Projekty
Trash Collection Andy Warhola
środa, 14 styczeń 2015
image_002.jpg7 stycznia 2014 r. w Filii nr 2 MBP, na kolejnym wykładzie z cyklu "Obraz w kolekcji nowoczesnej - Modernizm i jego paradygmaty" pt. "Trash Collection Andy Warhola", pani prof. Ewa Letkiewicz przybliżała słuchaczom kontrowersyjną postać króla pop-artu, Andy'ego Warhola.
Andy Warhol (1928-1987) - amerykański artysta malarz produktów kultury masowej, rysownik,  kontrowersyjny reżyser, projektant ubrań, biżuterii i okładek płyt, twórca programów telewizyjnych, pisarz, rzeźbiarz, fotograf, a także kolekcjoner.
Czytaj całość...
Muzyka anielska
środa, 07 styczeń 2015
image_001.jpgAnielską strawę śle ludziom dłoń Boga,
Chleb z nieba – figur uwieńcza rząd długi,
Wszechświata Władca, o dziwnie wieść błoga!
Pokarmem staje się sługi!

Panis Angelicus, poezja św. Tomasza

Czy istnieje muzyka anielskiego pochodzenia? Dowodem na jej obecność był koncert z cyklu "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną" pt. "Muzyka anielska", który odbył się 16 grudnia w Filii nr 2.
W historii muzyki istnieje wiele utworów, które swym brzmieniem przypominają śpiew anielski czy grę tych istot o iście niebiańskim pochodzeniu. Najbardziej znane z nich to m. in. "Temat w Es-dur" Roberta Schumanna, podobno podyktowany kompozytorowi podczas snu przez anioły, czy popularny "Kanon D-dur" Johanna Pachelbela.
Czytaj całość...
Muzyka anielska
poniedziałek, 15 grudzień 2014
Zapraszamy do Filii nr 2 na koncert muzyki klasycznej
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Fotograficzne dokumentacje histerii w szpitalu Salpetriere
czwartek, 11 grudzień 2014
image_001.jpgHisteria już od czasów starożytnych uznawana była za chorobę kobiecą. Niespełnione, tłumione w sobie ambicje oraz społeczne zniewolenie kobiet powodowały, że histeria stała się dla nich jedyną szansą wyzwolenia swoich emocji. Badaniom nad histerią poświęcił się dr Jean Martin Charcot, neurolog pracujący w paryskiej klinice dla nerwowo chorych kobiet Salpêtrière. 10 grudnia w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu „Obraz w kolekcji nowoczesnej – modernizm i jego paradygmaty”, zatytułowany „Fotograficzne dokumentacje histerii w szpitalu Salpêtrière. Dziewiętnastowieczna mania katalogowania”, który zaprezentowała Aleksandra Skrabek.
Czytaj całość...
Dzieła polskich artystów w kolekcji Centre Pompidou w Paryżu
środa, 10 grudzień 2014
image_001.jpg"Dzieła polskich artystów w kolekcji Centre Pompidou w Paryżu" to tytuł wykładu, który wygłosił Piotr Majewski 26 listopada w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.
Dzieła polskich artystów wplecione są niemal we wszystkie etapy ponad stuletniej historii kolekcji Centre Pompidou w Paryżu. Na 101622 dzieł i 6543 artystów z ponad 130 krajów świata przypada 1036 polskich obiektów i 119 artystów z Polski. Samo centrum powstało w 1977 roku, ale jego historia sięga początków XX wieku. Zawiera nie tylko prace malarskie, graficzne czy rzeźbiarskie, ale także film artystyczny, fotografię, projekty architektoniczne, design czy nowe media. Centre Pompidou realizuje ideę "muzeum globalnego", które ma stworzyć reprezentatywny dla przemian w sztuce zbiór widziany z perspektywy globalnej. Mieści dwie wystawy: pierwsza jest wystawą sztuki nowoczesnej od 1905 r. do lat 70-tych, druga obejmuje lata 80-te aż do dzisiaj, przy czym co dwa lata ekspozycje są zmieniane, nie ma też podziału na kraje.
Czytaj całość...
Mickiewicz i muzyka
środa, 10 grudzień 2014
image_001.jpgAdam Mickiewicz był nie tylko znakomitym polskim poetą i dramaturgiem romantycznym. Cechowała go także wysoka kultura muzyczna. Muzyka była wciąż obecna w jego życiu i odgrywała w nim istotną rolę, dlatego stała się tematem przewodnim koncertu z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”, który odbył się 25 listopada w Filii nr 2.
Czytaj całość...
Rok Oskara Kolberga
wtorek, 09 grudzień 2014
image_001.jpgAktualizacja 9 grudnia 2014

W 2014 roku mija 200 lat od urodzin wybitnego badacza polskiej kultury ludowej Oskara Kolberga. Dziewiętnastowieczny badacz jako pierwszy zgromadził i uporządkował według regionów wiedzę na temat polskiej twórczości ludowej - muzyki, tańców, zwyczajów i mowy.
Dorobek naukowo-badawczy Oskara Kolberga jest imponujący ze względu na wszechstronny zakres jego zainteresowań, który obejmował Polskę przedrozbiorową i obszary ludowych kultur Ukrainy, Białorusi, Litwy, Śląska, Słowian Południowych, Łużyczan, Czechów i Słowaków. Oskar Kolberg zebrał i opracował 33 tomy monografii regionalnych i tematycznych, opublikował około 200 artykułów z zakresu etnografii, folklorystyki, językoznawstwa, muzykologii.

Rok Kolberga ma przypomnieć zarówno jego postać, jak i dzieło - mówił minister kultury Bogdan Zdrojewski. Spuścizna Oskara Kolberga stanowi nadal podstawę, do której odwołują się obecnie realizowane projekty twórców i badaczy kultury.
Czytaj całość...
100. rocznica urodzin Tove Jansson
wtorek, 09 grudzień 2014
image_001.jpgAktualizacja 9 grudnia 2014

Tove Jansson urodziła się w Helsinkach. Jej rodzicami byli Victor Jansson (rzeźbiarz) i projektantka Signe Hammarsen Jasson. Jej bracia również byli artystami: Per Olov Jansson fotografem, Lars Jansson autorem i rysownikiem komiksowym. Będąc członkiem tak utalentowanej rodziny, pierwsze sukcesy rysunkowe odniosła, gdy miała zaledwie 14 lat. Jej prace zostały opublikowane w jednym ze szwedzkich periodyków.
W latach 1930-1933 studiowała malarstwo w Sztokholmie, następnie w Akademii Sztuki Ateneum w Helsinkach, a później w Paryżu. Wkrótce poczuła także powołanie pisarskie. W 1939 roku napisała niewielkich rozmiarów książeczkę pt. Małe trolle i wielka powódź - był to początek wielkiej przygody z Muminkami. Seria o Muminkach zyskała szczególną popularność dzięki unikatowej atmosferze świata w niej przedstawionego, humorystycznemu językowi, bez przesadnego moralizatorstwa, niespotykanego dotąd w literaturze dziecięcej, a także ilustracjom autorstwa samej Jansson.
Oprócz cyklu o Muminkach Jansson jest także autorką książek dla dorosłego odbiorcy, twórczynią dzieł plastycznych (obrazów i fresków) i ilustratorką książek, takich jak m.in. Hobbit, czyli tam i z powrotem Tolkiena, czy Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carrolla. W 1966 roku została uhonorowana Medalem Hansa Christiana Andersena, a w 1994 roku - Nagrodą Szwedzkiej Akademii.
2 grudnia 1976 w Ambasadzie PRL w Helsinkach odebrała z rąk Kanclerza Cezarego Leżeńskiego przyznany jej w 1975 roku na wniosek dzieci Order Uśmiechu oraz legitymację z numerem 133.
Książki o Muminkach zostały przetłumaczone na 34 języki i wydane w milionach egzemplarzy. Po fińskim eposie Kalevala i utworach literackich pisarza Miki Waltari są one najczęściej tłumaczonymi dziełami literatury fińskiej.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Mickiewicz i muzyka
środa, 19 listopad 2014
Zapraszamy  do Filii nr 2 na koncert muzyki klasycznej
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Kunstkammera  obraz świata. Na przykładzie drezdeńskiej kolekcji.
środa, 19 listopad 2014
image_001.jpgGabinet osobistości, kolekcja dzieł sztuki, numizmatów czy egzotycznych przedmiotów będąca źródłem wiedzy o danej epoce – tak można by zdefiniować kunstkammerę. Gromadzenie tego typu zbiorów było charakterystyczne dla XVI - XVIII w., zaś ich przykładem może być drezdeńska kolekcja Augusta II Mocnego. 12 listopada w Filii nr 2 odbył się wykład Pauliny Zarębskiej-Denysiuk zatytułowany „Kunstkammera – obraz świata. Na przykładzie drezdeńskiej kolekcji” poświęcony zbiorom elektora saskiego.
Drezdeńska kunstkammera została utworzona w 1560 r. Jej rozkwit przypada jednak na wiek XVII, kiedy elektorem saskim został August II Mocny. On jako pierwszy rozbudował kunstkammerę. Przeznaczył na kolekcję gromadzoną przez elektorów od XVI w. dziewięć sal pogrupowanych pod względem materiałów, np. sala z kości słoniowej, bursztynu, srebra, kryształów, brązów czy sala zielona (zwana również Zielonym Sklepieniem), w której znajdowała się najbogatsza kolekcja klejnotów w Europie.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 181 - 190 z 403


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego