Projekty
Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną - V edycja
środa, 14 maj 2014
20 maja 2014, godz. 13.00 zapraszamy do Filii nr 2 na koncert muzyki klasycznej
image_001.jpg
Powiększ
Czytaj całość...
Wątki patriotyczne w sztuce współczesnej. Paralele obraz - media
wtorek, 13 maj 2014
image_001.jpgPatriotyzm to pojęcie względne. Definiowany jest jako umiłowanie ojczyzny, zdolność poświęcenia dla niej, stawianie dobra własnego kraju ponad interesy własne i własnej klasy, profesji, partii itp. U wielu osób wywołuje obecnie skrajne emocje. Może stać się narzędziem manipulacji, szczególnie politycznej. O wątkach patriotycznych w sztuce współczesnej zajmująco opowiedziała Małgorzata Prus na kolejnym wykładzie z cyklu „Sztuka nowoczesna. Korespondencje, pokrewieństwa, syntezy sztuk”, który odbył się 7 maja w Filii nr 2. Prelegentka próbowała odpowiedzieć na pytanie czy współcześni artyści potrafią zmierzyć się tematyką patriotyzmu bez popadania w sztampę i kicz.
Czytaj całość...
Nie tylko Szancer. Baśnie Andersena w polskiej ilustracji książkowej
środa, 23 kwiecień 2014
image_001.jpgCzym jest ilustracja? Czy tylko elementem graficznym dodanym do napisanego tekstu? Ma zdobić, objaśniać czy także uzupełniać treść? A może rozprasza i narzuca wizję ilustratorów, hamując rozwój wyobraźni u odbiorcy? O funkcjach i historii ilustracji na przykładzie ilustrowanych baśni Andersena, niezwykle barwnie opowiadała pani Emilia Śliwczyńska na wykładzie pt. "Nie tylko Szancer. Baśnie Andersena w polskiej ilustracji książkowej" 16 kwietnia w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.
Czytaj całość...
Subtelny i elegancki - flet w kolejnej odsłonie
środa, 16 kwiecień 2014
image_001.jpgZa jego wynalazcę uważany jest Jubal, potomek Kaina, którego Biblia uznaje za twórcę muzyki, jego pierwowzór, zrobiony z kła mamuta, odnaleziony został w 2004 r., a jego wiek określa się na 30 – 37 tys. lat. Dziś wykonuje się go najczęściej ze srebra, choć ten zbudowany ze złota i platyny wydaje podobno piękniejszy dźwięk. 15 kwietnia w Filii nr 2 odbył się kolejny koncert z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”. Jego bohaterem był najbardziej subtelny i elegancki z instrumentów – flet.
Czytaj całość...
Moja klasa. MB
poniedziałek, 14 kwiecień 2014
image_001.jpg9 kwietnia w Filii nr 2 odbył się kolejny koncert z cyklu „Jazz i Piosenka”, którego autorami są Miejska Biblioteka Publiczna oraz Wydział Artystyczny UMCS. W najsłynniejszych standardach jazzowych mogliśmy usłyszeć studentów Wydziału – klasę M. B. – czyli prof. Mariusza Bogdanowicza, polskiego muzyka jazzowego, na stałe współpracującego m. in. z Włodzimierzem Nahornym, kompozytora oraz wykonawcę muzyki teatralnej i filmowej, który środowy koncert objął opieką artystyczną.
Czytaj całość...
Subtelny i elegancki - flet w kolejnej odsłonie
środa, 09 kwiecień 2014
Zapraszamy do Filii nr 2 na koncert z cyklu "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną"
image_001.jpg
Powiększ
Czytaj całość...
Moja klasa. MB
piątek, 04 kwiecień 2014
Zapraszamy 9 kwietnia do Filii nr 2 na kolejny koncert z cyklu JAZZ i PIOSENKA
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Organy  najokazalszy instrument
wtorek, 01 kwiecień 2014
image_001.jpg25 marca w Szkole Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie odbył się kolejny koncert z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”. Jego tematem, a zarazem bohaterem, były organy – najokazalszy instrument. Są one nieporównywalne z żadnym innym instrumentem, zarówno pod względem rozmiarów, liczby źródeł fal dźwiękowych, sumarycznej mocy emitowanej do otoczenia, dynamiki, ale również złożoności konstrukcyjnej. Organy w wielu aspektach przewyższają orkiestrę symfoniczną, chociaż gra na nich jeden człowiek.
Pierwowzorem organów były starożytne małe instrumenty dęte m. in. fletnia Pana i dudy. Pierwszym instrumentem organowym, datowanym na III w. p. n. e. były tzw. organy wodne, których konstruktorem był aleksandryjski matematyk Ktesibios. Początkowo były one wyłącznie świeckim instrumentem, Kościół bał się przeniknięcia elementów kultury pogańskiej do liturgii. Dopiero, gdy chorał gregoriański przechodził kryzys, papież Witalian wyraził oficjalną zgodę na wprowadzenie organów do świątyni.
Czytaj całość...
Piosenki Ewy Demarczyk
wtorek, 25 marzec 2014
image_001.jpg12 marca w Filii nr 2 odbyło się spotkanie inaugurujące nowy cykl koncertów, zatytułowany "Jazz i Piosenka". Autorami projektu są Zastępca Dyrektora ds. Merytorycznych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, Pani Renata Filipiak oraz prof. Zofia Bernatowicz z Wydziału Artystycznego UMCS.
Ewa Demarczyk jest uznawana za jedną z najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych postaci polskiej sceny muzycznej. Ceniona za ekspresję, niebywałą osobowość estradową oraz wybitne zdolności interpretacyjne. Stała się prekursorem poezji śpiewanej w Polsce.
Czytaj całość...
Sztuka wobec Teatru/Gesamtkunswerk
wtorek, 25 marzec 2014
image_001.jpgGesamtkunswerk (wielorakie dzieło sztuki) to idea totalnego dzieła sztuki stanowiącego stop różnych form artystycznych, takich jak dramat, muzyka, poezja. O drodze sztuk plastycznych wobec teatru do całościowego dzieła sztuki zajmująco opowiedział prof. dr hab. Piotr O. Scholz na wykładzie z cyklu „Sztuka nowoczesna. Korespondencje. Pokrewieństwa. Syntezy sztuk”, który odbył się 5 marca w Filii nr 2.
Teatr był od zawsze medium wielu dyscyplin artystycznych. W okresie moderny jego wymiar sięgnął sacrum. Był przedmiotem rozmów, wszechobecnym w największych ośrodkach życia kulturalnego Europy. Profesor skupił uwagę na sprzężeniu teatru ze sztuką klasycznego modernizmu na przełomie XIX i XX wieku. Przywołał między innymi takich artystów, jak Picasso, Bakst, Kokoschka, reprezentantów Bauhaus oraz ukazał inspiracje obejmujące scenę, muzykę, taniec, kostiumy w drodze do totalnego oddziaływania dzieła artystycznego.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 191 - 200 z 387


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego