Projekty
Szaleństwa wyobraźni - kaprysy fantazji
wtorek, 16 sierpień 2011
image_001.jpg
Trzeci już cykl wykładów otwartych, zatytułowany "Szaleństwa wyobraźni, kaprysy fantazji", przygotowany przez Instytut Historii Sztuki KUL, Miejską Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie oraz LubelskieTowarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, jest zaproszeniem słuchaczy do wędrówki w krainę artystycznej fantazji. Sąsiadują w niej ze sobą najbardziej niezwykłe utopie artystyczno-społeczne, najbardziej niespotykane indywidualne dążenia, pragnienia i obsesje twórców, najbardziej oryginalne popisy wirtuozów imaginacji i najbardziej wyraziste przejawy stwórczej siły ludzkiej fantazji. Jest to kraina, która przypomina labirynt - wiele w niej ścieżek ślepych, prowadzących do zatracenia, do zguby; lecz - jak się okaże - nie ma z niej jednego wyjścia, wyobraźnia bowiem podsuwa coraz to nowe rozwiązania.
Nasze wykłady są wprowadzeniem do fascynującej historii fantazji artystycznej jako narzędzia twórczego, metody artystycznej i teoretycznej analizy źródeł oraz celów sztuki. Chcemy nie tylko rozwiać najróżniejsze mity i nieporozumienia dotyczące dziejów i funkcjonowania wyobraźni artystycznej. Pragniemy także, poprzez ukazanie historii szaleństw artystycznej fantazji, poruszyć Państwa wyobraźnię i zachęcić do studiowania sztuki, do ćwiczenia wyobraźni poprzez sztukę oraz do poszerzania horyzontów, dzięki spotkaniu z twórczą imaginacją.

Czytaj całość...
Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną
środa, 06 lipiec 2011
image_002.jpgKoncerty muzyki klasycznej współorganizowane od 2010 roku przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie oraz Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego okazały się niezwykle trafnym przedsięwzięciem.
Pierwsza edycja została zainspirowana chęcią uczczenia 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina i 130. rocznicy śmierci Henryka Wieniawskiego. Druga – ogromnym zainteresowaniem publiczności dziełami, osobowościami oraz dokonaniami innych twórców muzyki klasycznej. Wychodząc naprzeciw niesłabnącemu zainteresowaniu „Bibliotecznymi wtorkami z muzyką klasyczną” organizatorzy zdecydowali się na kontynuację tego projektu edukacyjnego. Od września 2011r. rozpoczyna się III edycja koncertów, na które serdecznie zapraszamy.
Opiekę merytoryczną nad całością objęła Pani Iwona Agnieszka Siedlaczek – muzykolog, nauczyciel w klasie skrzypiec i krytyk muzyczny, która każdorazowo będzie wprowadzać słuchaczy w tematykę koncertu. Utwory przewidziane w programie zagrają uczniowie Szkoły Muzycznej. Repertuar nowych koncertów zapowiada się bardzo ciekawie.

Wtorki
Godz. 13.00, Filia nr 2, ul. Hempla 5 ( I piętro)
tel. 81 532 05 29,  e-mail: filia2@mbp.lublin.pl

Zorganizowane grupy młodzieży prosimy o kontakt z tygodniowym wyprzedzeniem.
Czytaj całość...
Giorgio de Chirico - dialog z mitami i sztuką dawnych mistrzów
piątek, 10 czerwiec 2011
image_001.jpgArtystyczną biografię Giorgio de Chirico zaprezentowała słuchaczom wykładów z cyklu „Aktualność Sztuki” mgr Monika Michałowicz, pracownik wydziału Historii Sztuki KUL na spotkaniu 9 czerwca w Filiach Nr 2 i Nr 30. Wykład był nawiązaniem i uzupełnieniem wystąpienia dra Piotra Majewskiego, które odbyło się 3 marca. Prelegentka zaprezentowała mało znane prace malarza, szczególnie szereg jego autoportretów oraz dzieła naśladujące wielkich mistrzów: Tycjana, Rubensa, Renoira, Delacroixa. Giorgio de Chirico przekonuje, że w sztuce zawsze chodziło o to samo – o jakość malowania. Według malarza sztuka jest bowiem opowieścią o tym samym, zmienia się jedynie jej artystyczny język. Ważne było dla niego nie to co malował, ale to - jak malował. Artysta sięgał bardzo często po wątki mitologiczne, ale mit traktował jako świętość, coś co przekazuje najgłębsze prawdy o człowieku i świecie. Wykład zamknął drugą edycję spotkań z cyklu „Aktualność Sztuki”. Wiernych słuchaczy organizatorzy uhonorowali pamiątkowymi dyplomami.
Czytaj całość...
Portrety zwierząt w muzyce.
środa, 08 czerwiec 2011
image_001.jpgWesoły koncert z okazji „Dnia Dziecka” przeznaczony dla przedszkolaków, który odbył się 7 czerwca w Filii Nr 2 zakończył drugą edycję spotkań z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”. Zabawne i śpiewne utwory dla najmłodszych wykonali uczniowie Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. T. Szeligowskiego w Lublinie: Karolina Bajuk, Alicja Humeniuk i Jan Jarecki – skrzypce; Paweł Jabłoński – altówka. Muzyce towarzyszył pokaz rytmiczny w wykonaniu Lili Borhulewicz i Wojciecha Bochry. Młodym wykonawcom akompaniował pan Grzegorz Siedlaczek. Radosne zabawy dla uczestników przygotowała pani Iwona Siedlaczek, która tradycyjnie już poprowadziła koncert.
Czytaj całość...
Sztuka w "Podróżach do Włoch"
środa, 08 czerwiec 2011
image_002.jpgMgr Małgorzata Peroń, pracownik Instytutu Filologii Polskiej KUL, poprowadziła kolejny wykład z cyklu „Aktualność Sztuki” poświęcony „Podróżom do Włoch” Jarosława Iwaszkiewicza. Spotkanie odbyło się 2 czerwca w Filii Nr 2. Tom esejów będący owocem ponad trzydziestu podróży odbytych na przestrzeni pięćdziesięciu lat wpisuje się w nurt bogato zaprezentowany we współczesnej literaturze polskiej. Skonfrontowanie spojrzenia pisarza z wrażeniami podróżników z XIX i XX wieku przyniosło zaskakujący efekt. Autor „Oktostychów” ojczyźnie renesansu wielokrotnie poświęcał swoją uwagę w wierszach i w prozie. Małgorzata Peroń widzenie sztuki eseisty zaprezentowała na wybranych przykładach architektury sakralnej Rzymu, Wenecji i Sieny oraz dzieł malarskich i rzeźb znajdujących się w muzeach i świątyniach odwiedzanych w kolejnych podróżach.
Czytaj całość...
Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną
piątek, 03 czerwiec 2011
Portrety zwierząt w muzyce - koncert dla dzieci 7 czerwca , godz. 13.00
image_001.jpg
Powiększ

Jerzy Jarnuszkiewicz - propagator metalu
wtorek, 31 maj 2011
image_001.jpgRzeźba przez wiele stuleci była niereformowalną dziedziną sztuki. Stosowano zazwyczaj te same środki wyrazu: różne gatunki marmuru i brąz. Na początku XX wieku nastąpił jej wielki rozwój, dzięki wykorzystaniu nowych materiałów. W latach dwudziestych po raz pierwszy wykonano rzeźbę z metalu, który sam w sobie staje się pewną strukturą, działając chropawą płaszczyzną i grą świateł. Dzięki temu prace wykonane z tego materiału były kinetyczne – stabilne i mobilne. W Polsce nurt rzeźby inżynierskiej rozpoczął się dopiero w latach sześćdziesiątych, a jego prekursorem był Jerzy Jarnuszkiewicz. Sylwetkę jednego z najciekawszych rzeźbiarzy polskich XX wieku przedstawił prof. dr hab. Lechosław Lameński w swoim wykładzie z cyklu „Aktualność Sztuki”, który odbył się 26 maja w Filii Nr 2.
Czytaj całość...
Brutalność faktu ukrzyżowania
poniedziałek, 30 maj 2011
image_001.jpgTematem spotkania z cyklu „Aktualność Sztuki”, które odbyło się 12 maja w Filii Nr 2 stała się twórczość Francisa Bacona. Wykład poprowadziła prof. dr hab. Małgorzata Kitowska, pracownik Instytutu Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Francis Bacon (1909-1992) był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa figuratywnego w sztuce europejskiej ostatnich stuleci, o największej sile oddziaływania na innych twórców. Nie miał akademickiego wykształcenia; początkowo pozostawał pod wpływem surrealizmu i w mniejszym stopniu, kubizmu, ale od najwcześniejszych lat dawał dowody samodzielnego myślenia o obrazie. Język jego brutalnie ekspresyjnej sztuki ugruntował się po II wojnie światowej. Bohaterem malarstwa Bacona był człowiek wyobcowany, często postawiony w sytuacji bez wyjścia. Jednym z takich bohaterów był dlań Chrystus, stąd często sięgał po motyw Ukrzyżowania, który jednak traktował świecko, odrzucał idealizację ciała, akcentował ludzki wymiar cierpienia na krzyżu. Obrazem niejako źródłowym było dlań „Ukrzyżowanie” (1287-88) Cimabuego, z którym wiódł malarski spór.

Czytaj całość...
Karol Szymanowski - utwory skrzypcowe
czwartek, 26 maj 2011
image_001.jpgSam kompozytor twierdził, że nie łatwo mu grać własne utwory. Muzyka Karola Szymanowskiego sprawia trudności zarówno w wykonaniu, jak i w odbiorze, ale jest niezwykła i fascynująca. Mogli się o tym przekonać słuchacze cyklu spotkań „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną” zgromadzeni 24 maja w Filii Nr 2. Literacko – muzyczny portret kompozytora odmalowany w jego własnych dziełach oraz w utworach Jarosława Iwaszkiewicza barwnie zaprezentowali uczniowie Szkoły Muzycznej im. T. Szeligowskiego w Lublinie, studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku i prowadząca koncert – pani Iwona Siedlaczek.
Czytaj całość...
Święty w kościele, święty w galerii
wtorek, 24 maj 2011
image_001.jpgObrazy przedstawiające świętych kościoła katolickiego przede wszystkim trafiają do kościołów i funkcjonują w obrębie kultu. Powstają jednak dzieła, które z zamierzenia pozostają poza przestrzenią sakralną i nie aspirują do jakichkolwiek funkcji kultowych, mimo iż wyraźnie nawiązują do tradycyjnej ikonografii. Obok świętych w kościele funkcjonują zatem święci w galerii. Malarskie wyobrażenie momentu nawrócenia św. Pawła pod Damaszkiem stało się przedmiotem wykładu z cyklu „Aktualność Sztuki”, który odbył się 18 maja w Filii Nr 2. Spotkanie poprowadziła dr Aneta Kramiszewska, pracownik Katedry Historii Sztuki Kościelnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 311 - 320 z 390


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego