Projekty
Święty w kościele, święty w galerii
wtorek, 24 maj 2011
image_001.jpgObrazy przedstawiające świętych kościoła katolickiego przede wszystkim trafiają do kościołów i funkcjonują w obrębie kultu. Powstają jednak dzieła, które z zamierzenia pozostają poza przestrzenią sakralną i nie aspirują do jakichkolwiek funkcji kultowych, mimo iż wyraźnie nawiązują do tradycyjnej ikonografii. Obok świętych w kościele funkcjonują zatem święci w galerii. Malarskie wyobrażenie momentu nawrócenia św. Pawła pod Damaszkiem stało się przedmiotem wykładu z cyklu „Aktualność Sztuki”, który odbył się 18 maja w Filii Nr 2. Spotkanie poprowadziła dr Aneta Kramiszewska, pracownik Katedry Historii Sztuki Kościelnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Czytaj całość...
Karol Szymanowski - utwory skrzypcowe
poniedziałek, 23 maj 2011
24 maja 2011, godz. 13.00 - Filia Nr 2 zaprasza na koncert
image_001.jpg
Powiększ

Nowożytne wędrówki Demeter i Persefony
czwartek, 12 maj 2011
image_001.jpg
„Czy matka, czy córka, siostra, wnuczka
Przez Heliosa spłodzona? Z kogo zrodzona?
Dokąd odeszła? Gdzie się ukryła? Czy zgubiła się?
Czy odnalazła? To jest umysłu artysty tajemnica[...]”

J.W. Goethe


Dr hab. Dorota Kudelska zabrała miłośników wykładów z cyklu „Aktualność Sztuki” w fascynującą podróż śladami mitycznych bóstw – Demeter i Persefony. 28 kwietnia prelegentka zapoznała słuchaczy zgromadzonych w Filiach Nr 2 i Nr 30 z aspektami poznawania jednej z fundamentalnych opowieści starożytnej Grecji. Zaprezentowała podstawowe zmiany w sposobie interpretacji i obrazowania mitu na wybranych przykładach głównie sztuk plastycznych, od XVw. do lat 70 – tych XXw.

Czytaj całość...
Rzeźbiarskie figury Adama Myjaka
czwartek, 21 kwiecień 2011
image_001.jpgSylwetkę i twórczość Adama Myjaka, jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy współczesnych przybliżyła miłośnikom wykładów z cyklu „Aktualność Sztuki” dr Elżbieta Błotnicka – Mazur. Wykład odbył się 14 kwietnia w Filii Nr 2. Twórczość artysty zalicza się do nurtu figuratywnego, reprezentuje jednak zupełnie nowy sposób artykulacji. Myjak jest całkowitym outsiderem, który nie ulega fascynacjom. Od lat 60 – tych stanowi zjawisko awangardowe na mapie współczesnej rzeźby polskiej. Silna osobowość oraz indywidualizm twórczy w połączeniu z surową dyscypliną i niewątpliwym talentem zadecydowały o wytyczeniu przez niego własnej drogi artystycznej, odpornej na zmieniającą się modę.
Czytaj całość...
Pamięć antycznej praktyki
czwartek, 21 kwiecień 2011
image_001.jpgNa kolejnym spotkaniu z cyklu „Aktualność Sztuki”, które odbyło się 7 kwietnia, prof. Bożena Wronikowska scharakteryzowała najważniejsze ośrodki i twórców mozaikarstwa na przestrzeni dziejów, od starożytności do przełomu XIX i XX w. Wtedy mozaika odzyskuje rangę samodzielnego dzieła sztuki. Pionierami nowego podejścia do tej formy artystycznej byli między innymi: Gustaw Klimt i Antonio Gaudi. Znaczną część wykładu poświęcono dokonaniom artystów XX – wiecznych: Mario Sironiemu, Gino Severiniemu, Bruno Saettiemu, Oskarowi Kokoschce. Prelegentka zwróciła  uwagę na wystawę z lat pięćdziesiątych w Rawennie, na której zgromadzono prace według projektów: Pablo Picassa, Georgesa Braquea i Marca Chagalla. Przedpołudniowego wykładu w Filii Nr 30 wysłuchali uczniowie z VI LO im. H. Kołłątaja, popołudniowego, który odbył się w Filii Nr 2 - stali słuchacze.

Czytaj całość...
Saksofon w kilku odsłonach
piątek, 15 kwiecień 2011
image_001.jpgBohaterem koncertu z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”, który odbył się 12 kwietnia w Filii Nr 2 stał się saksofon. Instrument powstały w 1840r.   najbardziej zasłynął w muzyce jazzowej. Należy do grupy aerofonów stroikowych. O jego budowie barwnie opowiedział i poszczególne elementy zaprezentował pan Andrzej Waszczuk, nauczyciel w Szkole Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie. Jak trudno wydobyć dźwięk z instrumentu przekonali się najmłodsi chętni słuchacze. Koncert poprowadziła pani Iwona Siedlaczek. Przybliżyła zebranym historię saksofonu, omówiła repertuar i przedstawiła sylwetki kompozytorów: Pedro Iturralde, Jeana Francaix, Eugene Bozza, Roberta Clerisse, Jacquesa Iberta, Sammy'ego Nestico, Iana McCubbina, Philipa Glassa i Jeana Matita.
Czytaj całość...
Kobiety w muzyce. Kompozytorki europejskie
środa, 30 marzec 2011
image_001.jpg22 marca słuchacze koncertu z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną” zgromadzeni w Filii Nr 2 zostali przeniesieni w zaczarowany świat muzyki. Dzięki prowadzącej - pani Iwonie Siedlaczek i młodzieży ze Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego publiczność miała okazję wysłuchać utworów skomponowanych przez kobiety. Praca kompozytorek w XIX wieku nie była traktowana poważnie, tym bardziej należy docenić osiągnięcia kobiet w tej dziedzinie.

Czytaj całość...
Kobiety w muzyce. Kompozytorki europejskie
poniedziałek, 21 marzec 2011
Kobiety w muzyce -  22 marca 2011, godz. 13.00
image_001.jpg
Powiększ


Dawne opowieści w nowej formie - mit i sztuka filmowa
poniedziałek, 21 marzec 2011
image_001.jpgWszelka opowieść snuje historię opowiedzianą”  Umberto Eco

Każda kultura posiada własne mity tradycyjnie przekazywane w formie ustnej. Mitami się żyło, powtarzane były jako codzienna opowieść. Sceny mitologiczne często zapisywano w formie fresków na ścianach, rysunków na naczyniach, obrazków nakładanych jeden na drugi – można je uznać za sceny filmowe. Sztukę filmową i mitologię łączy fabularność. Tematem mitycznej podróży bohatera w zaświaty zajęła się w swoim wykładzie mgr Marta Zbańska, pracownik Instytutu Historii Sztuki KUL. Wykład z cyklu „Aktualność Sztuki” odbył się 17 marca w Filii nr 2 i był kontynuacją wątku mitologicznego w połączeniu ze współczesną sztuką filmową przedstawionego na spotkaniu w zeszłym roku w cyklu „Życie Sztuki”.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 341 - 350 z 411

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego