Projekty
Hybrydy w sztuce starożytnej Grecji
środa, 28 marzec 2012
image_001.jpgWykład z cyklu „Szaleństwa wyobraźni, kaprysy fantazji”, który odbył się 21 marca w Filii nr 2 zaludniły hybrydy sztuki antycznej Grecji. Przybliżyła je słuchaczom dr Anna Głowa, pracownik Instytutu Historii Sztuki KUL. Wyobraźnia starożytnych stworzyła różnego rodzaju potwory, demony i bóstwa. Dzięki podbojom i wpływom kulturowym wyobrażenia te przenikały się i nakładały wzajemnie na siebie. W efekcie tego mityczne stwory ulegały licznym przeobrażeniom i metamorfozom zanim uzyskały taki kształt, w jakim znamy je obecnie. Prelegentka przywołała odpowiednie mity opisujące poszczególne potwory. Słuchacze poznali różne oblicza sfinksa, syreny, meduzy, pegaza, centaura i Minotaura. Stworzenia te stały się inspiracją nie tylko dla artystów antyku, ale i epok późniejszych. Wszystkie tego typu mroczne wyobrażenia i fantazje są  wyrazem tęsknoty za nieśmiertelnością, symbolem duszy ludzkiej i tego co się z nią dzieje po śmierci.
Czytaj całość...
Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną
poniedziałek, 26 marzec 2012
27 marca 2012, godz. 13.30 - Muzyka klarnetowa. Pokaz instrumentów z rodziny klarnetów.
image_001.jpg
Powiększ

Franz Liszt w otoczeniu dam i przyjaciół
środa, 07 marzec 2012
image_001.jpgKoncerty z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną” na trwale wpisują się w pejzaż kulturalny Lublina. Zdobywają coraz większe grono stałych słuchaczy. Kolejny koncert odbył się w niecodziennej scenerii Trybunału Koronnego w Lublinie. 1 marca miłośnicy muzyki klasycznej  mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać wyjątkowego repertuaru. Spotkanie wypełniło genialne trio: Franz Liszt, Fryderyk Chopin i Richard Wagner. Ich utwory wykonali uczniowie dwóch lubelskich szkół muzycznych: im. T. Szeligowskiego i K. Lipińskiego.

Czytaj całość...
FunEnglish - czyli ucz się razem z nami
piątek, 02 marzec 2012
logo.jpgMiejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza wszystkie dzieci w wieku 6-12 lat na bezpłatny komputerowy kurs języka angielskiego FunEnglish.pl. Łączy on zabawę i naukę z używaniem z komputera. Każde dziecko może korzystać z kursu samodzielnie. Dokładnie tak, jak na co dzień korzysta z gier komputerowych. Wystarczy, aby uczyło się w bibliotece dwa razy w tygodniu przez niecałą godzinę, aby w ciągu kilku miesięcy można było zobaczyć pierwsze efekty nauki.
Poniżej przedstawiamy tych, którzy podjęli już naukę.
Czytaj całość...
Meandry surrealnej wyobraźni
środa, 29 luty 2012
image_001.jpgSurrealistyczna sztuka fotografii i budząca kontrowersje postać Claude Cahun wypełniły wykład dra Piotra Majewskiego na kolejnym spotkaniu z cyklu „Szaleństwa wyobraźni, kaprysy fantazji”, które odbyło się 22 lutego w Filii nr 2. Fotografia w latach 20-tych i 30-tych XX wieku nie miała jeszcze statusu dzieła artystycznego w  historii sztuki. To dzięki surrealistom weszła do panteonu sztuki. Zaczęto wówczas eksperymentować z wizerunkiem. Fotografia przestała być tylko środkiem służącym dokumentowaniu rzeczywistości. W rozumieniu André Bretona i Man Raya twórczość miała prowadzić do nadrzeczywistości, a zabiegi fotograficzne miały wstrząsnąć świadomością odbiorcy. Wydobywano z rzeczywistości treści zaskakujące, które miały pobudzać wyobraźnię. Piękno odnajdywano w zestawieniu parasola i maszyny do pisania umieszczonych na stole prosektoryjnym. Zachwycano się tzw. pięknem konwulsyjnym, przeprowadzano eksperymenty z ludzkim ciałem. Te zabiegi wynikały z określonego rozumienia powinności artysty. Fotografia stała się dla surrealistów sposobem życia i bycia.

Czytaj całość...
Franz Liszt w otoczeniu dam i przyjaciół
piątek, 24 luty 2012
Zapraszamy na koncert wyjątkowo 1 marca do Trybunału Koronnego
image_001.jpg
Powiększ

Potęga wyobrażni Williama Blake'a
środa, 15 luty 2012
image_001.jpgZaliczany jest do najbardziej enigmatycznych artystów w historii sztuki. Malarz, poeta, wizjoner i prorok, polityczny i religijny radykał, mistyk skłócony ze światem, zamknięty w kręgu własnego intelektu i wyobraźni fascynuje nawet dzisiaj. Stworzył coś na kształt własnej mitologii. Dla niego sztuka, poezja, religia, filozofia, system społeczny i polityczny tworzyły nierozerwalny konglomerat. Mroczna postać Williama Blake'a i jego zagadkowa twórczość zgromadziły liczne grono miłośników sztuki  8 lutego w Filii nr 2. W mistyczny krąg sztuki artysty wprowadził zebranych dr Jacek Jaźwierski, pracownik Instytutu Historii Sztuki KUL.
Czytaj całość...
Szalona wyobraźnia artystów - dekoratorów
wtorek, 07 luty 2012
image_001.jpgPotęga wyobraźni artystów niejednokrotnie okazywała się demiurgiczną siłą. Obok finezyjnych i wysublimowanych pomysłów funkcjonowały te najbardziej oryginalne, nowatorskie i kuriozalne. W projektach niemal wszystkie idee artystyczne ocierały się o granice szaleństwa, w realizacjach stawały się dowodem geniuszu ich pomysłodawców. Za każdym razem kreowały i zmieniały rzeczywistość. W taki sposób rodziła się Sztuka pisana przez wielkie „S”. Jean Bérain i Juste Aurèle Meissonier niewątpliwie zasłużyli na miano dwóch największych artystów francuskiej sztuki dekoracyjnej doby Ludwika XIV i Ludwika XV. Dzieła , które stworzyli odznaczają się niebagatelnym kunsztem i wirtuozerią. Dr Magdalena Białonowska, pracownik Instytutu Historii Sztuki KUL, zilustrowała je w swoim wykładzie z cyklu „Szaleństwa wyobraźni, kaprysy fantazji”, który odbył się 25 stycznia w Filii nr 2.
Czytaj całość...
Karnawał na jazzowo
czwartek, 02 luty 2012
image_001.jpgNarodził się w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Jego korzenie wyrosły z muzyki murzyńskiej. Ten rytm nie mieści się w schemacie nutowym i nie jest łatwo go zagrać. Najważniejsza jest umiejętność interakcji. Choć jazz jest jednym z najtrudniejszych gatunków muzyki, zarówno w wykonaniu, jak i w odbiorze, młody zespół „Szeligowski Jazz Ensemble” udowodnił, że potrafi się z nim zmierzyć. 24 stycznia w Filii nr 2 odbył się koncert z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną” poświęcony muzyce jazzowej.
Czytaj całość...
Kościoły Pokoju i nie tylko
poniedziałek, 30 styczeń 2012
image_001.jpgUnikatowa drewniana architektura sakralna na Śląsku stała się przedmiotem wykładu mgra Tomasza Pieńkowskiego z Pracowni Dokumentacji Fotograficznej Instytutu Historii Sztuki KUL. Spotkanie odbyło się 11 stycznia w Filii nr 2. Celem prelekcji było zapoznanie słuchaczy z bogatym dziedzictwem sztuki okresu śląskiej reformacji, częściowo utraconym w wyniku wojennych i powojennych wydarzeń, na tle szerszego kontekstu, którym jest zarówno złożona historia Śląska, jak też oryginalne podejście Marcina Lutra do sztuki sakralnej, odmienne wobec poglądów pozostałych Ojców Reformacji.

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 301 - 310 z 404


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego