Projekty
Outsiderzy, czyli buntownicy i wygnańcy sztuki
czwartek, 13 październik 2011
image_001.jpg„Źle mnie w złych ludzi tłumie,
Płaczę, a oni szydzą;
Mówię, nikt nie rozumie;
Widzę, oni nie widzą!”
A. Mickiewicz
Romantyzm stworzył postać artysty - outsidera, samotnika w tłumie, szaleńca – geniusza, który cierpi z powodu niezrozumienia i odrzucenia przez ogół. O tym jak krucha jest granica między geniuszem a szaleństwem opowiedziała słuchaczom wykładów z cyklu „Szaleństwa wyobraźni, kaprysy fantazji” dr Małgorzata Stępnik, adiunkt w Pracowni Edukacji Plastycznej na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Spotkanie odbyło się 12 października w Fili Nr 2.
Czytaj całość...
Skrzypce Chagalla - żywioł muzyki żydowskiej
piątek, 30 wrzesień 2011
image_001.jpg„Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną” to cykl koncertów cieszący się ogromnym zainteresowaniem, zarówno wśród młodzieży, jak i osób dorosłych. Dlatego też z wielką przyjemnością zainaugurowano trzecią edycję tych spotkań. Koncert zatytułowany „Skrzypce Chagalla – żywioł muzyki żydowskiej” odbył się 27 września w Filii nr 2.

Czytaj całość...
Romantyczna wyobraźnia jako źródło utopii artystycznych
wtorek, 27 wrzesień 2011
image_001.jpg„Być romantykiem to nadawać codzienności wymiar szczególny, temu co znane godność nieznanego, temu co pospolite blask nieskończoności.”
Novalis
Potędze romantycznej wyobraźni został poświęcony pierwszy wykład trzeciej edycji spotkań ze sztuką, przebiegających pod hasłem: „Szaleństwa wyobraźni, kaprysy fantazji”. 21 września Filia Nr 2 gościła prof. dra hab. Ryszarda Kasperowicza z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który  wprowadził zebranych w mistyczny krąg romantycznej sztuki i filozofii. Przedmiotem zainteresowania prelegenta stał się przełom oświeceniowo – romantyczny i kontrastowe zderzenie dwóch sposobów poznania świata. Oświecenie za swój symbol przyjęło światło i jasność, romantyzm ukochał noc, ciemności i cienie, które wywołują wizje i pobudzają wyobraźnię. Oświeceniowej nauce, rozumowi i harmonii romantyzm odpowiedział namiętnością, intuicją i rozdarciem duszy. Oświecenie ożywiło duszę antyku, romantyzm wskrzesił mroki średniowiecza i świat szekspirowski. Romantycy odrzucili wiedzę, ukochali za to bez granic przeczucia i objawienia, funkcjonowali w uduchowionym, idealnym, ale zupełnie irracjonalnym świecie.
Czytaj całość...
Skrzypce Chagalla - żywioł muzyki żydowskiej
czwartek, 22 wrzesień 2011
Zapraszamy na III edycję koncertów muzyki klasycznej
image_001.jpg
Powiększ

Szaleństwa wyobraźni - kaprysy fantazji
wtorek, 16 sierpień 2011
image_001.jpg
Trzeci już cykl wykładów otwartych, zatytułowany "Szaleństwa wyobraźni, kaprysy fantazji", przygotowany przez Instytut Historii Sztuki KUL, Miejską Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie oraz LubelskieTowarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, jest zaproszeniem słuchaczy do wędrówki w krainę artystycznej fantazji. Sąsiadują w niej ze sobą najbardziej niezwykłe utopie artystyczno-społeczne, najbardziej niespotykane indywidualne dążenia, pragnienia i obsesje twórców, najbardziej oryginalne popisy wirtuozów imaginacji i najbardziej wyraziste przejawy stwórczej siły ludzkiej fantazji. Jest to kraina, która przypomina labirynt - wiele w niej ścieżek ślepych, prowadzących do zatracenia, do zguby; lecz - jak się okaże - nie ma z niej jednego wyjścia, wyobraźnia bowiem podsuwa coraz to nowe rozwiązania.
Nasze wykłady są wprowadzeniem do fascynującej historii fantazji artystycznej jako narzędzia twórczego, metody artystycznej i teoretycznej analizy źródeł oraz celów sztuki. Chcemy nie tylko rozwiać najróżniejsze mity i nieporozumienia dotyczące dziejów i funkcjonowania wyobraźni artystycznej. Pragniemy także, poprzez ukazanie historii szaleństw artystycznej fantazji, poruszyć Państwa wyobraźnię i zachęcić do studiowania sztuki, do ćwiczenia wyobraźni poprzez sztukę oraz do poszerzania horyzontów, dzięki spotkaniu z twórczą imaginacją.

Czytaj całość...
Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną
środa, 06 lipiec 2011
image_002.jpgKoncerty muzyki klasycznej współorganizowane od 2010 roku przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie oraz Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego okazały się niezwykle trafnym przedsięwzięciem.
Pierwsza edycja została zainspirowana chęcią uczczenia 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina i 130. rocznicy śmierci Henryka Wieniawskiego. Druga – ogromnym zainteresowaniem publiczności dziełami, osobowościami oraz dokonaniami innych twórców muzyki klasycznej. Wychodząc naprzeciw niesłabnącemu zainteresowaniu „Bibliotecznymi wtorkami z muzyką klasyczną” organizatorzy zdecydowali się na kontynuację tego projektu edukacyjnego. Od września 2011r. rozpoczyna się III edycja koncertów, na które serdecznie zapraszamy.
Opiekę merytoryczną nad całością objęła Pani Iwona Agnieszka Siedlaczek – muzykolog, nauczyciel w klasie skrzypiec i krytyk muzyczny, która każdorazowo będzie wprowadzać słuchaczy w tematykę koncertu. Utwory przewidziane w programie zagrają uczniowie Szkoły Muzycznej. Repertuar nowych koncertów zapowiada się bardzo ciekawie.

Wtorki
Godz. 13.00, Filia nr 2, ul. Hempla 5 ( I piętro)
tel. 81 532 05 29,  e-mail: filia2@mbp.lublin.pl

Zorganizowane grupy młodzieży prosimy o kontakt z tygodniowym wyprzedzeniem.
Czytaj całość...
Giorgio de Chirico - dialog z mitami i sztuką dawnych mistrzów
piątek, 10 czerwiec 2011
image_001.jpgArtystyczną biografię Giorgio de Chirico zaprezentowała słuchaczom wykładów z cyklu „Aktualność Sztuki” mgr Monika Michałowicz, pracownik wydziału Historii Sztuki KUL na spotkaniu 9 czerwca w Filiach Nr 2 i Nr 30. Wykład był nawiązaniem i uzupełnieniem wystąpienia dra Piotra Majewskiego, które odbyło się 3 marca. Prelegentka zaprezentowała mało znane prace malarza, szczególnie szereg jego autoportretów oraz dzieła naśladujące wielkich mistrzów: Tycjana, Rubensa, Renoira, Delacroixa. Giorgio de Chirico przekonuje, że w sztuce zawsze chodziło o to samo – o jakość malowania. Według malarza sztuka jest bowiem opowieścią o tym samym, zmienia się jedynie jej artystyczny język. Ważne było dla niego nie to co malował, ale to - jak malował. Artysta sięgał bardzo często po wątki mitologiczne, ale mit traktował jako świętość, coś co przekazuje najgłębsze prawdy o człowieku i świecie. Wykład zamknął drugą edycję spotkań z cyklu „Aktualność Sztuki”. Wiernych słuchaczy organizatorzy uhonorowali pamiątkowymi dyplomami.
Czytaj całość...
Portrety zwierząt w muzyce.
środa, 08 czerwiec 2011
image_001.jpgWesoły koncert z okazji „Dnia Dziecka” przeznaczony dla przedszkolaków, który odbył się 7 czerwca w Filii Nr 2 zakończył drugą edycję spotkań z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”. Zabawne i śpiewne utwory dla najmłodszych wykonali uczniowie Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. T. Szeligowskiego w Lublinie: Karolina Bajuk, Alicja Humeniuk i Jan Jarecki – skrzypce; Paweł Jabłoński – altówka. Muzyce towarzyszył pokaz rytmiczny w wykonaniu Lili Borhulewicz i Wojciecha Bochry. Młodym wykonawcom akompaniował pan Grzegorz Siedlaczek. Radosne zabawy dla uczestników przygotowała pani Iwona Siedlaczek, która tradycyjnie już poprowadziła koncert.
Czytaj całość...
Sztuka w "Podróżach do Włoch"
środa, 08 czerwiec 2011
image_002.jpgMgr Małgorzata Peroń, pracownik Instytutu Filologii Polskiej KUL, poprowadziła kolejny wykład z cyklu „Aktualność Sztuki” poświęcony „Podróżom do Włoch” Jarosława Iwaszkiewicza. Spotkanie odbyło się 2 czerwca w Filii Nr 2. Tom esejów będący owocem ponad trzydziestu podróży odbytych na przestrzeni pięćdziesięciu lat wpisuje się w nurt bogato zaprezentowany we współczesnej literaturze polskiej. Skonfrontowanie spojrzenia pisarza z wrażeniami podróżników z XIX i XX wieku przyniosło zaskakujący efekt. Autor „Oktostychów” ojczyźnie renesansu wielokrotnie poświęcał swoją uwagę w wierszach i w prozie. Małgorzata Peroń widzenie sztuki eseisty zaprezentowała na wybranych przykładach architektury sakralnej Rzymu, Wenecji i Sieny oraz dzieł malarskich i rzeźb znajdujących się w muzeach i świątyniach odwiedzanych w kolejnych podróżach.
Czytaj całość...
Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną
piątek, 03 czerwiec 2011
Portrety zwierząt w muzyce - koncert dla dzieci 7 czerwca , godz. 13.00
image_001.jpg
Powiększ

<< Start < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 321 - 330 z 404


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego