Strona Główna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
Projekty
Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną
piątek, 03 czerwiec 2011
Portrety zwierząt w muzyce - koncert dla dzieci 7 czerwca , godz. 13.00
image_001.jpg
Powiększ

Jerzy Jarnuszkiewicz - propagator metalu
wtorek, 31 maj 2011
image_001.jpgRzeźba przez wiele stuleci była niereformowalną dziedziną sztuki. Stosowano zazwyczaj te same środki wyrazu: różne gatunki marmuru i brąz. Na początku XX wieku nastąpił jej wielki rozwój, dzięki wykorzystaniu nowych materiałów. W latach dwudziestych po raz pierwszy wykonano rzeźbę z metalu, który sam w sobie staje się pewną strukturą, działając chropawą płaszczyzną i grą świateł. Dzięki temu prace wykonane z tego materiału były kinetyczne – stabilne i mobilne. W Polsce nurt rzeźby inżynierskiej rozpoczął się dopiero w latach sześćdziesiątych, a jego prekursorem był Jerzy Jarnuszkiewicz. Sylwetkę jednego z najciekawszych rzeźbiarzy polskich XX wieku przedstawił prof. dr hab. Lechosław Lameński w swoim wykładzie z cyklu „Aktualność Sztuki”, który odbył się 26 maja w Filii Nr 2.
Czytaj całość...
Brutalność faktu ukrzyżowania
poniedziałek, 30 maj 2011
image_001.jpgTematem spotkania z cyklu „Aktualność Sztuki”, które odbyło się 12 maja w Filii Nr 2 stała się twórczość Francisa Bacona. Wykład poprowadziła prof. dr hab. Małgorzata Kitowska, pracownik Instytutu Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Francis Bacon (1909-1992) był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa figuratywnego w sztuce europejskiej ostatnich stuleci, o największej sile oddziaływania na innych twórców. Nie miał akademickiego wykształcenia; początkowo pozostawał pod wpływem surrealizmu i w mniejszym stopniu, kubizmu, ale od najwcześniejszych lat dawał dowody samodzielnego myślenia o obrazie. Język jego brutalnie ekspresyjnej sztuki ugruntował się po II wojnie światowej. Bohaterem malarstwa Bacona był człowiek wyobcowany, często postawiony w sytuacji bez wyjścia. Jednym z takich bohaterów był dlań Chrystus, stąd często sięgał po motyw Ukrzyżowania, który jednak traktował świecko, odrzucał idealizację ciała, akcentował ludzki wymiar cierpienia na krzyżu. Obrazem niejako źródłowym było dlań „Ukrzyżowanie” (1287-88) Cimabuego, z którym wiódł malarski spór.

Czytaj całość...
Karol Szymanowski - utwory skrzypcowe
czwartek, 26 maj 2011
image_001.jpgSam kompozytor twierdził, że nie łatwo mu grać własne utwory. Muzyka Karola Szymanowskiego sprawia trudności zarówno w wykonaniu, jak i w odbiorze, ale jest niezwykła i fascynująca. Mogli się o tym przekonać słuchacze cyklu spotkań „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną” zgromadzeni 24 maja w Filii Nr 2. Literacko – muzyczny portret kompozytora odmalowany w jego własnych dziełach oraz w utworach Jarosława Iwaszkiewicza barwnie zaprezentowali uczniowie Szkoły Muzycznej im. T. Szeligowskiego w Lublinie, studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku i prowadząca koncert – pani Iwona Siedlaczek.
Czytaj całość...
Święty w kościele, święty w galerii
wtorek, 24 maj 2011
image_001.jpgObrazy przedstawiające świętych kościoła katolickiego przede wszystkim trafiają do kościołów i funkcjonują w obrębie kultu. Powstają jednak dzieła, które z zamierzenia pozostają poza przestrzenią sakralną i nie aspirują do jakichkolwiek funkcji kultowych, mimo iż wyraźnie nawiązują do tradycyjnej ikonografii. Obok świętych w kościele funkcjonują zatem święci w galerii. Malarskie wyobrażenie momentu nawrócenia św. Pawła pod Damaszkiem stało się przedmiotem wykładu z cyklu „Aktualność Sztuki”, który odbył się 18 maja w Filii Nr 2. Spotkanie poprowadziła dr Aneta Kramiszewska, pracownik Katedry Historii Sztuki Kościelnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Czytaj całość...
Karol Szymanowski - utwory skrzypcowe
poniedziałek, 23 maj 2011
24 maja 2011, godz. 13.00 - Filia Nr 2 zaprasza na koncert
image_001.jpg
Powiększ

Nowożytne wędrówki Demeter i Persefony
czwartek, 12 maj 2011
image_001.jpg
„Czy matka, czy córka, siostra, wnuczka
Przez Heliosa spłodzona? Z kogo zrodzona?
Dokąd odeszła? Gdzie się ukryła? Czy zgubiła się?
Czy odnalazła? To jest umysłu artysty tajemnica[...]”

J.W. Goethe


Dr hab. Dorota Kudelska zabrała miłośników wykładów z cyklu „Aktualność Sztuki” w fascynującą podróż śladami mitycznych bóstw – Demeter i Persefony. 28 kwietnia prelegentka zapoznała słuchaczy zgromadzonych w Filiach Nr 2 i Nr 30 z aspektami poznawania jednej z fundamentalnych opowieści starożytnej Grecji. Zaprezentowała podstawowe zmiany w sposobie interpretacji i obrazowania mitu na wybranych przykładach głównie sztuk plastycznych, od XVw. do lat 70 – tych XXw.

Czytaj całość...
Rzeźbiarskie figury Adama Myjaka
czwartek, 21 kwiecień 2011
image_001.jpgSylwetkę i twórczość Adama Myjaka, jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy współczesnych przybliżyła miłośnikom wykładów z cyklu „Aktualność Sztuki” dr Elżbieta Błotnicka – Mazur. Wykład odbył się 14 kwietnia w Filii Nr 2. Twórczość artysty zalicza się do nurtu figuratywnego, reprezentuje jednak zupełnie nowy sposób artykulacji. Myjak jest całkowitym outsiderem, który nie ulega fascynacjom. Od lat 60 – tych stanowi zjawisko awangardowe na mapie współczesnej rzeźby polskiej. Silna osobowość oraz indywidualizm twórczy w połączeniu z surową dyscypliną i niewątpliwym talentem zadecydowały o wytyczeniu przez niego własnej drogi artystycznej, odpornej na zmieniającą się modę.
Czytaj całość...
Pamięć antycznej praktyki
czwartek, 21 kwiecień 2011
image_001.jpgNa kolejnym spotkaniu z cyklu „Aktualność Sztuki”, które odbyło się 7 kwietnia, prof. Bożena Wronikowska scharakteryzowała najważniejsze ośrodki i twórców mozaikarstwa na przestrzeni dziejów, od starożytności do przełomu XIX i XX w. Wtedy mozaika odzyskuje rangę samodzielnego dzieła sztuki. Pionierami nowego podejścia do tej formy artystycznej byli między innymi: Gustaw Klimt i Antonio Gaudi. Znaczną część wykładu poświęcono dokonaniom artystów XX – wiecznych: Mario Sironiemu, Gino Severiniemu, Bruno Saettiemu, Oskarowi Kokoschce. Prelegentka zwróciła  uwagę na wystawę z lat pięćdziesiątych w Rawennie, na której zgromadzono prace według projektów: Pablo Picassa, Georgesa Braquea i Marca Chagalla. Przedpołudniowego wykładu w Filii Nr 30 wysłuchali uczniowie z VI LO im. H. Kołłątaja, popołudniowego, który odbył się w Filii Nr 2 - stali słuchacze.

Czytaj całość...
Saksofon w kilku odsłonach
piątek, 15 kwiecień 2011
image_001.jpgBohaterem koncertu z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”, który odbył się 12 kwietnia w Filii Nr 2 stał się saksofon. Instrument powstały w 1840r.   najbardziej zasłynął w muzyce jazzowej. Należy do grupy aerofonów stroikowych. O jego budowie barwnie opowiedział i poszczególne elementy zaprezentował pan Andrzej Waszczuk, nauczyciel w Szkole Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie. Jak trudno wydobyć dźwięk z instrumentu przekonali się najmłodsi chętni słuchacze. Koncert poprowadziła pani Iwona Siedlaczek. Przybliżyła zebranym historię saksofonu, omówiła repertuar i przedstawiła sylwetki kompozytorów: Pedro Iturralde, Jeana Francaix, Eugene Bozza, Roberta Clerisse, Jacquesa Iberta, Sammy'ego Nestico, Iana McCubbina, Philipa Glassa i Jeana Matita.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 331 - 340 z 405
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego