Projekty
Liryzm i ekstaza w muzyce P. I. Czajkowskiego
czwartek, 19 marzec 2015
Filia nr 2 zaprasza na koncert z cyklu "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną"
image_001.jpg

Perełki i skowronki. Adaptacje filmowe prozy Bohumila Hrabala
wtorek, 03 marzec 2015
image_001.jpg27 lutego w Filii nr 2 odbyło się spotkanie autorskie z Maciejem Robertem, autorem książki "Perełki i skowronki. Adaptacje filmowe prozy Bohumila Hrabala". Maciej Robert, poeta, krytyk literacki i filmowy, opowiedział słuchaczom o swoich początkach fascynacji twórczością samego Hrabala, jednego z najważniejszych pisarzy europejskich XX wieku. Bohumil Hrabal to pisarz w Polsce bardzo popularny, którego każde kolejne wydanie książek spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem wśród czytelników.  M. Robert skupił się przede wszystkim na omówieniu dorobku Jiříego Menzla, podkreślając wyjątkową przyjaźń łączącą pisarza i reżysera.
Czytaj całość...
O basso continuo i innych tajemnicach sonaty barokowej
piątek, 27 luty 2015
image_001.jpgKtóż z nas, już po pierwszych taktach, nie rozpoznaje muzyki skomponowanej przez Antonio Vivaldiego, Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, czy Georga Philippa Telemanna? Charakterystyczna, uporządkowana forma, niepozbawiona inwencji, pełna finezji elegancja, kontrast między wysokim a niskim rejestrem, a także linia głosu basowego, będąca harmoniczną podstawą utworu. To właśnie basso continuo, które towarzyszyło muzyce granej przez solistę,  jest wyróżniającą cechą muzyki wieku XVII i XVIII. Partia basso continuo najczęściej realizowana była przez klawesyn lub organy, czasem także przez instrumenty strunowe, takie jak lutnia czy harfa. Linię basu podkreślano też za pomocą wiolonczeli czy fagotu. Partie basso continuo zapisywane były w formie basu cyfrowanego  w którym nad pojedynczą linią głosu basowego, odzwierciedlającą najniższe dźwięki, zapisane są cyfry, informujące improwizującego wykonawcę o tym, jakie akordy mają zostać zagrane.
Czytaj całość...
Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną - VI edycja
piątek, 20 luty 2015
Zapraszamy do Filii nr 2  na koncert muzyki klasycznej
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Rok Teatru Polskiego
środa, 11 luty 2015
image_001.jpgW grudniu 2014 r. Sejm ustanowił rok 2015 Rokiem Polskiego Teatru Publicznego. W jubileuszowym roku przypada wiele ważnych rocznic związanych z historią polskiego teatru: 250 lat istnienia teatru publicznego i działalności Teatru Narodowego, czwartej najstarszej sceny narodowej Europy, a także dwie rocznice urodzin wybitnych twórców teatralnych: 130. rocznica urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego” i 100. rocznica urodzin Tadeusza Kantora.
Jak zaznaczono w sejmowej uchwale, dziś bezpośrednimi spadkobiercami teatru powołanego przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego są nie tylko Teatr Narodowy w Warszawie i Teatr Wielki - Opera Narodowa, ale także Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie oraz rozproszona po całym kraju sieć ponad stu teatrów i instytucji artystycznych dotowanych ze środków publicznych. Właśnie w Krakowie odbędzie się uroczysta inauguracja obchodów Roku.
Głównym koordynatorem obchodów Roku Polskiego Teatru jest istniejący od 2003 roku w Warszawie Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, który zajmuje się dokumentowaniem polskiego życia teatralnego i badaniami nad współczesnością i historią polskiego teatru.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Joseph M. W Turner w Tate Gallery
czwartek, 29 styczeń 2015
image_001.jpgJoseph M. W. Turner - angielski malarz, znany jest przede wszystkim jako twórca pejzaży romantycznych. 21 stycznia w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu "Obraz w kolekcji nowoczesnej - Modernizm i jego paradygmaty", zatytułowany „Joseph M. W Turner w Tate Gallery: modernistyczne interpretacje romantyzmu - romantyczne kreacje modernizmu”. O zestawieniu twórczości Turnera z malarzami epok późniejszych opowiadał uczestnikom wykładu dr Jacek Jaźwierski.
Czytaj całość...
Diabolus in musica
piątek, 16 styczeń 2015
Zapraszamy do Filii nr 2 na styczniowe spotkanie z muzyką klasyczną
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną - VI edycja
piątek, 16 styczeń 2015
Zapraszamy na kolejne koncerty muzyki klasycznej
image_001.jpg
Powiększ

Trash Collection Andy Warhola
środa, 14 styczeń 2015
image_002.jpg7 stycznia 2014 r. w Filii nr 2 MBP, na kolejnym wykładzie z cyklu "Obraz w kolekcji nowoczesnej - Modernizm i jego paradygmaty" pt. "Trash Collection Andy Warhola", pani prof. Ewa Letkiewicz przybliżała słuchaczom kontrowersyjną postać króla pop-artu, Andy'ego Warhola.
Andy Warhol (1928-1987) - amerykański artysta malarz produktów kultury masowej, rysownik,  kontrowersyjny reżyser, projektant ubrań, biżuterii i okładek płyt, twórca programów telewizyjnych, pisarz, rzeźbiarz, fotograf, a także kolekcjoner.
Czytaj całość...
Muzyka anielska
środa, 07 styczeń 2015
image_001.jpgAnielską strawę śle ludziom dłoń Boga,
Chleb z nieba – figur uwieńcza rząd długi,
Wszechświata Władca, o dziwnie wieść błoga!
Pokarmem staje się sługi!

Panis Angelicus, poezja św. Tomasza

Czy istnieje muzyka anielskiego pochodzenia? Dowodem na jej obecność był koncert z cyklu "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną" pt. "Muzyka anielska", który odbył się 16 grudnia w Filii nr 2.
W historii muzyki istnieje wiele utworów, które swym brzmieniem przypominają śpiew anielski czy grę tych istot o iście niebiańskim pochodzeniu. Najbardziej znane z nich to m. in. "Temat w Es-dur" Roberta Schumanna, podobno podyktowany kompozytorowi podczas snu przez anioły, czy popularny "Kanon D-dur" Johanna Pachelbela.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 181 - 190 z 411

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego