Projekty
Artystyczne fantazje szalonego króla
środa, 18 kwiecień 2012
image_001.jpgDawno, dawno temu..., a właściwie to całkiem niedawno, bo w latach 1845 - 1886 w pewnym królestwie dalekim..., a właściwie to całkiem bliskim, bo w Bawarii żył „Bajkowy Król”, a właściwie to całkiem realny - Ludwik II, nazywany też „Szalonym”. Jego życie było konglomeratem snu i jawy, mozaiką baśni i rzeczywistości. Pewnego dnia król postanowił urzeczywistnić swoje fantasmagorie i tak powstał zamek Neuschwanstein. Dla badaczy sztuki jest on tylko scenograficzną atrapą, wzniesioną wbrew zdrowemu rozsądkowi i „popkulturowym” pierwowzorem Disnejowskiego zamku Śpiącej Królewny. Śmiertelnikom zapiera dech w piersiach i jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Bawarii. Niezwykłą historię baśniowej budowli i opętanego szaleństwem króla opowiedziała słuchaczom wykładów z cyklu „Szaleństwa wyobraźni, kaprysy fantazji” mgr Marta Zbańska. Spotkanie odbyło się 11 kwietnia w Filii nr 2.
Czytaj całość...
Inwencja artysty w służbie władzy
czwartek, 05 kwiecień 2012
image_001.jpgTytuł wykładu dr Jowity Patyry  - „Inwencja artysty w służbie władzy. Sztuka na dworach Walezjuszy na przełomie XIV i XV wieku”, który odbył się 7 marca w Filii nr 2, sugerował zogniskowanie uwagi na wirtuozerii artystów - rzemieślników w ramach jasno określonych zamówień ich mecenasów.  Tymi zaś byli królowie: Filip VI, Jan II Dobry, Karol V Mądry, ale również książęta krwi z tej dynastii - Filip Śmiały, Jean de Berry, Ludwik I Andegaweński, możnowładcy i bogaci mieszczanie. Z natury rzeczy zarysowany obraz sztuki epoki późnego gotyku musiał mieć charakter wycinkowy. Zostały zaprezentowane miniatury ilustrujące ceremoniały królewskie, dworskie, obyczaje rycerskie, tryptyki i poliptyki ołtarzowe, medaliony, wyroby złotnicze i rękodzieło o przeznaczeniu sakralnym i świeckim, wreszcie tapiserie, czyli wielkoformatowe tkaniny dekoracyjne. Charakterystycznym rysem przełomu epok był fakt, iż większą uwagę skupiano na wyrobach złotniczych, czy szerzej - sztuce użytkowej, niż na malarstwie i rzeźbie.

Czytaj całość...
Muzyka klarnetowa
środa, 04 kwiecień 2012
image_001.jpgKoncert, który odbył się 27 marca w Filii nr 2, wypełniły dźwięki klarnetu. Słuchacze poznali historię powstania i budowę tego instrumentu. Repertuar został dobrany w taki sposób, aby przybliżyć odbiorcy zarówno historię muzyki (od baroku po współczesność), jak i zilustrować barwę oraz brzmienie całej rodziny klarnetów. Koncert przygotował pan Andrzej Schab. Przewidziane utwory zagrał wraz ze swoim uczniem, Łukaszem Osieckim. Wykonawcom na fortepianie towarzyszyła pani Karolina Hordyjewicz. Zgodnie z tradycją „Bibliotecznych wtorków z muzyką klasyczną” koncert poprowadziła pani Iwona Siedlaczek.
Czytaj całość...
Hybrydy w sztuce starożytnej Grecji
środa, 28 marzec 2012
image_001.jpgWykład z cyklu „Szaleństwa wyobraźni, kaprysy fantazji”, który odbył się 21 marca w Filii nr 2 zaludniły hybrydy sztuki antycznej Grecji. Przybliżyła je słuchaczom dr Anna Głowa, pracownik Instytutu Historii Sztuki KUL. Wyobraźnia starożytnych stworzyła różnego rodzaju potwory, demony i bóstwa. Dzięki podbojom i wpływom kulturowym wyobrażenia te przenikały się i nakładały wzajemnie na siebie. W efekcie tego mityczne stwory ulegały licznym przeobrażeniom i metamorfozom zanim uzyskały taki kształt, w jakim znamy je obecnie. Prelegentka przywołała odpowiednie mity opisujące poszczególne potwory. Słuchacze poznali różne oblicza sfinksa, syreny, meduzy, pegaza, centaura i Minotaura. Stworzenia te stały się inspiracją nie tylko dla artystów antyku, ale i epok późniejszych. Wszystkie tego typu mroczne wyobrażenia i fantazje są  wyrazem tęsknoty za nieśmiertelnością, symbolem duszy ludzkiej i tego co się z nią dzieje po śmierci.
Czytaj całość...
Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną
poniedziałek, 26 marzec 2012
27 marca 2012, godz. 13.30 - Muzyka klarnetowa. Pokaz instrumentów z rodziny klarnetów.
image_001.jpg
Powiększ

Franz Liszt w otoczeniu dam i przyjaciół
środa, 07 marzec 2012
image_001.jpgKoncerty z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną” na trwale wpisują się w pejzaż kulturalny Lublina. Zdobywają coraz większe grono stałych słuchaczy. Kolejny koncert odbył się w niecodziennej scenerii Trybunału Koronnego w Lublinie. 1 marca miłośnicy muzyki klasycznej  mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać wyjątkowego repertuaru. Spotkanie wypełniło genialne trio: Franz Liszt, Fryderyk Chopin i Richard Wagner. Ich utwory wykonali uczniowie dwóch lubelskich szkół muzycznych: im. T. Szeligowskiego i K. Lipińskiego.

Czytaj całość...
FunEnglish - czyli ucz się razem z nami
piątek, 02 marzec 2012
logo.jpgMiejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza wszystkie dzieci w wieku 6-12 lat na bezpłatny komputerowy kurs języka angielskiego FunEnglish.pl. Łączy on zabawę i naukę z używaniem z komputera. Każde dziecko może korzystać z kursu samodzielnie. Dokładnie tak, jak na co dzień korzysta z gier komputerowych. Wystarczy, aby uczyło się w bibliotece dwa razy w tygodniu przez niecałą godzinę, aby w ciągu kilku miesięcy można było zobaczyć pierwsze efekty nauki.
Poniżej przedstawiamy tych, którzy podjęli już naukę.
Czytaj całość...
Meandry surrealnej wyobraźni
środa, 29 luty 2012
image_001.jpgSurrealistyczna sztuka fotografii i budząca kontrowersje postać Claude Cahun wypełniły wykład dra Piotra Majewskiego na kolejnym spotkaniu z cyklu „Szaleństwa wyobraźni, kaprysy fantazji”, które odbyło się 22 lutego w Filii nr 2. Fotografia w latach 20-tych i 30-tych XX wieku nie miała jeszcze statusu dzieła artystycznego w  historii sztuki. To dzięki surrealistom weszła do panteonu sztuki. Zaczęto wówczas eksperymentować z wizerunkiem. Fotografia przestała być tylko środkiem służącym dokumentowaniu rzeczywistości. W rozumieniu André Bretona i Man Raya twórczość miała prowadzić do nadrzeczywistości, a zabiegi fotograficzne miały wstrząsnąć świadomością odbiorcy. Wydobywano z rzeczywistości treści zaskakujące, które miały pobudzać wyobraźnię. Piękno odnajdywano w zestawieniu parasola i maszyny do pisania umieszczonych na stole prosektoryjnym. Zachwycano się tzw. pięknem konwulsyjnym, przeprowadzano eksperymenty z ludzkim ciałem. Te zabiegi wynikały z określonego rozumienia powinności artysty. Fotografia stała się dla surrealistów sposobem życia i bycia.

Czytaj całość...
Franz Liszt w otoczeniu dam i przyjaciół
piątek, 24 luty 2012
Zapraszamy na koncert wyjątkowo 1 marca do Trybunału Koronnego
image_001.jpg
Powiększ

Potęga wyobrażni Williama Blake'a
środa, 15 luty 2012
image_001.jpgZaliczany jest do najbardziej enigmatycznych artystów w historii sztuki. Malarz, poeta, wizjoner i prorok, polityczny i religijny radykał, mistyk skłócony ze światem, zamknięty w kręgu własnego intelektu i wyobraźni fascynuje nawet dzisiaj. Stworzył coś na kształt własnej mitologii. Dla niego sztuka, poezja, religia, filozofia, system społeczny i polityczny tworzyły nierozerwalny konglomerat. Mroczna postać Williama Blake'a i jego zagadkowa twórczość zgromadziły liczne grono miłośników sztuki  8 lutego w Filii nr 2. W mistyczny krąg sztuki artysty wprowadził zebranych dr Jacek Jaźwierski, pracownik Instytutu Historii Sztuki KUL.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 291 - 300 z 397


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego