Projekty
Rok Teatru Polskiego
środa, 11 luty 2015
image_001.jpgW grudniu 2014 r. Sejm ustanowił rok 2015 Rokiem Polskiego Teatru Publicznego. W jubileuszowym roku przypada wiele ważnych rocznic związanych z historią polskiego teatru: 250 lat istnienia teatru publicznego i działalności Teatru Narodowego, czwartej najstarszej sceny narodowej Europy, a także dwie rocznice urodzin wybitnych twórców teatralnych: 130. rocznica urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego” i 100. rocznica urodzin Tadeusza Kantora.
Jak zaznaczono w sejmowej uchwale, dziś bezpośrednimi spadkobiercami teatru powołanego przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego są nie tylko Teatr Narodowy w Warszawie i Teatr Wielki - Opera Narodowa, ale także Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie oraz rozproszona po całym kraju sieć ponad stu teatrów i instytucji artystycznych dotowanych ze środków publicznych. Właśnie w Krakowie odbędzie się uroczysta inauguracja obchodów Roku.
Głównym koordynatorem obchodów Roku Polskiego Teatru jest istniejący od 2003 roku w Warszawie Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, który zajmuje się dokumentowaniem polskiego życia teatralnego i badaniami nad współczesnością i historią polskiego teatru.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Joseph M. W Turner w Tate Gallery
czwartek, 29 styczeń 2015
image_001.jpgJoseph M. W. Turner - angielski malarz, znany jest przede wszystkim jako twórca pejzaży romantycznych. 21 stycznia w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu "Obraz w kolekcji nowoczesnej - Modernizm i jego paradygmaty", zatytułowany „Joseph M. W Turner w Tate Gallery: modernistyczne interpretacje romantyzmu - romantyczne kreacje modernizmu”. O zestawieniu twórczości Turnera z malarzami epok późniejszych opowiadał uczestnikom wykładu dr Jacek Jaźwierski.
Czytaj całość...
Diabolus in musica
piątek, 16 styczeń 2015
Zapraszamy do Filii nr 2 na styczniowe spotkanie z muzyką klasyczną
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną - VI edycja
piątek, 16 styczeń 2015
Zapraszamy na kolejne koncerty muzyki klasycznej
image_001.jpg
Powiększ

Trash Collection Andy Warhola
środa, 14 styczeń 2015
image_002.jpg7 stycznia 2014 r. w Filii nr 2 MBP, na kolejnym wykładzie z cyklu "Obraz w kolekcji nowoczesnej - Modernizm i jego paradygmaty" pt. "Trash Collection Andy Warhola", pani prof. Ewa Letkiewicz przybliżała słuchaczom kontrowersyjną postać króla pop-artu, Andy'ego Warhola.
Andy Warhol (1928-1987) - amerykański artysta malarz produktów kultury masowej, rysownik,  kontrowersyjny reżyser, projektant ubrań, biżuterii i okładek płyt, twórca programów telewizyjnych, pisarz, rzeźbiarz, fotograf, a także kolekcjoner.
Czytaj całość...
Muzyka anielska
środa, 07 styczeń 2015
image_001.jpgAnielską strawę śle ludziom dłoń Boga,
Chleb z nieba – figur uwieńcza rząd długi,
Wszechświata Władca, o dziwnie wieść błoga!
Pokarmem staje się sługi!

Panis Angelicus, poezja św. Tomasza

Czy istnieje muzyka anielskiego pochodzenia? Dowodem na jej obecność był koncert z cyklu "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną" pt. "Muzyka anielska", który odbył się 16 grudnia w Filii nr 2.
W historii muzyki istnieje wiele utworów, które swym brzmieniem przypominają śpiew anielski czy grę tych istot o iście niebiańskim pochodzeniu. Najbardziej znane z nich to m. in. "Temat w Es-dur" Roberta Schumanna, podobno podyktowany kompozytorowi podczas snu przez anioły, czy popularny "Kanon D-dur" Johanna Pachelbela.
Czytaj całość...
Muzyka anielska
poniedziałek, 15 grudzień 2014
Zapraszamy do Filii nr 2 na koncert muzyki klasycznej
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Fotograficzne dokumentacje histerii w szpitalu Salpetriere
czwartek, 11 grudzień 2014
image_001.jpgHisteria już od czasów starożytnych uznawana była za chorobę kobiecą. Niespełnione, tłumione w sobie ambicje oraz społeczne zniewolenie kobiet powodowały, że histeria stała się dla nich jedyną szansą wyzwolenia swoich emocji. Badaniom nad histerią poświęcił się dr Jean Martin Charcot, neurolog pracujący w paryskiej klinice dla nerwowo chorych kobiet Salpêtrière. 10 grudnia w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu „Obraz w kolekcji nowoczesnej – modernizm i jego paradygmaty”, zatytułowany „Fotograficzne dokumentacje histerii w szpitalu Salpêtrière. Dziewiętnastowieczna mania katalogowania”, który zaprezentowała Aleksandra Skrabek.
Czytaj całość...
Dzieła polskich artystów w kolekcji Centre Pompidou w Paryżu
środa, 10 grudzień 2014
image_001.jpg"Dzieła polskich artystów w kolekcji Centre Pompidou w Paryżu" to tytuł wykładu, który wygłosił Piotr Majewski 26 listopada w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.
Dzieła polskich artystów wplecione są niemal we wszystkie etapy ponad stuletniej historii kolekcji Centre Pompidou w Paryżu. Na 101622 dzieł i 6543 artystów z ponad 130 krajów świata przypada 1036 polskich obiektów i 119 artystów z Polski. Samo centrum powstało w 1977 roku, ale jego historia sięga początków XX wieku. Zawiera nie tylko prace malarskie, graficzne czy rzeźbiarskie, ale także film artystyczny, fotografię, projekty architektoniczne, design czy nowe media. Centre Pompidou realizuje ideę "muzeum globalnego", które ma stworzyć reprezentatywny dla przemian w sztuce zbiór widziany z perspektywy globalnej. Mieści dwie wystawy: pierwsza jest wystawą sztuki nowoczesnej od 1905 r. do lat 70-tych, druga obejmuje lata 80-te aż do dzisiaj, przy czym co dwa lata ekspozycje są zmieniane, nie ma też podziału na kraje.
Czytaj całość...
Mickiewicz i muzyka
środa, 10 grudzień 2014
image_001.jpgAdam Mickiewicz był nie tylko znakomitym polskim poetą i dramaturgiem romantycznym. Cechowała go także wysoka kultura muzyczna. Muzyka była wciąż obecna w jego życiu i odgrywała w nim istotną rolę, dlatego stała się tematem przewodnim koncertu z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”, który odbył się 25 listopada w Filii nr 2.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 171 - 180 z 397


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego