Projekty
Kościoły Pokoju i nie tylko
poniedziałek, 30 styczeń 2012
image_001.jpgUnikatowa drewniana architektura sakralna na Śląsku stała się przedmiotem wykładu mgra Tomasza Pieńkowskiego z Pracowni Dokumentacji Fotograficznej Instytutu Historii Sztuki KUL. Spotkanie odbyło się 11 stycznia w Filii nr 2. Celem prelekcji było zapoznanie słuchaczy z bogatym dziedzictwem sztuki okresu śląskiej reformacji, częściowo utraconym w wyniku wojennych i powojennych wydarzeń, na tle szerszego kontekstu, którym jest zarówno złożona historia Śląska, jak też oryginalne podejście Marcina Lutra do sztuki sakralnej, odmienne wobec poglądów pozostałych Ojców Reformacji.

Czytaj całość...
Karnawał na jazzowo
czwartek, 19 styczeń 2012
III edycja Bibliotecznych wtorków z muzyką klasyczną
image_001.jpg
Powiększ

Zwycięstwo czasu nad miłością
poniedziałek, 19 grudzień 2011
image_001.jpgDr Ewa Letkiewicz z Zakładu Historii Sztuki Wydziału Artystycznego UMCS poświęciła swój wykład z cyklu „Szaleństwa wyobraźni, kaprysy fantazji”, który odbył się 7 grudnia w Filii nr 2, obrazowi Angolo Bronzino „Zwycięstwo czasu nad miłością”. Nagromadzenie wielu atrybutów przedstawionych postaci, połączenie kilku alegorii i wątków mitologicznych wywołuje od wieków różne asocjacje wśród oglądających i rozpala wyobraźnię badaczy ostatnich dwóch stuleci. Obraz ucznia Jacopo Pontormo, wisząc w National Gallery w Londynie, intryguje swoją zagadkowością i dwuznacznością, tak w wieku XVI, jak i dzisiaj.

Czytaj całość...
Pejzaż zimowy w muzyce
czwartek, 15 grudzień 2011
image_001.jpgKalendarzowa dopiero nadejdzie, na tę za oknem ciągle czekamy, ta muzyczna wybrzmiała 13 grudnia w Filii nr 2. Zima stała się główną bohaterką koncertu z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”. Można było usłyszeć niemal wszystkie jej uroki: padający śnieg, głos wyjącego wichru, przytupywanie dla rozgrzewki, szczękanie z zimna zębami, ostrożne kroki na oblodzonej ścieżce, bolesny upadek i bezradną próbę powstania, trzask łamiącego się lodu, walczące ze sobą wiatry, które wdzierają się do domu, zjawiskową sannę przy dźwiękach janczarów, odgłosy trzaskającego bicza, tętent końskich kopyt. A wszystko po to, by wreszcie odpocząć w domowym zaciszu w cieple kominka, gdy na dworze szaleje zamieć. Słuchacze mieli okazję zapoznać się nie tylko z utworami muzycznymi poświęconymi tej porze roku, ale również obejrzeć wyjątkowo malownicze pejzaże zimowe.
Czytaj całość...
Pejzaż zimowy w muzyce
piątek, 09 grudzień 2011
13 grudnia 2011 - spotkanie z muzyką klasyczną w Filii nr 2, ul. Hempla 5
image_001.jpg
Powiększ

Śpiewność i emocjonalizm w muzyce rosyjskiej
piątek, 02 grudzień 2011
image_001.jpg„Duch” i filozofia epoki, ale przede wszystkim naturalna śpiewność języka rosyjskiego spowodowały, że ta muzyka jest przesycona nastrojowością, melancholią i liryzmem. Niesie w sobie ogromny ładunek emocjonalny, wywołuje zadumę i głęboki smutek...
Utwory Samuela Majkapara, Sergieja Prokofiewa, Michaiła Glinki, Piotra Czajkowskiego i Dymitra Szostakowicza wybrzmiały na koncercie poświęconym romantycznej i współczesnej muzyce rosyjskiej, który odbył się 22 listopada w Filii Nr 2.
Czytaj całość...
Zamach w bibliotece
środa, 23 listopad 2011
image_001.jpgDramatyczne wydarzenia rozegrały się 16 listopada 2011 roku w Filii Nr 2. Udaremniono tam cztery śmiałe zamachy na Wzgórze Wawelskie. Wszyscy zamachowcy nie żyją. Nie pomogły ich wyjaśnienia i zapewnienia, że wszystkiemu winni byli Austriacy. Nie da się zaprzeczyć, istotnie zniszczyli Wawel, ale pomysły oskarżonych były zbyt śmiałe, zbyt futurystyczne i zbyt kontrowersyjne, aby mogły mieć szansę realizacji. O tym, że siedziba polskich królów jest dziś bezpieczna zapewnił wiernych słuchaczy wykładów z cyklu „Szaleństwa wyobraźni, kaprysy fantazji” dr hab. Lechosław Lameński, prof. KUL.
Czytaj całość...
Śpiewność i emocjonalizm w rosyjskiej muzyce
środa, 16 listopad 2011
22 listopada 2011, godz. 13.00 - zapraszamy na koncert
image_001.jpg
Powiększ

Muzyka na perkusję
czwartek, 03 listopad 2011
image_001.jpgJak wyglądają i jak brzmią marakasy, kastaniety, tamburyn, pudełko akustyczne, krowi dzwonek, współczesna wersja oślej szczęki, agogo, werbel, talerze, kabaza, klawesyn, czy ksylofon przekonali się słuchacze „Bibliotecznych wtorków z muzyką klasyczną”. Koncert, który odbył się 25 października w Filii nr 2, w całości wypełniły brzmienia instrumentów perkusyjnych i perkusjonistycznych.  Zgromadzeni mieli niecodzienną okazję nie tylko zobaczyć instrumentarium perkusyjne, usłyszeć je, ale także na nim zagrać. Utwory przewidziane w repertuarze koncertu wykonał pan Stanisław Siedlaczek, student III roku Akademii Muzycznej w Poznaniu. Udowodnił słuchaczom, że różne utwory należące do skrajnych gatunków muzycznych ( rock, jazz, blues, muzyka klasyczna) w transkrypcji na perkusję mogą być równie interesujące i porywające. Na fortepianie naszemu gościowi towarzyszył pan Grzegorz Siedlaczek. Koncert tradycyjnie poprowadziła pani Iwona Siedlaczek.
Czytaj całość...
Cudowna lampa Alladyna
czwartek, 27 październik 2011
image_001.jpgKino i telewizja wyręczają naszą wyobraźnię i mają wielką siłę oddziaływania na ludzi. Obrazy, zwłaszcza ruchome, zawsze miały wielką moc władania masami ludzkimi i często służyły  manipulacji. Już nasi przodkowie wykorzystywali w tym celu genialne w swej prostocie urządzenia. Tematem „archeologii mediów” zajął się dr Marcin Pastwa, pracownik naukowy KUL, w swym wykładzie z cyklu „Szaleństwa wyobraźni, kaprysy fantazji”. Spotkanie odbyło się 19 października w Filii nr 2.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 301 - 310 z 395


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego