Projekty
Trwanie wątków romantycznych
środa, 23 luty 2011
image_001.jpg„Zdaje mi się, że widzę...gdzie?
Przed oczyma duszy mojej.”

W. Szekspir

Co łączy C.D. Friedricha, J.M.W. Turnera, S. Palmera i M. Rothko, V. van Gogha, czy E. Muncha mogli dowiedzieć się słuchacze wykładów z cyklu „Aktualność Sztuki”. 17 lutego dr Jacek Jaźwierski, pracownik Katedry Teorii Sztuki i Historii Doktryn Artystycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, otworzył przed publicznością zgromadzoną w Filii Nr 2 intrygującą perspektywę interpretacyjną ujawniającą podobieństwa i powinowactwa malarstwa XX w. ze sztuką romantyczną. Postawił pytanie o trwałość niektórych wątków tradycji malarskiej. Podobieństwa formalne bywają zaskakująco bliskie, ale niezwykle istotny jest sposób rozumienia sztuki, powinności artysty i modele odbioru malarstwa.
Czytaj całość...
Zbiory artystyczne Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
środa, 09 luty 2011
image_007.jpgMgr Krzysztof Przylicki poprowadził kolejny wykład z cyklu „Aktualność Sztuki” zatytułowany: „Historia i charakter zbiorów artystycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wraz z omówieniem najciekawszych przykładów malarstwa obcego”. Zapoznał słuchaczy z dziejami muzeum oraz zaprezentował najbardziej interesujące i najcenniejsze eksponaty z kolekcji. W zajmujący, ciekawy, a czasem zabawny sposób zestawił i porównał te dzieła z innymi obiektami znajdującymi się w różnych muzeach w Europie. Spotkanie odbyło się 03 lutego w Filii Nr 2.
Czytaj całość...
Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną
poniedziałek, 07 luty 2011
image_001.jpgKoncerty z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, 175. rocznicy urodzin i 130. rocznicy śmierci Henryka Wieniawskiego – kompozytora, pedagoga i wirtuoza urodzonego w Lublinie, a także 200. rocznicy urodzin Roberta Schumanna zorganizowane wspólnie przez Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w 2010r. cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W odpowiedzi na prośby i oczekiwania czytelników oraz słuchaczy organizatorzy zdecydowali się kontynuować projekt edukacyjny mający na celu przybliżyć dzieciom, młodzieży i wszystkim chętnym dzieła, sylwetki i dokonania innych twórców muzyki klasycznej. W 2011r. zaplanowano cykl pięciu koncertów, których tematyka została dobrana w taki sposób, aby rozwijać zainteresowania i kształtować wrażliwość muzyczną odbiorcy.
Opiekę merytoryczną nad całością objęła Iwona Agnieszka Siedlaczek – muzykolog, nauczyciel w klasie skrzypiec i krytyk muzyczny, która każdorazowo wprowadzać będzie słuchaczy w krąg tematyczny obejmujący dany koncert.
Utwory przewidziane w programie będą wykonywać uczniowie Szkoły Muzycznej.
Serdecznie zapraszamy na nowe „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”.

Dariusz Jóźwik
Instruktor MBP


Wtorki
Godz. 13.00, Filia nr 2, ul. Hempla 5 ( I piętro)
tel. 81 532 05 29,e-mail: filia2@mbp.lublin.pl

Zorganizowane grupy młodzieży prosimy o kontakt z tygodniowym wyprzedzeniem.

Czytaj całość...
Czy Jan Matejko był malarzem religijnym?
czwartek, 03 luty 2011
image_001.jpgSympatycy wykładów z cyklu „Aktualność Sztuki” spotkali się 27 stycznia w Filii Nr 2. Dr Elżbieta Matyaszewska, historyk i krytyk sztuki, autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych, pracownik Instytutu Leksykografii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przekonywała słuchaczy, że Jan Matejko był malarzem religijnym. „Najpierw oddam talent służbie Ojczyźnie, a później Bogu” - tak brzmiało credo artystyczne mistrza. Jego ostatnie słowa: „Módlmy się za Ojczyznę! Boże błogosławiony!” W ostatniej drodze towarzyszył mu cały Kraków, podczas jego pogrzebu bił dzwon Zygmunta.
Czytaj całość...
Aranżacje ekspozycji muzealnych
wtorek, 18 styczeń 2011
image_001.jpg13 stycznia dr Beata Skrzydlewska zaprosiła słuchaczy wykładów z cyklu „Aktualność Sztuki” zgromadzonych w Filii Nr 2 do zwiedzania muzeów diecezjalnych i przyklasztornych. Spotkanie zatytułowane „Historia i współczesność – aranżacje ekspozycji muzealnych” przybliżyło zainteresowanym specyfikę funkcjonowania tych instytucji. Pierwsze muzeum przyklasztorne w Polsce powstało w 1840r. w Tarnowie. Na lata międzywojenne przypada czas ich świetności i rozwoju. W początkach istnienia muzeów religijnych większą uwagę zwracano na ocalenie od zniszczenia obiektów wycofanych z kultu, nie zawsze zaś koncentrowano się na odpowiednim sposobie ekspozycji. Obiekty były wówczas raczej magazynowane, a jeśli pokazywano je zwiedzającym, to dostosowywano prezentację do przypadkowych warunków lokalowych. Obecnie w związku z pozyskiwaniem funduszy unijnych, często przy okazji remontów świątyń, nowe ekspozycje są starannie zaplanowane. Słuchacze mieli okazję obejrzenia unikatowych i bardzo cennych eksponatów zgromadzonych w polskich muzeach diecezjalnych m. in. w Siedlcach, Płocku, Tarnowie, Kielcach i Lublinie.
Czytaj całość...
Kuszenie św. Antoniego
środa, 22 grudzień 2010
image_001.jpgOstatnie przedświąteczne spotkanie z cyklu „Aktualność Sztuki” odbyło się 16 grudnia w Filii Nr 2. Dr Andrzej Frejlich z Katedry Muzealnictwa i Ochrony Zabytków Instytutu Historii Sztuki KUL wygłosił wykład zatytułowany: „Kuszenie św. Antoniego – ewolucja i aktualność motywu przedstawieniowego”. W pierwszej części wystąpienia prelegent zaprezentował sylwetkę tego największego herosa wschodniego monastycyzmu, w drugiej – wybrane realizacje malarskie tytułowego motywu. Szczegółowo omówił historię koptyjskiego pustelnika urodzonego w starożytnym Egipcie, opierając się w znacznej mierze na jego żywocie spisanym przez św. Atanazego. Zwrócił szczególną uwagę na dominujący wówczas dydaktyczno – moralizatorski i alegoryczny charakter lektury, a nie tylko na sens literalny, jak dzisiaj często zwykliśmy odczytywać tego typu świadectwa.
Czytaj całość...
W nastroju świątecznym
środa, 22 grudzień 2010
image_001.jpgPrzez cały rok w Filii Nr 2 bardzo licznie gromadzili się miłośnicy muzyki klasycznej. 14 grudnia odbył się ostatni koncert z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną” zatytułowany „W nastroju świątecznym – muzyka na flet, obój, skrzypce i basso continuo. Spotkanie z barokiem i klawesynem.” Wyjątkowy charakter koncertu wywołał tak duże zainteresowanie, że organizatorzy zdecydowali się go powtórzyć 17 grudnia.

Czytaj całość...
W nastroju świątecznym
wtorek, 14 grudzień 2010
Koncert "W nastroju świątecznym", 14 i 17 grudnia 2010 r.godz. 13.00, Filia Nr 2 MBP, ul. Hempla 5
image_001.jpg
Powiększ

Henryk Wieniawski - wirtuoz skrzypiec
czwartek, 02 grudzień 2010
image_001.jpgTo była druga część wieńczącego obchody Roku Wieniawskiego koncertu z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną” zatytułowanego:„Henryk Wieniawski – wirtuoz skrzypiec”. 23 listopada w Filii Nr 2 zgromadziło się duże grono miłośników twórczości artysty. Uczniowie lubelskich szkół muzycznych wykonali utwory z dojrzałego etapu twórczości wirtuoza skrzypiec: „Pieśń polska g – moll op. 12” - Weronika Matwiejuk, „Kujawiak a – moll” - Karolina Bajuk, „Kaprys op. 18 nr 3” - Maria Stanisławczyk, „Kaprys op.18 nr 2” - Donald Sadowski, „Kaprys op.18 nr 5” - Ewa Głowacka, „Legenda op. 17” - Alicja Humeniuk, „Scherzo – Tarantelle op. 16” - Donald Sadowski, „II koncert skrzypcowy d -moll op. 22 cz.1” - Ewa Głowacka, „Pieśń polska g - moll op. 12” - Agata Figiel. Młodym muzykom akompaniowali: pani Bożena Bechta – Krzemińska i pan Grzegorz Siedlaczek.
Czytaj całość...
Współczesność a średniowiecze
piątek, 26 listopad 2010
image_001.jpgŚredniowiecze – najdłużej trwająca epoka  w dziejach kultury i sztuki, wielowymiarowa, najbardziej mroczna i tajemnicza, pełna kontrastów i sprzeczności, przez co budząca wiele kontrowersji. O tym, jak znaczący miała wpływ na sztukę epok późniejszych, mogli się przekonać słuchacze wykładów z cyklu „Aktualność Sztuki” zgromadzeni w Filiach Nr 2 i Nr 30. 18 listopada dr Jowita Patyra w swoim wystąpieniu zatytułowanym „Współczesność a średniowiecze. O inspiracjach kulturą wieków średnich w sztuce współczesnej.” zapoznała wszystkich zainteresowanych ze sztuką gotyku. W szczegółowy i wyczerpujący sposób przybliżyła reprezentatywne cechy tego stylu, prezentując najbardziej charakterystyczne budowle tamtych czasów. Wertykalizm budynku, szkieletowa budowa, zastosowanie łuków przyporowych, ostrych łuków i sklepień krzyżowo – żebrowych, strzeliste wieże, przedłużone prezbiteria, wieńce kaplic, okna wypełnione witrażami, niezwykła dbałość o ornamenty malarskie i rzeźbiarskie zostały wskazane na konkretnych przykładach.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 341 - 350 z 397


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego