Projekty
Oskar Kolberg (1814-1890) i jego czasy
środa, 24 wrzesień 2014
Filia nr 2 zaprasza na VI edycję koncertów z cyklu Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną
image_001.jpg
Powiększ
Idziemy do muzycznego ZOO, cz. 2
czwartek, 12 czerwiec 2014
image_001.jpg"Muzyka to sztuka tworzenia portretów", powiedział kiedyś Platon i to portrety zwierząt były bohaterami koncertu "Idziemy do muzycznego ZOO, cz. 2", który odbył się 10 czerwca w Filii nr 2. Radosnym zawodzeniem skrzypiec przy akompaniamencie fortepianu powitały nas osiołki, kucyki, renifer, kangur, foka, słoń, niedźwiedź, antylopy, krokodyl, konik polny, mrówki i lew. W niezwykle zróżnicowany muzyczny świat zwierząt wprowadziła nas pani prof. Iwona Siedlaczek.
Czytaj całość...
Idziemy do muzycznego ZOO cz. I
poniedziałek, 09 czerwiec 2014
image_001.jpg3 czerwca w Filii nr 2 zebrani licznie młodzi słuchacze mogli wybrać się na dźwiękową wycieczkę do ZOO podczas kolejnego koncertu z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”. Przedszkolaków oraz ich opiekunów przywitała i oprowadziła po muzycznym ZOO prof. Iwona Siedlaczek, wcielając się w rolę dozorcy ogrodu zoologicznego. W dźwiękach skrzypiec i fortepianu najmłodsi słuchacze mogli rozpoznać cechy charakterystyczne mnóstwa interesujących zwierząt takich jak: osioł, antylopa, krokodyl, kangur, bóbr, kucyk, foka, niedźwiedź, konik polny, lew, słoń czy renifer.
Czytaj całość...
Idziemy do muzycznego ZOO
czwartek, 29 maj 2014
Zapraszamy do Filii nr 2 na II część koncertu "Idziemy do muzycznego ZOO"
image_001.jpg

Idziemy do muzycznego ZOO
czwartek, 29 maj 2014
Zapraszamy do Filii nr 2 na I część koncertu "Idziemy do muzycznego ZOO"
image_001.jpg
Powiększ

Malarskie inspiracje u Davida LaChapelle
czwartek, 22 maj 2014
image_001.jpgMalarstwo i fotografia przenikały się wzajemnie od momentu powstania sztuki fotografowania. Obie dziedziny inspirują się wzajemnie, mniej lub bardziej czerpiąc z wypracowanych przez daną sztukę technik, podejmowanych tematów lub zasad kompozycji. Twórczość Davida LaChapelle, fotografa, reżysera i producenta,  prawie w całości oparta jest na malarstwie. "Malarskie inspiracje u Davida LaChapelle" to temat wykładu pani Anny Struzik, który odbył się 21 maja w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.
Czytaj całość...
Opera i operetka w pigułce
czwartek, 22 maj 2014
image_001.jpgJest sztuką synkretyczną, łączy w sobie muzykę, słowo, ruch, gest, plastykę i grę aktorską. Tak w skrócie można zdefiniować operę. 20 maja w Filii nr 2 rozbrzmiały dźwięki arii z najsłynniejszych oper na koncercie z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”.
Za początek opery uznaje się okres baroku, a jej ojczyzną są Włochy. Wtedy powstała dramma per musica (nazwa pierwszych włoskich oper) Jacopo Periego do libretta Ottavio Rinucciniego.
Czytaj całość...
Wiosenna Improwizacja
środa, 21 maj 2014
image_001.jpg19 maja w Filii nr 2 odbył się kolejny koncert z cyklu „Jazz i Piosenka”, którego autorami są Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie oraz Wydział Artystyczny UMCS. W najsłynniejszych jazzowych standardach mogliśmy usłyszeć studentów Wydziału – zespół New School Band, nad którym opiekę artystyczną objął pracownik naukowy UMCS, Pan Paweł Niewiadomski. Podczas koncertu zabrzmiały utwory skomponowane przez: Mongo Santamaria, Clifforda Browna, Woody’ego Shaw, Maceo Pinkarda, Wayne’a Shorter’a i Nata Adderley’a. Występ był utrzymany w coltrane’owskim klimacie, a elementy improwizacji wykonywanych kompozycji dowiodły profesjonalizmu występujących na scenie artystów, co zachwyciło obecną w bibliotece publiczność. Podczas koncertu wystąpili: Paweł Niewiadomski (puzon), Tymoteusz Szpilarewicz (puzon), Artur Jargiło (trąbka), Tadeusz Cieślak (saksofon altowy), Adam Juśko (kontrabas), Łukasz Rajski (gitara), Jan Wąsak (gitara), Piotr Kępa (fortepian), Paweł Nowak (perkusja).
Marta Piasecka
Czytaj całość...
Wykład z cyklu "Sztuka nowoczesna. Korespondencje, pokrewieństwa, syntezy sztuk"
piątek, 16 maj 2014

baner.jpg
Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego
Instytut Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych


zapraszają na wykład

Anny Struzik
"Malarskie inspiracje u Davida La Chapelle"

21 maja 2014,  godz.  17.00

Filia nr 2,  ul. Peowiaków 12

David LaChapelle to kontrowersyjny amerykański artysta, uczeń Andy’ego Warhola, tworzący na styku dziedzin takich jak fotografia, video, kostiumologia, moda. Najbardziej znany jest z barwnych fotografii odnoszących się do historii sztuki. Pełne przepychu, monumentalne fotograficzne portrety gwiazd popkultury w duchu klasycznego malarstwa, konwertują dobrze znane obrazy (m. in. Michała Anioła, Caravaggia, Agnolo Bronzino), czerpiąc z bogatych zasobów biblijnej i mitologicznej ikonografii leżącej u podstaw zachodniej cywilizacji. Styl Davida LaChapelle ironiczny, przesadny i rozmyślnie kiczowaty jest krzywym zwierciadłem, w który odbija się kondycja współczesnej kultury.
Słowa klucze: David LaChapelle, malarskie inspiracje, fotografia, pop, kicz.

Czytaj całość...
Jazz i piosenka
czwartek, 15 maj 2014
Zapraszamy 19 maja do Filii nr 2 na kolejny koncert z cyklu JAZZ i PIOSENKA
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 191 - 200 z 397


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego