Projekty
Dzień Dziecka z muzyką klasyczną
poniedziałek, 14 czerwiec 2010
image_001.jpg8 czerwca w Filii nr 2 odbył się kolejny koncert z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”.
Był to koncert szczególny, ponieważ dedykowany dzieciom i wykonany przez dzieci. Wystąpili w nim uczniowie ze Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. T.Szeligowskiego w Lublinie. Nosił tytuł „Dzień Dziecka z muzyką klasyczną dla dzieci”.
Młodzi artyści, a wkrótce być może wielcy, z werwą zagrali takie utwory jak : Szelma, Skakanka. Walc, Menuet, Dwa osiołki, Parowóz, Taniec komarów, Reksio i Taniec żydowski. Przedszkolaki z wielką uwagą wysłuchały koncertu granego na różnych instrumentach. Od pani Iwony Siedlaczek, która przygotowała i prowadziła koncert, dowiedziały się wielu muzycznych ciekawostek.
Elżbieta Kopciewicz.
Czytaj całość...
Chopin w salonie George Sand
poniedziałek, 14 czerwiec 2010
image_001.jpg18 maja 2010 r., podczas kolejnego spotkania z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”, goście zgromadzeni w  Filii nr 2  zostali przeniesieni do salonu George Sand w Nohant , gdzie wiosną 1839 r., po powrocie z Majorki i rekonwalescencji w Marsylii, zamieszkał Fryderyk Chopin. .Właśnie tu, aż do roku 1846,  spędzał długie wakacje, tylko zimą wracając do Paryża. Był to najszczęśliwszy okres w jego życiu po opuszczeniu rodzinnego domu, a w twórczości - najbardziej płodny. W Nohant powstała większość najwybitniejszych i najgłębszych kompozycji Chopina.
W George Sand , która była osobowością wybitną, kobietą wyzwoloną, Chopin  znalazł oddaną jego sztuce przyjaciółkę.  Ciekawostkę stanowi fakt, że Sand była wielką admiratorką Polaków, co miało  związek z jej pochodzeniem. Wywodziła się bowiem od króla Augusta II Sasa.
Czytaj całość...
Dzień Dziecka z muzyką klasyczną
wtorek, 01 czerwiec 2010
image_001.jpg

Rok Chopina 2010
poniedziałek, 10 maj 2010
image_001.jpg
Rok Chopina 2010. W kręgu muzyki fortepianowej
środa, 21 kwiecień 2010
image_001.jpgChopin dla młodzieży – w zbliżeniu nie tyle biograficznym, co poprzez pryzmat wysłuchanej muzyki – był tematem trzeciego z cyklu koncertów „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”, który odbył się 20 kwietnia 2010r. w Filii nr 2. Nie jest łatwo o młodocianych chopinistów. Muzyka Chopina jest arcytrudna  technicznie i prócz pewnej już biegłości palców wymaga jednocześnie obecności serca, czyli rezonansu na emocjonalizm obecny w muzyce Chopina w sposób wyjątkowy . Na szczęście tacy się znaleźli i koncert rozpoczęli odegraniem  Marche funebre w wersji na 4 ręce opracowanej przez znakomitego pianistę – chopinistę Józefa Hofmana na początku XX w. Był to hołd złożony samemu twórcy tego przejmującego arcydzieła, które jako epilog weszło później do Sonaty b-moll  op.35,  a także dedykacja młodych artystów i organizatorów koncertu dla tych, którzy 10 kwietnia zginęli pod Smoleńskiem.
Czytaj całość...
Rok Chopina 2010
poniedziałek, 19 kwiecień 2010
image_001.jpg
Bach - solo i kameralnie
czwartek, 25 marzec 2010
Biblioteczne wtorki - Zdjęcie 001BACH – SOLO I KAMERALNIE
Drugie spotkanie z cyklu Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną odbyło się 23 marca w Filii nr 2. Koncert zatytułowany był Bach – solo i kameralnie.
Od kilku lat  w Polsce, w okresie Wielkanocnym odbywają się festiwale muzyki zwane Misteria Paschalia. Koncert z muzyką Jana Sebastiana Bacha doskonale wpisuje się, jako pojedynczy akcent, w ten ogólny trend.
Wielki, niemiecki kompozytor Jan Sebastian Bach żył w latach 1685 – 1750. Skomponował ponad tysiąc dzieł, między innymi  kantaty, sonaty, partity, oratoria. Znamy go przede wszystkim z muzyki organowej, lecz Bach był na początku skrzypkiem, gdyż to na tym instrumencie uczono go grać od dziecka.
Czytaj całość...
Bach - solo i kameralnie
poniedziałek, 08 marzec 2010
Bacewicz na bis...
wtorek, 09 luty 2010
Koncert – Filia 2 - Zdjęcie 001Koncertem zatytułowanym „Bacewicz na bis. Muzyka skrzypcowa Grażyny Bacewicz (1909 – 1969) na zakończenie obchodów 100. rocznicy urodzin i 50. rocznicy śmierci kompozytorki” zainaugurowano 5 lutego 2010 serię dziewięciu koncertów odbywających się w Filii nr 2 MBP, przy ul. Jana Hempla 5. Projekt edukacyjny jest wspólnym przedsięwzięciem Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego. Inauguracji „Bibliotecznych wtorków z muzyką klasyczną” dokonały: Honorata Pukos – Dyrektor Szkoły Muzycznej i Elżbieta Kopciewicz – Kierownik Filii nr 2 MBP.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 361 - 370 z 395


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego