Projekty
Kunstkammera  obraz świata. Na przykładzie drezdeńskiej kolekcji.
środa, 19 listopad 2014
image_001.jpgGabinet osobistości, kolekcja dzieł sztuki, numizmatów czy egzotycznych przedmiotów będąca źródłem wiedzy o danej epoce – tak można by zdefiniować kunstkammerę. Gromadzenie tego typu zbiorów było charakterystyczne dla XVI - XVIII w., zaś ich przykładem może być drezdeńska kolekcja Augusta II Mocnego. 12 listopada w Filii nr 2 odbył się wykład Pauliny Zarębskiej-Denysiuk zatytułowany „Kunstkammera – obraz świata. Na przykładzie drezdeńskiej kolekcji” poświęcony zbiorom elektora saskiego.
Drezdeńska kunstkammera została utworzona w 1560 r. Jej rozkwit przypada jednak na wiek XVII, kiedy elektorem saskim został August II Mocny. On jako pierwszy rozbudował kunstkammerę. Przeznaczył na kolekcję gromadzoną przez elektorów od XVI w. dziewięć sal pogrupowanych pod względem materiałów, np. sala z kości słoniowej, bursztynu, srebra, kryształów, brązów czy sala zielona (zwana również Zielonym Sklepieniem), w której znajdowała się najbogatsza kolekcja klejnotów w Europie.
Czytaj całość...
Yuč i ongaku  wprowadzenie do muzyki chińskiej i japońskiej
piątek, 31 październik 2014
image_001.jpgKultura Dalekiego Wschodu wciąż fascynuje miłośników Orientu na całym świecie. Dowodem na to niesłabnące zainteresowanie była ponad stuosobowa widownia na ostatnim wtorkowym koncercie z cyklu "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną" pt. "Yuè i ongaku – wprowadzenie do muzyki chińskiej i japońskiej", który odbył się 28 października w Filii nr 2. Sala pękała w szwach. Wschodnie brzmienia przeniosły zgromadzonych słuchaczy do odległych i przepełnionych tradycją, tajemniczych Chin i majestatycznej Japonii.
Czytaj całość...
Fotografia - nowa sztuka? O kolekcji Alfreda Stieglitza
poniedziałek, 27 październik 2014
image_001.jpgPrzez lata fotografia była uważana za narzędzie służące do dokumentowania, rejestrowania rzeczywistości. Wielu fotografów walczyło o to, aby uczynić z niej dziedzinę sztuki. Jednym z nich był Alfred Stieglitz, amerykański wydawca i kurator wystaw. Problemem statusu fotografii jako sztuki na przykładzie kolekcji A. Stieglitza zajęła się Kamila Leśniak na wykładzie zatytułowanym „Fotografia - nowa sztuka? O kolekcji Alfreda Stieglitza”, który odbył się 15 października w Filii nr 2.
Alfred Stieglitz urodził się w 1864 w Hoboken (New Jersey). W 1871 roku wyjechał do Nowego Jorku, następnie na blisko 10 lat opuścił Stany Zjednoczone aby kontynuować edukację w Niemczech, skąd pochodziła jego rodzina. Po powrocie do Nowego Jorku Stieglitz rozpoczął aktywną działalność na rzecz walki o to, aby fotografia była sztuką. Był jednym z największych przedstawicieli piktorializmu - sposobu wizualizacji fotograficznej polegającego na próbie naśladowania malarstwa. W 1902 roku wraz z Gertrude Käsebier, Edwardem Steichenem, Clarencem H. Whitem i Josephem Keiley'em założył stowarzyszenie Foto-Secesja, które zaczęło wydawać rok później kwartalnik poświęcony fotografii „Camera Work”. Czasopismo cechowała wysoka jakość promowanych fotografii oraz dbałość o szczegóły związane z ich prezentowaniem.
Czytaj całość...
Wprowadzenie do muzyki chińskiej i japońskiej
czwartek, 23 październik 2014
Zapraszamy do Filii nr 2 na comiesięczne koncerty
image_001.jpg
Powiększ
Bernard Berenson: modernizm dla wszystkich
środa, 08 październik 2014
image_001.jpgWykład  prof. Ryszarda Kasperowicza pt. "Bernard Berenson: modernizm dla wszystkich", który odbył się 1 października 2014 r. w Filii nr 2 MBP, otworzył szóstą już edycję otwartych wykładów z historii sztuki. Cykl ów zatytułowany "Obraz w kolekcji nowoczesnej - modernizm i jego paradygmaty" poświęcony jest kolekcjonowaniu sztuki, a co za tym idzie różnym strategiom jej prezentowania i udostępniania. Wykłady poprowadzą badacze z Instytutów Historii Sztuki KUL i UW, Instytutu Sztuk Pięknych UMCS, Muzeum Lubelskiego i Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.
Czytaj całość...
Oskar Kolberg (1814-1890) i jego czasy
środa, 08 październik 2014
image_001.jpgWybitny etnograf i kompozytor, stworzył obraz XIX-wiecznej kultury ludowej. Oskar Kolberg był bohaterem koncertu inaugurującego VI edycję cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”. 30 września w Filii nr 2 mieliśmy okazję usłyszeć kilka utworów z czasów Oskara Kolberga, nie tylko na ludowo.
Henryk Oskar Kolberg urodził się w 1814 roku w Przysusze, w powiecie opoczyńskim. Jego ojciec Juliusz Kolberg, inżynier kartograf, przybył do Polski z Prus w 1976 roku. Oskar, uczęszczając do Liceum Warszawskiego, pobierał jednocześnie naukę gry na fortepianie. Po studiach muzycznych uczył w Warszawie muzyki, ponieważ wiązał swoją przyszłość z karierą kompozytora.
Czytaj całość...
OSKAR KOLBERG (1814-1890). KOMPOZYTOR, FOLKLORYSTA, ETNOGRAF
wtorek, 30 wrzesień 2014
Filia nr 28 zaprasza na rocznicową wystawę o Oskarze Kolbergu
image_001.jpg
Powiększ

Wystawa opracowana przez pracowników Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i zrealizowana wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach działań strategicznych związanych z Rokiem Kolberga.

Czytaj całość...
Oskar Kolberg (1814-1890) i jego czasy
środa, 24 wrzesień 2014
Filia nr 2 zaprasza na VI edycję koncertów z cyklu Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną
image_001.jpg
Powiększ
Idziemy do muzycznego ZOO, cz. 2
czwartek, 12 czerwiec 2014
image_001.jpg"Muzyka to sztuka tworzenia portretów", powiedział kiedyś Platon i to portrety zwierząt były bohaterami koncertu "Idziemy do muzycznego ZOO, cz. 2", który odbył się 10 czerwca w Filii nr 2. Radosnym zawodzeniem skrzypiec przy akompaniamencie fortepianu powitały nas osiołki, kucyki, renifer, kangur, foka, słoń, niedźwiedź, antylopy, krokodyl, konik polny, mrówki i lew. W niezwykle zróżnicowany muzyczny świat zwierząt wprowadziła nas pani prof. Iwona Siedlaczek.
Czytaj całość...
Idziemy do muzycznego ZOO cz. I
poniedziałek, 09 czerwiec 2014
image_001.jpg3 czerwca w Filii nr 2 zebrani licznie młodzi słuchacze mogli wybrać się na dźwiękową wycieczkę do ZOO podczas kolejnego koncertu z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”. Przedszkolaków oraz ich opiekunów przywitała i oprowadziła po muzycznym ZOO prof. Iwona Siedlaczek, wcielając się w rolę dozorcy ogrodu zoologicznego. W dźwiękach skrzypiec i fortepianu najmłodsi słuchacze mogli rozpoznać cechy charakterystyczne mnóstwa interesujących zwierząt takich jak: osioł, antylopa, krokodyl, kangur, bóbr, kucyk, foka, niedźwiedź, konik polny, lew, słoń czy renifer.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 191 - 200 z 404


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego