Projekty
Rok Oskara Kolberga
wtorek, 09 grudzień 2014
image_001.jpgAktualizacja 9 grudnia 2014

W 2014 roku mija 200 lat od urodzin wybitnego badacza polskiej kultury ludowej Oskara Kolberga. Dziewiętnastowieczny badacz jako pierwszy zgromadził i uporządkował według regionów wiedzę na temat polskiej twórczości ludowej - muzyki, tańców, zwyczajów i mowy.
Dorobek naukowo-badawczy Oskara Kolberga jest imponujący ze względu na wszechstronny zakres jego zainteresowań, który obejmował Polskę przedrozbiorową i obszary ludowych kultur Ukrainy, Białorusi, Litwy, Śląska, Słowian Południowych, Łużyczan, Czechów i Słowaków. Oskar Kolberg zebrał i opracował 33 tomy monografii regionalnych i tematycznych, opublikował około 200 artykułów z zakresu etnografii, folklorystyki, językoznawstwa, muzykologii.

Rok Kolberga ma przypomnieć zarówno jego postać, jak i dzieło - mówił minister kultury Bogdan Zdrojewski. Spuścizna Oskara Kolberga stanowi nadal podstawę, do której odwołują się obecnie realizowane projekty twórców i badaczy kultury.
Czytaj całość...
100. rocznica urodzin Tove Jansson
wtorek, 09 grudzień 2014
image_001.jpgAktualizacja 9 grudnia 2014

Tove Jansson urodziła się w Helsinkach. Jej rodzicami byli Victor Jansson (rzeźbiarz) i projektantka Signe Hammarsen Jasson. Jej bracia również byli artystami: Per Olov Jansson fotografem, Lars Jansson autorem i rysownikiem komiksowym. Będąc członkiem tak utalentowanej rodziny, pierwsze sukcesy rysunkowe odniosła, gdy miała zaledwie 14 lat. Jej prace zostały opublikowane w jednym ze szwedzkich periodyków.
W latach 1930-1933 studiowała malarstwo w Sztokholmie, następnie w Akademii Sztuki Ateneum w Helsinkach, a później w Paryżu. Wkrótce poczuła także powołanie pisarskie. W 1939 roku napisała niewielkich rozmiarów książeczkę pt. Małe trolle i wielka powódź - był to początek wielkiej przygody z Muminkami. Seria o Muminkach zyskała szczególną popularność dzięki unikatowej atmosferze świata w niej przedstawionego, humorystycznemu językowi, bez przesadnego moralizatorstwa, niespotykanego dotąd w literaturze dziecięcej, a także ilustracjom autorstwa samej Jansson.
Oprócz cyklu o Muminkach Jansson jest także autorką książek dla dorosłego odbiorcy, twórczynią dzieł plastycznych (obrazów i fresków) i ilustratorką książek, takich jak m.in. Hobbit, czyli tam i z powrotem Tolkiena, czy Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carrolla. W 1966 roku została uhonorowana Medalem Hansa Christiana Andersena, a w 1994 roku - Nagrodą Szwedzkiej Akademii.
2 grudnia 1976 w Ambasadzie PRL w Helsinkach odebrała z rąk Kanclerza Cezarego Leżeńskiego przyznany jej w 1975 roku na wniosek dzieci Order Uśmiechu oraz legitymację z numerem 133.
Książki o Muminkach zostały przetłumaczone na 34 języki i wydane w milionach egzemplarzy. Po fińskim eposie Kalevala i utworach literackich pisarza Miki Waltari są one najczęściej tłumaczonymi dziełami literatury fińskiej.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Mickiewicz i muzyka
środa, 19 listopad 2014
Zapraszamy  do Filii nr 2 na koncert muzyki klasycznej
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Kunstkammera  obraz świata. Na przykładzie drezdeńskiej kolekcji.
środa, 19 listopad 2014
image_001.jpgGabinet osobistości, kolekcja dzieł sztuki, numizmatów czy egzotycznych przedmiotów będąca źródłem wiedzy o danej epoce – tak można by zdefiniować kunstkammerę. Gromadzenie tego typu zbiorów było charakterystyczne dla XVI - XVIII w., zaś ich przykładem może być drezdeńska kolekcja Augusta II Mocnego. 12 listopada w Filii nr 2 odbył się wykład Pauliny Zarębskiej-Denysiuk zatytułowany „Kunstkammera – obraz świata. Na przykładzie drezdeńskiej kolekcji” poświęcony zbiorom elektora saskiego.
Drezdeńska kunstkammera została utworzona w 1560 r. Jej rozkwit przypada jednak na wiek XVII, kiedy elektorem saskim został August II Mocny. On jako pierwszy rozbudował kunstkammerę. Przeznaczył na kolekcję gromadzoną przez elektorów od XVI w. dziewięć sal pogrupowanych pod względem materiałów, np. sala z kości słoniowej, bursztynu, srebra, kryształów, brązów czy sala zielona (zwana również Zielonym Sklepieniem), w której znajdowała się najbogatsza kolekcja klejnotów w Europie.
Czytaj całość...
Yuč i ongaku  wprowadzenie do muzyki chińskiej i japońskiej
piątek, 31 październik 2014
image_001.jpgKultura Dalekiego Wschodu wciąż fascynuje miłośników Orientu na całym świecie. Dowodem na to niesłabnące zainteresowanie była ponad stuosobowa widownia na ostatnim wtorkowym koncercie z cyklu "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną" pt. "Yuè i ongaku – wprowadzenie do muzyki chińskiej i japońskiej", który odbył się 28 października w Filii nr 2. Sala pękała w szwach. Wschodnie brzmienia przeniosły zgromadzonych słuchaczy do odległych i przepełnionych tradycją, tajemniczych Chin i majestatycznej Japonii.
Czytaj całość...
Fotografia - nowa sztuka? O kolekcji Alfreda Stieglitza
poniedziałek, 27 październik 2014
image_001.jpgPrzez lata fotografia była uważana za narzędzie służące do dokumentowania, rejestrowania rzeczywistości. Wielu fotografów walczyło o to, aby uczynić z niej dziedzinę sztuki. Jednym z nich był Alfred Stieglitz, amerykański wydawca i kurator wystaw. Problemem statusu fotografii jako sztuki na przykładzie kolekcji A. Stieglitza zajęła się Kamila Leśniak na wykładzie zatytułowanym „Fotografia - nowa sztuka? O kolekcji Alfreda Stieglitza”, który odbył się 15 października w Filii nr 2.
Alfred Stieglitz urodził się w 1864 w Hoboken (New Jersey). W 1871 roku wyjechał do Nowego Jorku, następnie na blisko 10 lat opuścił Stany Zjednoczone aby kontynuować edukację w Niemczech, skąd pochodziła jego rodzina. Po powrocie do Nowego Jorku Stieglitz rozpoczął aktywną działalność na rzecz walki o to, aby fotografia była sztuką. Był jednym z największych przedstawicieli piktorializmu - sposobu wizualizacji fotograficznej polegającego na próbie naśladowania malarstwa. W 1902 roku wraz z Gertrude Käsebier, Edwardem Steichenem, Clarencem H. Whitem i Josephem Keiley'em założył stowarzyszenie Foto-Secesja, które zaczęło wydawać rok później kwartalnik poświęcony fotografii „Camera Work”. Czasopismo cechowała wysoka jakość promowanych fotografii oraz dbałość o szczegóły związane z ich prezentowaniem.
Czytaj całość...
Wprowadzenie do muzyki chińskiej i japońskiej
czwartek, 23 październik 2014
Zapraszamy do Filii nr 2 na comiesięczne koncerty
image_001.jpg
Powiększ
Bernard Berenson: modernizm dla wszystkich
środa, 08 październik 2014
image_001.jpgWykład  prof. Ryszarda Kasperowicza pt. "Bernard Berenson: modernizm dla wszystkich", który odbył się 1 października 2014 r. w Filii nr 2 MBP, otworzył szóstą już edycję otwartych wykładów z historii sztuki. Cykl ów zatytułowany "Obraz w kolekcji nowoczesnej - modernizm i jego paradygmaty" poświęcony jest kolekcjonowaniu sztuki, a co za tym idzie różnym strategiom jej prezentowania i udostępniania. Wykłady poprowadzą badacze z Instytutów Historii Sztuki KUL i UW, Instytutu Sztuk Pięknych UMCS, Muzeum Lubelskiego i Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.
Czytaj całość...
Oskar Kolberg (1814-1890) i jego czasy
środa, 08 październik 2014
image_001.jpgWybitny etnograf i kompozytor, stworzył obraz XIX-wiecznej kultury ludowej. Oskar Kolberg był bohaterem koncertu inaugurującego VI edycję cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”. 30 września w Filii nr 2 mieliśmy okazję usłyszeć kilka utworów z czasów Oskara Kolberga, nie tylko na ludowo.
Henryk Oskar Kolberg urodził się w 1814 roku w Przysusze, w powiecie opoczyńskim. Jego ojciec Juliusz Kolberg, inżynier kartograf, przybył do Polski z Prus w 1976 roku. Oskar, uczęszczając do Liceum Warszawskiego, pobierał jednocześnie naukę gry na fortepianie. Po studiach muzycznych uczył w Warszawie muzyki, ponieważ wiązał swoją przyszłość z karierą kompozytora.
Czytaj całość...
OSKAR KOLBERG (1814-1890). KOMPOZYTOR, FOLKLORYSTA, ETNOGRAF
wtorek, 30 wrzesień 2014
Filia nr 28 zaprasza na rocznicową wystawę o Oskarze Kolbergu
image_001.jpg
Powiększ

Wystawa opracowana przez pracowników Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i zrealizowana wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach działań strategicznych związanych z Rokiem Kolberga.

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 171 - 180 z 387


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego