Projekty
Henryk Wieniawski - mistrz z Lublina
czwartek, 04 listopad 2010
image_001.jpg28 października w Filii Nr 2 po raz kolejny wybrzmiały takty muzyki klasycznej. Tym razem bogaty i różnorodny repertuar koncertu przyciągnął miłośników twórczości Henryka Wieniawskiego. Jego utwory wykonali uczniowie ze Szkoły Muzycznej im. T. Szeligowskiego w Lublinie. Kujawiaka zagrał Szymon Schab, Dudziarza op. 19 nr 2 – Jakub Maćkowiak, Obertasa op.19 nr 1 – Weronika Sokołowska, Etudes – caprices op.18 nr 3 – Krystyna Poręba, Etudes – caprices op. 18 nr 5 – Ewa Głowacka, Legendę op.17 – Alicja Humeniuk, Capriccio – Valse op.7 – Maria Stanisławczyk. Przy fortepianie uczniom akompaniował pan Grzegorz Siedlaczek. O kompozytorze, jego życiu i muzyce barwnie opowiadała pani Iwona Siedlaczek. Całość uzupełniła prezentacja multimedialna przygotowana przez panią Aleksandrę Mazurek. Na drugą część koncertu zapraszamy 23 listopada.
Czytaj całość...
Znad Bosforu nad Wisłę
czwartek, 28 październik 2010
image_001.jpgOd przypomnienia dylematów, z jakimi musieli się borykać pierwsi twórcy naszej państwowości, dr Daniel Próchniak rozpoczął swój wykład zatytułowany „Znad Bosforu nad Wisłę. Wątki bizantyńskie w sztuce polskiej dawnej i dzisiejszej." Unaocznił zebranym, że pomimo faktu, iż chrześcijaństwo przyjęliśmy z Zachodu, to wczesne obiekty sakralne:  karolińskie, romańskie, jak i gotyckie przesycone są wpływami wschodnimi – bizantyńskimi. Granicę wpływu Konstantynopola w sztuce i architekturze stanowi w większości przypadków Wisła.
Spotkania odbyły się 21 października w Filiach Nr 2 i Nr 30. Przed południem słuchaczami byli uczniowie Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji, po południu – niewielka grupa miłośników sztuki.
Czytaj całość...
Henryk Wieniawski - mistrz z Lublina
poniedziałek, 25 październik 2010
image_001.jpg
Koncert na bis
poniedziałek, 18 październik 2010
image_001.jpgPerfekcyjnie dobrany repertuar, utalentowani wykonawcy na scenie, sala wypełniona po brzegi, wyrazy podziwu i uznania dla młodych muzyków, zadowolenie i uśmiech na twarzach publiczności oraz gromkie brawa. Tak wyglądał koncert, który odbył się 12 października w Filii nr 2. W zamierzeniu miało to być powtórzone spotkanie z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną” zatytułowane: ”Kiedy muzyka klasyczna wychodzi z filharmonii, czyli muzyka filmowa, klezmerska, bluesowa i inna.”. Młodzi muzycy udowodnili jednak, że muzyka jest czymś niepowtarzalnym i choć zagrali ten sam repertuar, brzmiał on zupełnie inaczej. Koncert poprowadziła pani Iwona Siedlaczek, która tradycyjnie zadbała o harmonijny przebieg całości wystąpienia.
Czytaj całość...
Cy Twombly - obrazy mitów
wtorek, 12 październik 2010
image_001.jpg 07 października w Filiach Nr 2 i Nr 30 odbyły się kolejne wykłady z cyklu Aktualność Sztuki, które poprowadził dr Marcin Pastwa, pracownik Instytutu Historii Sztuki KUL, autor i współautor wielu publikacji naukowych. Realizuje temat: „Obraz jako medium – medium obrazu”. Dr Marcin Pastwa w swoim wystąpieniu przybliżył zainteresowanym sylwetkę i twórczość jednego z najbardziej enigmatycznych artystów współczesności – Cy'a Twombly'ego. Sztuka tego artysty w niezwykle subtelny sposób ukazuje dialog tradycji sięgającej przez dzieła Dawnych Mistrzów do starożytności ze współczesnością. Obrazy Twombly'ego są zarówno do oglądania, jak i do czytania. Zmysłowość jego prac i swoisty sposób narracji prowokują do uważnego widzenia i pogłębionej lektury pozwalającej odkryć tropy wskazujące na śródziemnomorskie korzenie jego twórczości, wciąż żywą mitologię, a jednocześnie świadomość przemian nieustannie dokonujących się w historii sztuki.
Czytaj całość...
Kiedy muzyka klasyczna wychodzi z filharmonii
wtorek, 05 październik 2010
image_001.jpgKoncerty z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną” cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. 28 września w Filii Nr 2 odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie z tego cyklu, zatytułowane „Kiedy muzyka klasyczna wychodzi z filharmonii”. Tradycyjnie wystąpili uczniowie i uczennice Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. T. Szeligowskiego w Lublinie oraz gościnnie - uczeń ze Szkoły Muzycznej im. W. Lutosławskiego. Całość poprowadziła pani Iwona Siedlaczek, która w zajmujący i ciekawy sposób opowiadała słuchaczom o muzyce filmowej, bluesowej, tangach oraz wykonywanych przez młodzież utworach.
Czytaj całość...
Od dekadencji do transformacji
środa, 29 wrzesień 2010
image_001.jpg23 września dr Anna Głowa, pracownik Katedry Historii Sztuki Starożytnej i Wczesnochrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, publikująca swoje prace w „Rocznikach Humanistycznych”, wygłosiła kolejny wykład z cyklu „Aktualność sztuki”. Filia Nr 30 gościła młodzież z Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji w Lublinie, zaś w Filii Nr 2 zgromadzili się dorośli słuchacze – miłośnicy sztuki. Prelegentka poświęciła swoje wystąpienie problemowi postrzegania epoki Późnego Antyku przez historyków na przestrzeni wieków. Podkreśliła, że przynajmniej od lat 70 – tych ubiegłego stulecia nikt nie ma wątpliwości, że Późny Antyk stanowi odrębną i rządzącą się swoimi własnymi prawami epokę, która powinna być rozpatrywana w swoich własnych kategoriach.
Czytaj całość...
Romantyczny koncept formy
środa, 29 wrzesień 2010
image_001.jpg09 września odbyła się inauguracja nowego cyklu otwartych wykładów z historii sztuki zatytułowanego „Aktualność sztuki”. Jest to już druga edycja spotkań przygotowanych wspólnie przez Instytut Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego. Tym razem grono organizatorów poszerzyło się o Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych.
Pierwszy wykład z cyklu zatytułowany „Romantyczny koncept formy jako libretto do nowoczesności” poprowadził prof. dr hab. Ryszard Kasperowicz, Dyrektor Instytutu Historii Sztuki KUL, laureat wielu wyróżnień i nagród m. in. Nagrody im. ks. Janusza Pasierba, autor kilkudziesięciu książek i rozpraw naukowych np. Zweite, ideale Schöpfung. Sztuka w myśleniu historycznym Jacoba Burckhardta, Wyd. KUL, Lublin 2004, a także autor wielu przekładów na język polski.
Czytaj całość...
Aktualność Sztuki
środa, 01 wrzesień 2010
image_001.jpgDRUGA EDYCJA OTWARTYCH WYKŁADÓW
Z HISTORII SZTUKI


Aktualność sztuki – pytanie o aktualność sztuki pojawia się nieomal z nieubłaganą regularnością w epokach odczuwanych jako czas kryzysu, przejścia, przełomu. Problem aktualności sztuki jest w gruncie rzeczy soczewką, skupiającą wiązkę najbardziej niewygodnych i kontrowersyjnych kwestii. Wszak nie idzie tylko o to, czy ziściło się proroctwo niemieckiego myśliciela Georga Wilhelma Friedricha Hegla, wedle którego sztuka jest dziś już tylko „interesująca” i nie odgrywa żadnej poważniejszej roli w naszej egzystencji, ustępując miejsca nauce. Aktualność sztuki jest pytaniem o granice wyobraźni artystycznej w świecie nowoczesnym i post-nowoczesnym, a także o granice rozumienia sztuki. Sztuka nowoczesna z lubością balansuje na krawędzi niezrozumiałości, dając złudną nadzieję tym wszystkim, którzy, odrzucając nowoczesność utrzymują, iż rozumieją sztukę dawną. Wydaje się jednak, że rozumienie sztuki powstającej w odległych epokach może być operacją znacznie bardziej skomplikowaną i zwodniczą niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Podstawowym zagadnieniem będzie dialektyka poznawania sztuki – sztukę dawną oglądamy siłą rzeczy z perspektywy nowoczesności, sztuka nam współczesna zakorzeniona jest, wbrew pozorom, bardzo głęboko w przeszłości. Czy Tintoretto  i El Greco staliby się tak bliskimi nam malarzami, gdyby ekspresjoniści nie przekształcili znaczenia  oraz wyrazu formy artystycznej? Czy impresjonizm nie otworzył oczu historyków sztuki na walory późnorzymskiego reliefu? Czy sztuka przeszłości nie powraca w post-modernistycznej praktyce cytatu, pastiszu?
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 351 - 360 z 395


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego