Projekty
Karnawał na jazzowo
czwartek, 19 styczeń 2012
III edycja Bibliotecznych wtorków z muzyką klasyczną
image_001.jpg
Powiększ

Zwycięstwo czasu nad miłością
poniedziałek, 19 grudzień 2011
image_001.jpgDr Ewa Letkiewicz z Zakładu Historii Sztuki Wydziału Artystycznego UMCS poświęciła swój wykład z cyklu „Szaleństwa wyobraźni, kaprysy fantazji”, który odbył się 7 grudnia w Filii nr 2, obrazowi Angolo Bronzino „Zwycięstwo czasu nad miłością”. Nagromadzenie wielu atrybutów przedstawionych postaci, połączenie kilku alegorii i wątków mitologicznych wywołuje od wieków różne asocjacje wśród oglądających i rozpala wyobraźnię badaczy ostatnich dwóch stuleci. Obraz ucznia Jacopo Pontormo, wisząc w National Gallery w Londynie, intryguje swoją zagadkowością i dwuznacznością, tak w wieku XVI, jak i dzisiaj.

Czytaj całość...
Pejzaż zimowy w muzyce
czwartek, 15 grudzień 2011
image_001.jpgKalendarzowa dopiero nadejdzie, na tę za oknem ciągle czekamy, ta muzyczna wybrzmiała 13 grudnia w Filii nr 2. Zima stała się główną bohaterką koncertu z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”. Można było usłyszeć niemal wszystkie jej uroki: padający śnieg, głos wyjącego wichru, przytupywanie dla rozgrzewki, szczękanie z zimna zębami, ostrożne kroki na oblodzonej ścieżce, bolesny upadek i bezradną próbę powstania, trzask łamiącego się lodu, walczące ze sobą wiatry, które wdzierają się do domu, zjawiskową sannę przy dźwiękach janczarów, odgłosy trzaskającego bicza, tętent końskich kopyt. A wszystko po to, by wreszcie odpocząć w domowym zaciszu w cieple kominka, gdy na dworze szaleje zamieć. Słuchacze mieli okazję zapoznać się nie tylko z utworami muzycznymi poświęconymi tej porze roku, ale również obejrzeć wyjątkowo malownicze pejzaże zimowe.
Czytaj całość...
Pejzaż zimowy w muzyce
piątek, 09 grudzień 2011
13 grudnia 2011 - spotkanie z muzyką klasyczną w Filii nr 2, ul. Hempla 5
image_001.jpg
Powiększ

Śpiewność i emocjonalizm w muzyce rosyjskiej
piątek, 02 grudzień 2011
image_001.jpg„Duch” i filozofia epoki, ale przede wszystkim naturalna śpiewność języka rosyjskiego spowodowały, że ta muzyka jest przesycona nastrojowością, melancholią i liryzmem. Niesie w sobie ogromny ładunek emocjonalny, wywołuje zadumę i głęboki smutek...
Utwory Samuela Majkapara, Sergieja Prokofiewa, Michaiła Glinki, Piotra Czajkowskiego i Dymitra Szostakowicza wybrzmiały na koncercie poświęconym romantycznej i współczesnej muzyce rosyjskiej, który odbył się 22 listopada w Filii Nr 2.
Czytaj całość...
Zamach w bibliotece
środa, 23 listopad 2011
image_001.jpgDramatyczne wydarzenia rozegrały się 16 listopada 2011 roku w Filii Nr 2. Udaremniono tam cztery śmiałe zamachy na Wzgórze Wawelskie. Wszyscy zamachowcy nie żyją. Nie pomogły ich wyjaśnienia i zapewnienia, że wszystkiemu winni byli Austriacy. Nie da się zaprzeczyć, istotnie zniszczyli Wawel, ale pomysły oskarżonych były zbyt śmiałe, zbyt futurystyczne i zbyt kontrowersyjne, aby mogły mieć szansę realizacji. O tym, że siedziba polskich królów jest dziś bezpieczna zapewnił wiernych słuchaczy wykładów z cyklu „Szaleństwa wyobraźni, kaprysy fantazji” dr hab. Lechosław Lameński, prof. KUL.
Czytaj całość...
Śpiewność i emocjonalizm w rosyjskiej muzyce
środa, 16 listopad 2011
22 listopada 2011, godz. 13.00 - zapraszamy na koncert
image_001.jpg
Powiększ

Muzyka na perkusję
czwartek, 03 listopad 2011
image_001.jpgJak wyglądają i jak brzmią marakasy, kastaniety, tamburyn, pudełko akustyczne, krowi dzwonek, współczesna wersja oślej szczęki, agogo, werbel, talerze, kabaza, klawesyn, czy ksylofon przekonali się słuchacze „Bibliotecznych wtorków z muzyką klasyczną”. Koncert, który odbył się 25 października w Filii nr 2, w całości wypełniły brzmienia instrumentów perkusyjnych i perkusjonistycznych.  Zgromadzeni mieli niecodzienną okazję nie tylko zobaczyć instrumentarium perkusyjne, usłyszeć je, ale także na nim zagrać. Utwory przewidziane w repertuarze koncertu wykonał pan Stanisław Siedlaczek, student III roku Akademii Muzycznej w Poznaniu. Udowodnił słuchaczom, że różne utwory należące do skrajnych gatunków muzycznych ( rock, jazz, blues, muzyka klasyczna) w transkrypcji na perkusję mogą być równie interesujące i porywające. Na fortepianie naszemu gościowi towarzyszył pan Grzegorz Siedlaczek. Koncert tradycyjnie poprowadziła pani Iwona Siedlaczek.
Czytaj całość...
Cudowna lampa Alladyna
czwartek, 27 październik 2011
image_001.jpgKino i telewizja wyręczają naszą wyobraźnię i mają wielką siłę oddziaływania na ludzi. Obrazy, zwłaszcza ruchome, zawsze miały wielką moc władania masami ludzkimi i często służyły  manipulacji. Już nasi przodkowie wykorzystywali w tym celu genialne w swej prostocie urządzenia. Tematem „archeologii mediów” zajął się dr Marcin Pastwa, pracownik naukowy KUL, w swym wykładzie z cyklu „Szaleństwa wyobraźni, kaprysy fantazji”. Spotkanie odbyło się 19 października w Filii nr 2.
Czytaj całość...
Muzyka na perkusję.
piątek, 21 październik 2011
25 października 2011, godz. 13.30 - zapraszamy na koncert
image_001.jpg
Powiększ

<< Start < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 311 - 320 z 404


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego