Projekty
Bach - solo i kameralnie
czwartek, 25 marzec 2010
Biblioteczne wtorki - Zdjęcie 001BACH – SOLO I KAMERALNIE
Drugie spotkanie z cyklu Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną odbyło się 23 marca w Filii nr 2. Koncert zatytułowany był Bach – solo i kameralnie.
Od kilku lat  w Polsce, w okresie Wielkanocnym odbywają się festiwale muzyki zwane Misteria Paschalia. Koncert z muzyką Jana Sebastiana Bacha doskonale wpisuje się, jako pojedynczy akcent, w ten ogólny trend.
Wielki, niemiecki kompozytor Jan Sebastian Bach żył w latach 1685 – 1750. Skomponował ponad tysiąc dzieł, między innymi  kantaty, sonaty, partity, oratoria. Znamy go przede wszystkim z muzyki organowej, lecz Bach był na początku skrzypkiem, gdyż to na tym instrumencie uczono go grać od dziecka.
Czytaj całość...
Bach - solo i kameralnie
poniedziałek, 08 marzec 2010
Bacewicz na bis...
wtorek, 09 luty 2010
Koncert – Filia 2 - Zdjęcie 001Koncertem zatytułowanym „Bacewicz na bis. Muzyka skrzypcowa Grażyny Bacewicz (1909 – 1969) na zakończenie obchodów 100. rocznicy urodzin i 50. rocznicy śmierci kompozytorki” zainaugurowano 5 lutego 2010 serię dziewięciu koncertów odbywających się w Filii nr 2 MBP, przy ul. Jana Hempla 5. Projekt edukacyjny jest wspólnym przedsięwzięciem Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego. Inauguracji „Bibliotecznych wtorków z muzyką klasyczną” dokonały: Honorata Pukos – Dyrektor Szkoły Muzycznej i Elżbieta Kopciewicz – Kierownik Filii nr 2 MBP.
Czytaj całość...
Życie sztuki - Sztuka życia - Życie form
poniedziałek, 01 luty 2010
Życie sztuki - Sztuka życia - Życie form
Seria wykładów otwartych z dziejów sztuki i myśli o sztuce dla tych wszystkich, którzy sztukami się interesują, lecz ich nie znają, a także dla tych, którzy sztuk nie lubią, a nawet nimi pogardzają.

Czytaj całość...
Sen o Lublinie
piątek, 15 styczeń 2010
Życie sztuki - Sztuka życia - Życie form
Prof. dr hab. Jadwiga Kuczyńska kierująca Katedrą Historii Sztuki Średniowiecznej Polskiej IHS KUL swój wykład rozpoczęła od zobrazowania zabytkowego zespołu urbanistycznego Lublina, posiłkując się „Kroniką” Janka z Czarnkowa, przez siebie wykonanymi planami miasta oraz sztychem Abrahama Hogenberga „Panorama Lublina” z dzieła Jerzego Brauna wydanego w Kolonii w 1618 roku. Przypomniała fakt, że mury obronne istniały do XIX wieku, a zamieszczenie widoku miasta w dziele Brauna „Civitates orbis terrarum” potwierdza przynależność Lublina do grona najważniejszych i najbogatszych ośrodków miejskich w ówczesnej Europie. Kres gotyckiemu Lublinowi położył najgroźniejszy z pożarów jaki wybuchł z 7 na 8 mają 1575 roku na ulicy Szerokiej.
Czytaj całość...
Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną
piątek, 15 styczeń 2010
image_001.jpg
Obchodzone w kraju i na świecie rocznice: 200. urodzin Fryderyka Chopina, 175. urodzin i 130. śmierci Henryka Wieniawskiego – kompozytora, pedagoga i wirtuoza urodzonego w Lublinie, a także 200. rocznica urodzin Roberta Schumanna – powodują, że 2010 to „wielki muzyczny rok”. Stwarza to doskonałą okazję by zrealizować wspólnie, przez Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego, projekt edukacyjny mający na celu przybliżyć dzieciom, młodzieży i wszystkim chętnym postaci i dzieła twórców wyżej wymienionych, jak i dokonania w tej dziedzinie kompozytorów innych epok.
Cykl dziewięciu koncertów, z możliwością ich powtórzenia, stwarza możliwość odbiorcy wzięcia udziału w przyśpieszonym kursie muzyki klasycznej. Opiekę merytoryczną nad całością objęła Iwona Agnieszka Siedlaczek – muzykolog, nauczyciel w klasie skrzypiec i krytyk muzyczny, która każdorazowo wprowadzać będzie słuchaczy w krąg tematyczny obejmujący dany koncert.
Czytaj całość...
Czy wszyscy święci chodzą uśmiechnięci
sobota, 12 grudzień 2009
Życie sztuki - Sztuka życia - Życie form
Przedpołudniowy wykład dla młodzieży „Czy wszyscy święci chodzą uśmiechnięci? Czy św. Mikołaj to Santa Claus? Ikonografia świętych w sztuce, czyli jak rozpoznawać postaci świętych (i nie tylko) dr Aneta Kramiszewska z Katedry Historii Sztuki Kościelnej IHS KUL ilustrowała licznymi wizerunkami świętych. Kanwę rozmowy z uczniami XIX Liceum Ogólnokształcącego stanowiły naprzemiennie pokazywane przez prowadzącą wykłady, autentyczne fotografie bądź mające status obrazu jako dokumentu – rysunki świętych, dokonywane z natury oraz wystylizowane, „upiększone” i  wizerunki sprzedawane wiernym.
Czytaj całość...
Architektura piękna swą harmonią niczym muzyka...
czwartek, 12 listopad 2009
Życie sztuki - Sztuka życia - Życie form
Od charakterystyki kolebki narodzin nowej epoki – renesansu rozpoczęła swój wykład „Architektura piękna swą harmonią niczym muzyka. O zasadach architektury odrodzenia” dr hab. Bożena Kuklińska – kierownik Katedry Kultury Artystycznej IHS KUL.
Opowiedziała o humanizmie nakierowanym na człowieka i otaczający go świat oraz o Dantem, Petrarce, Boccaciu i św. Franciszku, postaciach, które odegrały kluczową rolę w formowaniu się tego okresu. Prezentując kolejne realizacje architektoniczne powstałe we Florencji podkreśliła szczególnie rolę mecenasów w osobach trzech kolejnych kanclerzy Republiki Florenckiej, pełniących swoją funkcję od trzeciej ćwierci XIV do połowy XV wieku.

Czytaj całość...
I ujrzałem wtedy...
czwartek, 12 listopad 2009
Życie sztuki - Sztuka życia - Życie form

Ikonograficznemu ujęciu wizji św. Jana w wiekach średnich poświęcony był wykład dr Jowity Patyry z Katedry Historii Sztuki Średniowiecznej Powszechnej IHS KUL. Na początku wystąpienia zatytułowanego „I ujrzałem wtedy...- przedstawienia Apokalipsy w sztuce średniowiecza jako synteza wyobraźni artysty i myśli teologa”unaoczniono zebranym trudność z jaką musieli zmierzyć się artyści, by przełożyć symboliczne sensy Księgi na język obrazu. Kształtowanie się ikonografii apokaliptycznej trwało od  końca IV do początku VI wieku, co zilustrowano różnorodnością ujęć – płaskorzeźb, mozaik, fresków i witraży z obszaru całej ówczesnej Europy.

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 361 - 370 z 389


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego