Projekty
W nastroju świątecznym
środa, 22 grudzień 2010
image_001.jpgPrzez cały rok w Filii Nr 2 bardzo licznie gromadzili się miłośnicy muzyki klasycznej. 14 grudnia odbył się ostatni koncert z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną” zatytułowany „W nastroju świątecznym – muzyka na flet, obój, skrzypce i basso continuo. Spotkanie z barokiem i klawesynem.” Wyjątkowy charakter koncertu wywołał tak duże zainteresowanie, że organizatorzy zdecydowali się go powtórzyć 17 grudnia.

Czytaj całość...
W nastroju świątecznym
wtorek, 14 grudzień 2010
Koncert "W nastroju świątecznym", 14 i 17 grudnia 2010 r.godz. 13.00, Filia Nr 2 MBP, ul. Hempla 5
image_001.jpg
Powiększ

Henryk Wieniawski - wirtuoz skrzypiec
czwartek, 02 grudzień 2010
image_001.jpgTo była druga część wieńczącego obchody Roku Wieniawskiego koncertu z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną” zatytułowanego:„Henryk Wieniawski – wirtuoz skrzypiec”. 23 listopada w Filii Nr 2 zgromadziło się duże grono miłośników twórczości artysty. Uczniowie lubelskich szkół muzycznych wykonali utwory z dojrzałego etapu twórczości wirtuoza skrzypiec: „Pieśń polska g – moll op. 12” - Weronika Matwiejuk, „Kujawiak a – moll” - Karolina Bajuk, „Kaprys op. 18 nr 3” - Maria Stanisławczyk, „Kaprys op.18 nr 2” - Donald Sadowski, „Kaprys op.18 nr 5” - Ewa Głowacka, „Legenda op. 17” - Alicja Humeniuk, „Scherzo – Tarantelle op. 16” - Donald Sadowski, „II koncert skrzypcowy d -moll op. 22 cz.1” - Ewa Głowacka, „Pieśń polska g - moll op. 12” - Agata Figiel. Młodym muzykom akompaniowali: pani Bożena Bechta – Krzemińska i pan Grzegorz Siedlaczek.
Czytaj całość...
Współczesność a średniowiecze
piątek, 26 listopad 2010
image_001.jpgŚredniowiecze – najdłużej trwająca epoka  w dziejach kultury i sztuki, wielowymiarowa, najbardziej mroczna i tajemnicza, pełna kontrastów i sprzeczności, przez co budząca wiele kontrowersji. O tym, jak znaczący miała wpływ na sztukę epok późniejszych, mogli się przekonać słuchacze wykładów z cyklu „Aktualność Sztuki” zgromadzeni w Filiach Nr 2 i Nr 30. 18 listopada dr Jowita Patyra w swoim wystąpieniu zatytułowanym „Współczesność a średniowiecze. O inspiracjach kulturą wieków średnich w sztuce współczesnej.” zapoznała wszystkich zainteresowanych ze sztuką gotyku. W szczegółowy i wyczerpujący sposób przybliżyła reprezentatywne cechy tego stylu, prezentując najbardziej charakterystyczne budowle tamtych czasów. Wertykalizm budynku, szkieletowa budowa, zastosowanie łuków przyporowych, ostrych łuków i sklepień krzyżowo – żebrowych, strzeliste wieże, przedłużone prezbiteria, wieńce kaplic, okna wypełnione witrażami, niezwykła dbałość o ornamenty malarskie i rzeźbiarskie zostały wskazane na konkretnych przykładach.
Czytaj całość...
Henryk Wieniawski- wirtuoz skrzypiec
wtorek, 23 listopad 2010
Koncert biblioteczny, Henryk Wieniawski - wirtuoz skrzypiec, 23 listopada 2010, godz. 13.00 Filia Nr 2, ul. Hempla 5
image_001.jpg
Powiększ

Nowocześni po katastrofie
środa, 10 listopad 2010
image_001.jpg„(...) malarz który wyszedł / w białą okolicę śniegu i nie wrócił / malował ludzi w chwili kiedy / odwracali się od życia twarzami rękami / ludzi w ubraniach już uszytych z nieba / i malował kobiety którym już dawno / wypadły z rąk róże i wachlarze / których starość skazała na łaskę krzesła / w ich pojednaniu z drzewem usunął granicę / i w jeden kontur dramatu zamknął człowieka i sprzęt”
Tak o Andrzeju Wróblewskim pisał Tadeusz Śliwiak. Dr Marcin Lachowski, pracownik Instytutu Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, autor m. in. takich publikacji jak: Awangarda wobec instytucji. O sposobach prezentacji sztuki w PRL – u, Rzecz i rzeczywistość w kulturze XX i XXI wieku oraz wielu innych rozpraw i artykułów naukowych, wygłosił 4 listopada w Filii Nr 2 wykład poświęcony temu artyście.
Czytaj całość...
Henryk Wieniawski - mistrz z Lublina
czwartek, 04 listopad 2010
image_001.jpg28 października w Filii Nr 2 po raz kolejny wybrzmiały takty muzyki klasycznej. Tym razem bogaty i różnorodny repertuar koncertu przyciągnął miłośników twórczości Henryka Wieniawskiego. Jego utwory wykonali uczniowie ze Szkoły Muzycznej im. T. Szeligowskiego w Lublinie. Kujawiaka zagrał Szymon Schab, Dudziarza op. 19 nr 2 – Jakub Maćkowiak, Obertasa op.19 nr 1 – Weronika Sokołowska, Etudes – caprices op.18 nr 3 – Krystyna Poręba, Etudes – caprices op. 18 nr 5 – Ewa Głowacka, Legendę op.17 – Alicja Humeniuk, Capriccio – Valse op.7 – Maria Stanisławczyk. Przy fortepianie uczniom akompaniował pan Grzegorz Siedlaczek. O kompozytorze, jego życiu i muzyce barwnie opowiadała pani Iwona Siedlaczek. Całość uzupełniła prezentacja multimedialna przygotowana przez panią Aleksandrę Mazurek. Na drugą część koncertu zapraszamy 23 listopada.
Czytaj całość...
Znad Bosforu nad Wisłę
czwartek, 28 październik 2010
image_001.jpgOd przypomnienia dylematów, z jakimi musieli się borykać pierwsi twórcy naszej państwowości, dr Daniel Próchniak rozpoczął swój wykład zatytułowany „Znad Bosforu nad Wisłę. Wątki bizantyńskie w sztuce polskiej dawnej i dzisiejszej." Unaocznił zebranym, że pomimo faktu, iż chrześcijaństwo przyjęliśmy z Zachodu, to wczesne obiekty sakralne:  karolińskie, romańskie, jak i gotyckie przesycone są wpływami wschodnimi – bizantyńskimi. Granicę wpływu Konstantynopola w sztuce i architekturze stanowi w większości przypadków Wisła.
Spotkania odbyły się 21 października w Filiach Nr 2 i Nr 30. Przed południem słuchaczami byli uczniowie Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji, po południu – niewielka grupa miłośników sztuki.
Czytaj całość...
Henryk Wieniawski - mistrz z Lublina
poniedziałek, 25 październik 2010
image_001.jpg
Koncert na bis
poniedziałek, 18 październik 2010
image_001.jpgPerfekcyjnie dobrany repertuar, utalentowani wykonawcy na scenie, sala wypełniona po brzegi, wyrazy podziwu i uznania dla młodych muzyków, zadowolenie i uśmiech na twarzach publiczności oraz gromkie brawa. Tak wyglądał koncert, który odbył się 12 października w Filii nr 2. W zamierzeniu miało to być powtórzone spotkanie z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną” zatytułowane: ”Kiedy muzyka klasyczna wychodzi z filharmonii, czyli muzyka filmowa, klezmerska, bluesowa i inna.”. Młodzi muzycy udowodnili jednak, że muzyka jest czymś niepowtarzalnym i choć zagrali ten sam repertuar, brzmiał on zupełnie inaczej. Koncert poprowadziła pani Iwona Siedlaczek, która tradycyjnie zadbała o harmonijny przebieg całości wystąpienia.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 361 - 370 z 411

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego