Projekty
Nowożytne wędrówki Demeter i Persefony
czwartek, 12 maj 2011
image_001.jpg
„Czy matka, czy córka, siostra, wnuczka
Przez Heliosa spłodzona? Z kogo zrodzona?
Dokąd odeszła? Gdzie się ukryła? Czy zgubiła się?
Czy odnalazła? To jest umysłu artysty tajemnica[...]”

J.W. Goethe


Dr hab. Dorota Kudelska zabrała miłośników wykładów z cyklu „Aktualność Sztuki” w fascynującą podróż śladami mitycznych bóstw – Demeter i Persefony. 28 kwietnia prelegentka zapoznała słuchaczy zgromadzonych w Filiach Nr 2 i Nr 30 z aspektami poznawania jednej z fundamentalnych opowieści starożytnej Grecji. Zaprezentowała podstawowe zmiany w sposobie interpretacji i obrazowania mitu na wybranych przykładach głównie sztuk plastycznych, od XVw. do lat 70 – tych XXw.

Czytaj całość...
Rzeźbiarskie figury Adama Myjaka
czwartek, 21 kwiecień 2011
image_001.jpgSylwetkę i twórczość Adama Myjaka, jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy współczesnych przybliżyła miłośnikom wykładów z cyklu „Aktualność Sztuki” dr Elżbieta Błotnicka – Mazur. Wykład odbył się 14 kwietnia w Filii Nr 2. Twórczość artysty zalicza się do nurtu figuratywnego, reprezentuje jednak zupełnie nowy sposób artykulacji. Myjak jest całkowitym outsiderem, który nie ulega fascynacjom. Od lat 60 – tych stanowi zjawisko awangardowe na mapie współczesnej rzeźby polskiej. Silna osobowość oraz indywidualizm twórczy w połączeniu z surową dyscypliną i niewątpliwym talentem zadecydowały o wytyczeniu przez niego własnej drogi artystycznej, odpornej na zmieniającą się modę.
Czytaj całość...
Pamięć antycznej praktyki
czwartek, 21 kwiecień 2011
image_001.jpgNa kolejnym spotkaniu z cyklu „Aktualność Sztuki”, które odbyło się 7 kwietnia, prof. Bożena Wronikowska scharakteryzowała najważniejsze ośrodki i twórców mozaikarstwa na przestrzeni dziejów, od starożytności do przełomu XIX i XX w. Wtedy mozaika odzyskuje rangę samodzielnego dzieła sztuki. Pionierami nowego podejścia do tej formy artystycznej byli między innymi: Gustaw Klimt i Antonio Gaudi. Znaczną część wykładu poświęcono dokonaniom artystów XX – wiecznych: Mario Sironiemu, Gino Severiniemu, Bruno Saettiemu, Oskarowi Kokoschce. Prelegentka zwróciła  uwagę na wystawę z lat pięćdziesiątych w Rawennie, na której zgromadzono prace według projektów: Pablo Picassa, Georgesa Braquea i Marca Chagalla. Przedpołudniowego wykładu w Filii Nr 30 wysłuchali uczniowie z VI LO im. H. Kołłątaja, popołudniowego, który odbył się w Filii Nr 2 - stali słuchacze.

Czytaj całość...
Saksofon w kilku odsłonach
piątek, 15 kwiecień 2011
image_001.jpgBohaterem koncertu z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”, który odbył się 12 kwietnia w Filii Nr 2 stał się saksofon. Instrument powstały w 1840r.   najbardziej zasłynął w muzyce jazzowej. Należy do grupy aerofonów stroikowych. O jego budowie barwnie opowiedział i poszczególne elementy zaprezentował pan Andrzej Waszczuk, nauczyciel w Szkole Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie. Jak trudno wydobyć dźwięk z instrumentu przekonali się najmłodsi chętni słuchacze. Koncert poprowadziła pani Iwona Siedlaczek. Przybliżyła zebranym historię saksofonu, omówiła repertuar i przedstawiła sylwetki kompozytorów: Pedro Iturralde, Jeana Francaix, Eugene Bozza, Roberta Clerisse, Jacquesa Iberta, Sammy'ego Nestico, Iana McCubbina, Philipa Glassa i Jeana Matita.
Czytaj całość...
Kobiety w muzyce. Kompozytorki europejskie
środa, 30 marzec 2011
image_001.jpg22 marca słuchacze koncertu z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną” zgromadzeni w Filii Nr 2 zostali przeniesieni w zaczarowany świat muzyki. Dzięki prowadzącej - pani Iwonie Siedlaczek i młodzieży ze Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego publiczność miała okazję wysłuchać utworów skomponowanych przez kobiety. Praca kompozytorek w XIX wieku nie była traktowana poważnie, tym bardziej należy docenić osiągnięcia kobiet w tej dziedzinie.

Czytaj całość...
Kobiety w muzyce. Kompozytorki europejskie
poniedziałek, 21 marzec 2011
Kobiety w muzyce -  22 marca 2011, godz. 13.00
image_001.jpg
Powiększ


Dawne opowieści w nowej formie - mit i sztuka filmowa
poniedziałek, 21 marzec 2011
image_001.jpgWszelka opowieść snuje historię opowiedzianą”  Umberto Eco

Każda kultura posiada własne mity tradycyjnie przekazywane w formie ustnej. Mitami się żyło, powtarzane były jako codzienna opowieść. Sceny mitologiczne często zapisywano w formie fresków na ścianach, rysunków na naczyniach, obrazków nakładanych jeden na drugi – można je uznać za sceny filmowe. Sztukę filmową i mitologię łączy fabularność. Tematem mitycznej podróży bohatera w zaświaty zajęła się w swoim wykładzie mgr Marta Zbańska, pracownik Instytutu Historii Sztuki KUL. Wykład z cyklu „Aktualność Sztuki” odbył się 17 marca w Filii nr 2 i był kontynuacją wątku mitologicznego w połączeniu ze współczesną sztuką filmową przedstawionego na spotkaniu w zeszłym roku w cyklu „Życie Sztuki”.
Czytaj całość...
Czarne Inspiracje
środa, 16 marzec 2011
 image_001.jpg

Czarne Inspiracje to cykl spotkań autorskich z pisarzami publikującymi w wydawnictwie „Czarne”. Głównym nurtem cyklu jest prezentacja reportażu i eseistyki podróżniczej.
Od jesieni 2010 roku gośćmi naszymi byli: Krzysztof Varga (2010), Andrzej Stasiuk (2010), Jacek Hugo – Bader (2011), Maciej Malicki (2011), Witold Szabłowski (2011), Justyna Bargielska (2011), Taras Prochaśko (2011), Wojciech Górecki (2011), Agnieszka Drotkiewicz (2012), Lidia Ostałowska (2012), Jacek Kleyff (2012) Ewa Winnicka (2013), Justyna Bargielska (2013), Angelika Kuźniak (2013),
Spotkania odbywają się w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Peowiaków 12.


Giorgio de Chirico i mit Ariadny
wtorek, 08 marzec 2011
image_001.jpgMity są niezbywalnym elementem kultury Europy. Często stawały się inspiracją dla wielu artystów. Wątek śpiącej Ariadny z mitu o Tezeuszu wielokrotnie wykorzystywany był w malarstwie, ale również w literaturze i muzyce. Ten motyw analizował dr Piotr Majewski, adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki UMCS, na wykładzie z cyklu „Aktualność Sztuki” zatytułowanym: „Giorgio de Chirico i mit Ariadny”, który odbył się 3 marca w Filii Nr 2.

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 331 - 340 z 399


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego