Projekty
Kobiety w muzyce. Kompozytorki europejskie
środa, 30 marzec 2011
image_001.jpg22 marca słuchacze koncertu z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną” zgromadzeni w Filii Nr 2 zostali przeniesieni w zaczarowany świat muzyki. Dzięki prowadzącej - pani Iwonie Siedlaczek i młodzieży ze Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego publiczność miała okazję wysłuchać utworów skomponowanych przez kobiety. Praca kompozytorek w XIX wieku nie była traktowana poważnie, tym bardziej należy docenić osiągnięcia kobiet w tej dziedzinie.

Czytaj całość...
Kobiety w muzyce. Kompozytorki europejskie
poniedziałek, 21 marzec 2011
Kobiety w muzyce -  22 marca 2011, godz. 13.00
image_001.jpg
Powiększ


Dawne opowieści w nowej formie - mit i sztuka filmowa
poniedziałek, 21 marzec 2011
image_001.jpgWszelka opowieść snuje historię opowiedzianą”  Umberto Eco

Każda kultura posiada własne mity tradycyjnie przekazywane w formie ustnej. Mitami się żyło, powtarzane były jako codzienna opowieść. Sceny mitologiczne często zapisywano w formie fresków na ścianach, rysunków na naczyniach, obrazków nakładanych jeden na drugi – można je uznać za sceny filmowe. Sztukę filmową i mitologię łączy fabularność. Tematem mitycznej podróży bohatera w zaświaty zajęła się w swoim wykładzie mgr Marta Zbańska, pracownik Instytutu Historii Sztuki KUL. Wykład z cyklu „Aktualność Sztuki” odbył się 17 marca w Filii nr 2 i był kontynuacją wątku mitologicznego w połączeniu ze współczesną sztuką filmową przedstawionego na spotkaniu w zeszłym roku w cyklu „Życie Sztuki”.
Czytaj całość...
Czarne Inspiracje
środa, 16 marzec 2011
 image_001.jpg

Czarne Inspiracje to cykl spotkań autorskich z pisarzami publikującymi w wydawnictwie „Czarne”. Głównym nurtem cyklu jest prezentacja reportażu i eseistyki podróżniczej.
Od jesieni 2010 roku gośćmi naszymi byli: Krzysztof Varga (2010), Andrzej Stasiuk (2010), Jacek Hugo – Bader (2011), Maciej Malicki (2011), Witold Szabłowski (2011), Justyna Bargielska (2011), Taras Prochaśko (2011), Wojciech Górecki (2011), Agnieszka Drotkiewicz (2012), Lidia Ostałowska (2012), Jacek Kleyff (2012) Ewa Winnicka (2013), Justyna Bargielska (2013), Angelika Kuźniak (2013),
Spotkania odbywają się w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Peowiaków 12.


Giorgio de Chirico i mit Ariadny
wtorek, 08 marzec 2011
image_001.jpgMity są niezbywalnym elementem kultury Europy. Często stawały się inspiracją dla wielu artystów. Wątek śpiącej Ariadny z mitu o Tezeuszu wielokrotnie wykorzystywany był w malarstwie, ale również w literaturze i muzyce. Ten motyw analizował dr Piotr Majewski, adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki UMCS, na wykładzie z cyklu „Aktualność Sztuki” zatytułowanym: „Giorgio de Chirico i mit Ariadny”, który odbył się 3 marca w Filii Nr 2.

Czytaj całość...
Wycieczka do Pracowni Zbiorów Muzealnych KUL
wtorek, 01 marzec 2011
image_001.jpgZbiory muzealne, o których opowiadał mgr Krzysztof Przylicki na swoim wykładzie 3 lutego bardzo zainteresowały słuchaczy „Aktualności Sztuki”. 24 lutego uczestnicy wykładów zostali zaproszeni przez organizatorów do obejrzenia kolekcji Pracowni  Zbiorów Muzealnych KUL. Muzeum stwarza wrażenie pięknego salonu. Na niewielkiej powierzchni zgromadzono wiele cennych eksponatów: obrazy, porcelana, szkło, meble, figury. Ściany muzeum na całej powierzchni zawieszone są obrazami autorstwa m. in.: Leona Wyczółkowskiego, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki i innych. Porcelana, szkło, fajans i srebra dosłownie wypełniają półki zabytkowych serwantek i sekretarzyków. Zbiory muzealne wywarły duże wrażenie na uczestnikach wycieczki. Mgr Krzysztof Przylicki bardzo chętnie odpowiadał na liczne pytania gości.

Czytaj całość...
Wiedeńska krew...
piątek, 25 luty 2011
image_007.jpgKoncert karnawałowy „Wiener Blut...”, który odbył się 22 lutego w Filii Nr 2, zainicjował drugą edycję spotkań z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”. Dzięki prowadzącej – pani Iwonie Siedlaczek i młodzieży ze Szkoły Muzycznej im. T. Szeligowskiego w Lublinie słuchacze mieli okazję odbyć muzyczną podróż do Wiednia z przełomu XIX i XX w. Na salonach królował wówczas walc. Praca kompozytorów była niesłychanie wyczerpująca i ciężka, bowiem każdy skomponowany utwór był „owadem jednodniowym”, zagrany raz, nikogo już nie interesował. Wygórowane gusta ówczesnej publiczności przyczyniły się do powstania setek pięknych, nieśmiertelnych dzieł. Repertuar koncertu „Wiener Blut...” wyraźnie nawiązywał do noworocznych koncertów wiedeńskich.
Czytaj całość...
Trwanie wątków romantycznych
środa, 23 luty 2011
image_001.jpg„Zdaje mi się, że widzę...gdzie?
Przed oczyma duszy mojej.”

W. Szekspir

Co łączy C.D. Friedricha, J.M.W. Turnera, S. Palmera i M. Rothko, V. van Gogha, czy E. Muncha mogli dowiedzieć się słuchacze wykładów z cyklu „Aktualność Sztuki”. 17 lutego dr Jacek Jaźwierski, pracownik Katedry Teorii Sztuki i Historii Doktryn Artystycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, otworzył przed publicznością zgromadzoną w Filii Nr 2 intrygującą perspektywę interpretacyjną ujawniającą podobieństwa i powinowactwa malarstwa XX w. ze sztuką romantyczną. Postawił pytanie o trwałość niektórych wątków tradycji malarskiej. Podobieństwa formalne bywają zaskakująco bliskie, ale niezwykle istotny jest sposób rozumienia sztuki, powinności artysty i modele odbioru malarstwa.
Czytaj całość...
Zbiory artystyczne Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
środa, 09 luty 2011
image_007.jpgMgr Krzysztof Przylicki poprowadził kolejny wykład z cyklu „Aktualność Sztuki” zatytułowany: „Historia i charakter zbiorów artystycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wraz z omówieniem najciekawszych przykładów malarstwa obcego”. Zapoznał słuchaczy z dziejami muzeum oraz zaprezentował najbardziej interesujące i najcenniejsze eksponaty z kolekcji. W zajmujący, ciekawy, a czasem zabawny sposób zestawił i porównał te dzieła z innymi obiektami znajdującymi się w różnych muzeach w Europie. Spotkanie odbyło się 03 lutego w Filii Nr 2.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 331 - 340 z 395


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego