanych jako czas kryzysu, przejścia, przełomu. Problem aktualności sztuki jest w gruncie rzeczy soczewką, skupiającą wiązkę najbardziej niewygodnych i kontrowersyjnych kwestii. Wszak nie idzie tylko o to, czy ziściło się proroctwo niemieckiego myśliciela Georga Wilhelma Friedricha Hegla, wedle którego sztuka jest dziś już tylko „interesująca” i nie odgrywa żadnej poważniejszej roli w naszej egzystencji, ustępując miejsca nauce. Aktualność sztuki jest pytaniem o granice wyobraźni artystycznej w świecie nowoczesnym i post-nowoczesnym, a także o granice rozumienia sztuki. Sztuka nowoczesna z lubością balansuje na krawędzi niezrozumiałości, dając złudną nadzieję tym wszystkim, którzy, odrzucając nowoczesność utrzymują, iż rozumieją sztukę dawną. Wydaje się jednak, że rozumienie sztuki powstającej w odległych epokach może być operacją znacznie bardziej skomplikowaną i zwodniczą niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Podstawowym zagadnieniem będzie dialektyka poznawania sztuki – sztukę dawną oglądamy siłą rzeczy z perspektywy nowoczesności, sztuka nam współczesna zakorzeniona jest, wbrew pozorom, bardzo głęboko w przeszłości. Czy Tintoretto  i El Greco staliby się tak bliskimi nam malarzami, gdyby ekspresjoniści nie przekształcili znaczenia  oraz wyrazu formy artystycznej? Czy impresjonizm nie otworzył oczu historyków sztuki na walory późnorzymskiego reliefu? Czy sztuka przeszłości nie powraca w post-modernistycznej praktyce cytatu, pastiszu?
Czytaj całość...
Dzień Dziecka z muzyką klasyczną
poniedziałek, 14 czerwiec 2010
image_001.jpg8 czerwca w Filii nr 2 odbył się kolejny koncert z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”.
Był to koncert szczególny, ponieważ dedykowany dzieciom i wykonany przez dzieci. Wystąpili w nim uczniowie ze Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. T.Szeligowskiego w Lublinie. Nosił tytuł „Dzień Dziecka z muzyką klasyczną dla dzieci”.
Młodzi artyści, a wkrótce być może wielcy, z werwą zagrali takie utwory jak : Szelma, Skakanka. Walc, Menuet, Dwa osiołki, Parowóz, Taniec komarów, Reksio i Taniec żydowski. Przedszkolaki z wielką uwagą wysłuchały koncertu granego na różnych instrumentach. Od pani Iwony Siedlaczek, która przygotowała i prowadziła koncert, dowiedziały się wielu muzycznych ciekawostek.
Elżbieta Kopciewicz.
Czytaj całość...
Chopin w salonie George Sand
poniedziałek, 14 czerwiec 2010
image_001.jpg18 maja 2010 r., podczas kolejnego spotkania z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”, goście zgromadzeni w  Filii nr 2  zostali przeniesieni do salonu George Sand w Nohant , gdzie wiosną 1839 r., po powrocie z Majorki i rekonwalescencji w Marsylii, zamieszkał Fryderyk Chopin. .Właśnie tu, aż do roku 1846,  spędzał długie wakacje, tylko zimą wracając do Paryża. Był to najszczęśliwszy okres w jego życiu po opuszczeniu rodzinnego domu, a w twórczości - najbardziej płodny. W Nohant powstała większość najwybitniejszych i najgłębszych kompozycji Chopina.
W George Sand , która była osobowością wybitną, kobietą wyzwoloną, Chopin  znalazł oddaną jego sztuce przyjaciółkę.  Ciekawostkę stanowi fakt, że Sand była wielką admiratorką Polaków, co miało  związek z jej pochodzeniem. Wywodziła się bowiem od króla Augusta II Sasa.
Czytaj całość...
Dzień Dziecka z muzyką klasyczną
wtorek, 01 czerwiec 2010
image_001.jpg

Rok Chopina 2010
poniedziałek, 10 maj 2010
image_001.jpg
<< Start < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 371 - 380 z 411

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego