Projekty
Ludomir Michał Rogowski
wtorek, 29 maj 2012
Filia nr 2 zaprasza na koncert z cyklu Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną
image_001.jpg
Powiększ
Gitara na bis
środa, 16 maj 2012
image_001.jpgGitara - boski instrument, atrybut Apolla, mimo iż powstała w starożytności - do dziś cieszy się ogromnym zainteresowaniem. 8 maja w Filii nr 2 powtórnie zakrólowała na scenie. W muzyczną podróż przez kontynenty (od Argentyny po Japonię) zabrali słuchaczy „Bibliotecznych wtorków z muzyką klasyczną” uczniowie Szkoły Muzycznej im. T Szeligowskiego w Lublinie: Kornel Klamut, Siarhei Abramovich, Jan Cupiał i Krzysztof Jusiak z klasy pani Justyny Rudnickiej oraz Maciej Hołowiecki z klasy pana Jakuba Niedoborka. Wybrzmiały rytmy niebiańskiego tanga i ognistego flamenco. Zostały zaprezentowane różne rodzaje instrumentu, m.in. gitara z podwójnym gryfem. Koncert poprowadziła pani Iwona Siedlaczek.
Czytaj całość...
Obsesje kobiecości
środa, 16 maj 2012
image_001.jpg„Być kobietą, być kobietą...
Ekscentryczną być kobietą - przyjaciółki niech nie milkną,
czas niech płynie w rytmie walca, dzień niech jedną będzie chwilką.
Jakaś rola w głównym filmie, jakiś romans niebanalny...
Być kobietą w dobrym stylu, Boże, daj mi...”

Myślą przewodnią wykładu dr hab. Małgorzaty Kitowskiej - Łysiak, prof. KUL była szeroko pojęta „kobiecość”. Spotkanie odbyło się 25 kwietnia w Filii nr 2. Prelegentka przedstawiła dwie wybitne artystki, które mimo iż żyły w różnych czasach i nigdy się nie spotkały, łączy paralela biografii i twórczości. Frida Kahlo i Alina Szapocznikowa -malarka i rzeźbiarka - dwie piękne kobiety, świadome swojej atrakcyjności, złamały tabu, pokazując ciało kobiece okaleczone i ułomne, a nie jak dotychczas, piękne i proporcjonalne. Balansowały przy tym na granicy kiczu i sztuki wysokiej. Obie były poważnie chore. Frida w dzieciństwie chorowała na polio, a później uległa poważnemu wypadkowi, po którym już nigdy nie odzyskała pełnej sprawności. Alina zmagała się z nowotworem. Obie odeszły w wieku 47 lat. Obie nie mogły mieć dzieci i to niespełnienie widać wyraźnie w ich pracach. Obsesja cielesności i kobiecości zdominowała ich twórczość. Ustawicznie eksplorując chore ciało, uczyniły z niego element skutecznej walki o miejsce w świecie artystycznym zdominowanym przez mężczyzn.
Czytaj całość...
Od klasyki do flamenco
poniedziałek, 07 maj 2012
Powtórzenie koncertu
image_001.jpg
Powiększ

Od klasyki do flamenco
poniedziałek, 30 kwiecień 2012
image_001.jpgKolejny koncert z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną” odbył się 24 kwietnia w Filii nr 2. Tym razem „bohaterką” spotkania była gitara. Prowadząca koncert, pani Iwona Siedlaczek - nauczyciel ze Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. T. Szeligowskiego - pasjonująco zaprezentowała słuchaczom historię tego instrumentu, która sięga czasów starożytnych. Gitara ( w starożytnej Grecji - kitara ) została wprowadzona do muzyki klasycznej w XIX wieku przez Mauro Giulianiego, lecz dopiero  w XX wieku stała się bardzo popularna i łatwo dostępna. Niektóre kraje Ameryki Środkowej i Południowej uważają ją za swój instrument narodowy. Gitarzyści, nazywani trubadurami XX wieku, sami sobie akompaniują, często aranżując utwory skomponowane na inne instrumenty. Gitara należy do tej samej grupy instrumentów strunowych co harfa i klawesyn. Ze względu na swoją budowę (długi gryf i pudło rezonansowe) potocznie nazywana jest „wiosłem”. Jest instrumentem uniwersalnym, można na niej grać solo lub w orkiestrze każdy rodzaj muzyki - od klasyki po jazz, blues czy pop. Tango i flamenco nie istniałyby bez dźwięków gitary.

Czytaj całość...
Od klasyki do falmenco
piątek, 20 kwiecień 2012
Filia nr 2 zaprasza na Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną
image_001.jpg
Powiększ

Artystyczne fantazje szalonego króla
środa, 18 kwiecień 2012
image_001.jpgDawno, dawno temu..., a właściwie to całkiem niedawno, bo w latach 1845 - 1886 w pewnym królestwie dalekim..., a właściwie to całkiem bliskim, bo w Bawarii żył „Bajkowy Król”, a właściwie to całkiem realny - Ludwik II, nazywany też „Szalonym”. Jego życie było konglomeratem snu i jawy, mozaiką baśni i rzeczywistości. Pewnego dnia król postanowił urzeczywistnić swoje fantasmagorie i tak powstał zamek Neuschwanstein. Dla badaczy sztuki jest on tylko scenograficzną atrapą, wzniesioną wbrew zdrowemu rozsądkowi i „popkulturowym” pierwowzorem Disnejowskiego zamku Śpiącej Królewny. Śmiertelnikom zapiera dech w piersiach i jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Bawarii. Niezwykłą historię baśniowej budowli i opętanego szaleństwem króla opowiedziała słuchaczom wykładów z cyklu „Szaleństwa wyobraźni, kaprysy fantazji” mgr Marta Zbańska. Spotkanie odbyło się 11 kwietnia w Filii nr 2.
Czytaj całość...
Inwencja artysty w służbie władzy
czwartek, 05 kwiecień 2012
image_001.jpgTytuł wykładu dr Jowity Patyry  - „Inwencja artysty w służbie władzy. Sztuka na dworach Walezjuszy na przełomie XIV i XV wieku”, który odbył się 7 marca w Filii nr 2, sugerował zogniskowanie uwagi na wirtuozerii artystów - rzemieślników w ramach jasno określonych zamówień ich mecenasów.  Tymi zaś byli królowie: Filip VI, Jan II Dobry, Karol V Mądry, ale również książęta krwi z tej dynastii - Filip Śmiały, Jean de Berry, Ludwik I Andegaweński, możnowładcy i bogaci mieszczanie. Z natury rzeczy zarysowany obraz sztuki epoki późnego gotyku musiał mieć charakter wycinkowy. Zostały zaprezentowane miniatury ilustrujące ceremoniały królewskie, dworskie, obyczaje rycerskie, tryptyki i poliptyki ołtarzowe, medaliony, wyroby złotnicze i rękodzieło o przeznaczeniu sakralnym i świeckim, wreszcie tapiserie, czyli wielkoformatowe tkaniny dekoracyjne. Charakterystycznym rysem przełomu epok był fakt, iż większą uwagę skupiano na wyrobach złotniczych, czy szerzej - sztuce użytkowej, niż na malarstwie i rzeźbie.

Czytaj całość...
Muzyka klarnetowa
środa, 04 kwiecień 2012
image_001.jpgKoncert, który odbył się 27 marca w Filii nr 2, wypełniły dźwięki klarnetu. Słuchacze poznali historię powstania i budowę tego instrumentu. Repertuar został dobrany w taki sposób, aby przybliżyć odbiorcy zarówno historię muzyki (od baroku po współczesność), jak i zilustrować barwę oraz brzmienie całej rodziny klarnetów. Koncert przygotował pan Andrzej Schab. Przewidziane utwory zagrał wraz ze swoim uczniem, Łukaszem Osieckim. Wykonawcom na fortepianie towarzyszyła pani Karolina Hordyjewicz. Zgodnie z tradycją „Bibliotecznych wtorków z muzyką klasyczną” koncert poprowadziła pani Iwona Siedlaczek.
Czytaj całość...
Hybrydy w sztuce starożytnej Grecji
środa, 28 marzec 2012
image_001.jpgWykład z cyklu „Szaleństwa wyobraźni, kaprysy fantazji”, który odbył się 21 marca w Filii nr 2 zaludniły hybrydy sztuki antycznej Grecji. Przybliżyła je słuchaczom dr Anna Głowa, pracownik Instytutu Historii Sztuki KUL. Wyobraźnia starożytnych stworzyła różnego rodzaju potwory, demony i bóstwa. Dzięki podbojom i wpływom kulturowym wyobrażenia te przenikały się i nakładały wzajemnie na siebie. W efekcie tego mityczne stwory ulegały licznym przeobrażeniom i metamorfozom zanim uzyskały taki kształt, w jakim znamy je obecnie. Prelegentka przywołała odpowiednie mity opisujące poszczególne potwory. Słuchacze poznali różne oblicza sfinksa, syreny, meduzy, pegaza, centaura i Minotaura. Stworzenia te stały się inspiracją nie tylko dla artystów antyku, ale i epok późniejszych. Wszystkie tego typu mroczne wyobrażenia i fantazje są  wyrazem tęsknoty za nieśmiertelnością, symbolem duszy ludzkiej i tego co się z nią dzieje po śmierci.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 291 - 300 z 403


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego