Projekty
Karol Szymanowski - utwory skrzypcowe
czwartek, 26 maj 2011
image_001.jpgSam kompozytor twierdził, że nie łatwo mu grać własne utwory. Muzyka Karola Szymanowskiego sprawia trudności zarówno w wykonaniu, jak i w odbiorze, ale jest niezwykła i fascynująca. Mogli się o tym przekonać słuchacze cyklu spotkań „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną” zgromadzeni 24 maja w Filii Nr 2. Literacko – muzyczny portret kompozytora odmalowany w jego własnych dziełach oraz w utworach Jarosława Iwaszkiewicza barwnie zaprezentowali uczniowie Szkoły Muzycznej im. T. Szeligowskiego w Lublinie, studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku i prowadząca koncert – pani Iwona Siedlaczek.
Czytaj całość...
Święty w kościele, święty w galerii
wtorek, 24 maj 2011
image_001.jpgObrazy przedstawiające świętych kościoła katolickiego przede wszystkim trafiają do kościołów i funkcjonują w obrębie kultu. Powstają jednak dzieła, które z zamierzenia pozostają poza przestrzenią sakralną i nie aspirują do jakichkolwiek funkcji kultowych, mimo iż wyraźnie nawiązują do tradycyjnej ikonografii. Obok świętych w kościele funkcjonują zatem święci w galerii. Malarskie wyobrażenie momentu nawrócenia św. Pawła pod Damaszkiem stało się przedmiotem wykładu z cyklu „Aktualność Sztuki”, który odbył się 18 maja w Filii Nr 2. Spotkanie poprowadziła dr Aneta Kramiszewska, pracownik Katedry Historii Sztuki Kościelnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Czytaj całość...
Karol Szymanowski - utwory skrzypcowe
poniedziałek, 23 maj 2011
24 maja 2011, godz. 13.00 - Filia Nr 2 zaprasza na koncert
image_001.jpg
Powiększ

Nowożytne wędrówki Demeter i Persefony
czwartek, 12 maj 2011
image_001.jpg
„Czy matka, czy córka, siostra, wnuczka
Przez Heliosa spłodzona? Z kogo zrodzona?
Dokąd odeszła? Gdzie się ukryła? Czy zgubiła się?
Czy odnalazła? To jest umysłu artysty tajemnica[...]”

J.W. Goethe


Dr hab. Dorota Kudelska zabrała miłośników wykładów z cyklu „Aktualność Sztuki” w fascynującą podróż śladami mitycznych bóstw – Demeter i Persefony. 28 kwietnia prelegentka zapoznała słuchaczy zgromadzonych w Filiach Nr 2 i Nr 30 z aspektami poznawania jednej z fundamentalnych opowieści starożytnej Grecji. Zaprezentowała podstawowe zmiany w sposobie interpretacji i obrazowania mitu na wybranych przykładach głównie sztuk plastycznych, od XVw. do lat 70 – tych XXw.

Czytaj całość...
Rzeźbiarskie figury Adama Myjaka
czwartek, 21 kwiecień 2011
image_001.jpgSylwetkę i twórczość Adama Myjaka, jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy współczesnych przybliżyła miłośnikom wykładów z cyklu „Aktualność Sztuki” dr Elżbieta Błotnicka – Mazur. Wykład odbył się 14 kwietnia w Filii Nr 2. Twórczość artysty zalicza się do nurtu figuratywnego, reprezentuje jednak zupełnie nowy sposób artykulacji. Myjak jest całkowitym outsiderem, który nie ulega fascynacjom. Od lat 60 – tych stanowi zjawisko awangardowe na mapie współczesnej rzeźby polskiej. Silna osobowość oraz indywidualizm twórczy w połączeniu z surową dyscypliną i niewątpliwym talentem zadecydowały o wytyczeniu przez niego własnej drogi artystycznej, odpornej na zmieniającą się modę.
Czytaj całość...
Pamięć antycznej praktyki
czwartek, 21 kwiecień 2011
image_001.jpgNa kolejnym spotkaniu z cyklu „Aktualność Sztuki”, które odbyło się 7 kwietnia, prof. Bożena Wronikowska scharakteryzowała najważniejsze ośrodki i twórców mozaikarstwa na przestrzeni dziejów, od starożytności do przełomu XIX i XX w. Wtedy mozaika odzyskuje rangę samodzielnego dzieła sztuki. Pionierami nowego podejścia do tej formy artystycznej byli między innymi: Gustaw Klimt i Antonio Gaudi. Znaczną część wykładu poświęcono dokonaniom artystów XX – wiecznych: Mario Sironiemu, Gino Severiniemu, Bruno Saettiemu, Oskarowi Kokoschce. Prelegentka zwróciła  uwagę na wystawę z lat pięćdziesiątych w Rawennie, na której zgromadzono prace według projektów: Pablo Picassa, Georgesa Braquea i Marca Chagalla. Przedpołudniowego wykładu w Filii Nr 30 wysłuchali uczniowie z VI LO im. H. Kołłątaja, popołudniowego, który odbył się w Filii Nr 2 - stali słuchacze.

Czytaj całość...
Saksofon w kilku odsłonach
piątek, 15 kwiecień 2011
image_001.jpgBohaterem koncertu z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”, który odbył się 12 kwietnia w Filii Nr 2 stał się saksofon. Instrument powstały w 1840r.   najbardziej zasłynął w muzyce jazzowej. Należy do grupy aerofonów stroikowych. O jego budowie barwnie opowiedział i poszczególne elementy zaprezentował pan Andrzej Waszczuk, nauczyciel w Szkole Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie. Jak trudno wydobyć dźwięk z instrumentu przekonali się najmłodsi chętni słuchacze. Koncert poprowadziła pani Iwona Siedlaczek. Przybliżyła zebranym historię saksofonu, omówiła repertuar i przedstawiła sylwetki kompozytorów: Pedro Iturralde, Jeana Francaix, Eugene Bozza, Roberta Clerisse, Jacquesa Iberta, Sammy'ego Nestico, Iana McCubbina, Philipa Glassa i Jeana Matita.
Czytaj całość...
Kobiety w muzyce. Kompozytorki europejskie
środa, 30 marzec 2011
image_001.jpg22 marca słuchacze koncertu z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną” zgromadzeni w Filii Nr 2 zostali przeniesieni w zaczarowany świat muzyki. Dzięki prowadzącej - pani Iwonie Siedlaczek i młodzieży ze Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego publiczność miała okazję wysłuchać utworów skomponowanych przez kobiety. Praca kompozytorek w XIX wieku nie była traktowana poważnie, tym bardziej należy docenić osiągnięcia kobiet w tej dziedzinie.

Czytaj całość...
Kobiety w muzyce. Kompozytorki europejskie
poniedziałek, 21 marzec 2011
Kobiety w muzyce -  22 marca 2011, godz. 13.00
image_001.jpg
Powiększ


<< Start < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 311 - 320 z 382


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego