Projekty
Obraz w kolekcji nowoczesnej - VI edycja wykładów z historii sztuki
środa, 13 maj 2015
baner.jpg 
Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego
Instytut Historii Sztuki KUL
Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Galeria Labirynt

zapraszają na wykład
Anieli Mroczek

Dokumentacja sztuki performance jako element kolekcji


20 maja 2015, godz. 17.00
Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12


Ważnym elementem kolekcji sztuki współczesnej jest sztuka performance. Obecna w niej w formie dokumentacji performance realizowanych na żywo, bądź też wideo performance - realizowanych przez artystów za pomocą mediów. Na dokumentację performance składać mogą się fotograficzne, filmowe lub dźwiękowe rejestracje zdarzenia, relacje uczestników, towarzyszące bądź powstające w czasie performance obiekty określane niekiedy jako „mementa”, jak również  pochodzące z poprzedzającej samo działanie fazy przygotowawczej, materialne „ślady” kształtowania się koncepcji. Co ciekawe wszystkie te fizyczne przejawy działania artysty pozostają w niejednoznacznej relacji do efemerycznej natury samego performance, zaś tytułowa dokumentacja wychodzi często poza formę obiektywnego zapisu. Decyzją artysty performera, niekiedy też kuratora kolekcji staje się autonomicznym dziełem sztuki, dla którego „dokumentowany” performance jest jedynie punktem wyjścia.
W oparciu o przykłady zaczerpnięte ze sztuki światowej jak i artystów reprezentowanych przez nasze, lubelskie, instytucje proponuję przyjrzenie się złożonemu zagadnieniu dokumentacji sztuki performance oraz jej miejscu w siatce wzajemnych związków i zależności pomiędzy pracami składającymi się na kolekcję sztuki współczesnej.
Czytaj całość...
Siergiej Siergiejewicz Prokofiew  mistrz neoklasycznych konstrukcji
czwartek, 30 kwiecień 2015
image_001.jpg27 kwietnia odbył się, tym razem wyjątkowo w Sali koncertowej „kolumnowej” Szkoły Muzycznej I i II ST. Im. T. Szeligowskiego, kolejny koncert z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”, zwyczajowo organizowany przez Filię nr 2. Tym razem koncert połączony z prezentacją poświęcony został twórczości kompozytora rosyjskiego - Siergieja Prokofiewa i zatytułowany został „Siergiej Siergiejewicz Prokofiew (1891-1953) – mistrz neoklasycznych konstrukcji”. Tytuł ten w syntetyczny i niezwykle trafny sposób oddaje to, co w muzyce Prokofiewa jest najbardziej charakterystyczne i czym wpisał się na kartach historii muzyki. Sięganie do tradycyjnych, „uświęconych” form takich jak symfonia (I Symfonię D-dur op. 25 „Klasyczną” dedykował najstarszemu klasykowi wiedeńskiemu Josephowi Haydnowi), koncert, sonata i traktowanie poszczególnych części na sposób klasyczny, bez większych modyfikacji, wykorzystywanie przejrzystej harmoniki i rytmiki, symetria, prostota – to najważniejsze cechy jego muzyki, a jednocześnie dowód doskonałego warsztatu kompozytorskiego i znajomości zasad kontrapunktu (Prokofiew uczęszczał do konserwatorium petersburskiego, gdzie uczył się m.in. u Mikołaja Rimskiego-Korsakowa).
Czytaj całość...
Archiwum versus kolekcja?
środa, 29 kwiecień 2015
image_001.jpgDr Marcin Pastwa, adiunkt w katedrze Historii Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej KUL w swoich badaniach skupia się na zagadnieniu obrazu i jego funkcji w sztuce i w historii sztuki, zwłaszcza w kontekście nowych mediów i technologii. Interesuje się również szeroko pojętą kulturą wizualną. Wykład „Zbieranie. Archiwum versus kolekcja?” wygłoszony 22 kwietnia w Filii nr 2 jako kolejne ogniwo cyklu otwartych wykładów z historii sztuki „Obraz w kolekcji nowoczesnej – modernizm i jego paradygmaty”, stanowił próbę przybliżenia słuchaczom pojęć takich jak archiwum, kolekcja, nakreślenia podobieństw oraz różnic między nimi.
Czytaj całość...
Historia teatru
poniedziałek, 27 kwiecień 2015
image_001.jpgZ okazji obchodów Roku Polskiego Teatru Publicznego w Filii nr 26 odbyły się dwie prelekcje o teatrze lubelskim wygłoszone przez pana Dariusza Jóźwika, którym towarzyszyła prezentacja multimedialna autorstwa Anny Gospodarek. Podczas spotkań gościliśmy dwie klasy szóste ze Szkoły Podstawowej nr 46 oraz klasę trzecią ze Szkoły Podstawowej nr 38. Dzieci z zaciekawieniem słuchały o historii i różnych kierunkach rozwoju teatrów lubelskich. Uczniowie mieli też okazję zaznajomić się z szatą graficzną i treścią gazet repertuarowych Teatru im. H. Ch. Andersena. W trakcie prelekcji pracownicy Filii prezentowali różne rodzaje lalek teatralnych, które na zakończenie zajęć dzieci mogły dokładnie obejrzeć.
Chętnych do zabawy w aktora-lalkarza nie zabrakło. Ogółem w spotkaniach uczestniczyło około siedemdziesięcioro dzieci.
Czytaj całość...
Prokofiev - mistrz neoklasycznych konstrukcji
środa, 22 kwiecień 2015
Filia nr 2 zaprasza na koncert z cyklu "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną"
UWAGA! ZMIANA TERMINU!
image_001.jpg
W poszukiwaniu esencji
wtorek, 21 kwiecień 2015
image_008.jpg„Weźmy dowolną pustą przestrzeń i nazwijmy „nagą sceną”Niechaj w tej przestrzeni porusza się człowiek i niechaj obserwuje go inny człowiek. I to już wszystko czego trzeba, by spełnił się akt teatru.” - Peter Brook „Pusta przestrzeń

Filia 34 zaprasza na spotkanie z Jerzym Grotowskim. Wystawa o tym niezwykłym, kontrowersyjnym twórcy prezentowana jest na 12 planszach i nosi tytuł „W poszukiwaniu esencji”. Sztuka określana jako wehikuł, który ma nas doprowadzić do bytu ? Prawdziwego, pełnego bytu.
Do jego esencji? Do jądra egzystencji ludzkiej? Sztuka, która ma nas z bytem zjednoczyć i pozwolić nam go choćby częściowo poznać? Te pytania stawiała badaczka w swojej pracy Katarzyna Kacprzak.
Czytaj całość...
Spotkanie z Bogusławskim
poniedziałek, 20 kwiecień 2015
image_001.jpgW ramach obchodów Roku Polskiego Teatru Publicznego, 13 kwietnia w Filii nr 2 odbył się wykład reżyserki teatralnej i filmowej, dramaturga i animatorki kultury - Małgorzaty Szyszki pt. "Spotkanie z Bogusławskim. Mimika, czyli nauka sztuki scenicznej wg Wojciecha Bogusławskiego". Prelekcja została połączona z pokazem praktycznym reżyserki i aktorki Teatru Chorea w Łodzi - Doroty Porowskiej. Prelegentka wprowadziła słuchaczy w świat teatru oświeceniowego, przypominając "Dramaturgię" Bogusławskiego, czyli naukę sztuki scenicznej dla Szkoły Teatralnej napisaną w 1812 r. Podczas jej czytania odnajdujemy te same emocje rządzące życiem człowieka zarówno w Oświeceniu jak i współcześnie. Dla pełniejszego zrozumienia techniki gry aktorskiej "Mimikę" dopełniła opracowaniem zatytułowanym Nad tekstem ”Mimiki” czyli nauki sztuki aktorskiej Wojciecha Bogusławskiego autorstwa Tadeusza Siverta, które dokładnie tłumaczy tajniki teatru Bogusławskiego.
Czytaj całość...
Warsztaty teatralne dla pracowników Biblioteki
wtorek, 14 kwiecień 2015
image_001.jpgPracownicy Miejskiej Biblioteki w Lublinie, po obejrzeniu spektaklu „Zły Pan” w Teatrze im. H.Ch. Andersena wzięli udział w drugim z cyklu warsztatów przygotowanych i prowadzonych przez Dział Edukacji Teatralnej. Cykl ma wspomagać dziecko w odbiorze tematów trudnych oraz oddziaływać zarówno na młodego widza, jak i na dorosłych w otoczeniu dzieci: rodziców, nauczycieli, pedagogów … i bibliotekarzy, mających książkę autorstwa Gro Dahle w zbiorach swoich filii. Lubelski spektakl "Zły Pan" jest polską prapremierą w reżyserii Simone Thiis. Honorowy patronat nad projektem objęła Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie, Rzecznik Praw Dziecka oraz Lubelski Kurator Oświaty.
Interaktywne zajęcia dla bibliotekarzy odbyły się 9 kwietnia 2015 r. w Filii nr 21.
Czytaj całość...
Liryzm i ekstaza w muzyce Piotra Iljicza Czajkowskiego
poniedziałek, 30 marzec 2015
image_019.jpgPiotr Iljicz Czajkowski to jeden z najwybitniejszych europejskich kompozytorów. Jego twórczość wywarła ogromny wpływ na rozwój muzyki rosyjskiej. 24 marca w Filii nr 2 mieliśmy okazję wysłuchać jego najbardziej znanych dzieł na kolejnym koncercie z cyklu: "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną" zatytułowanym "Liryzm i ekstaza w muzyce Piotra Iljicza Czajkowskiego".
Czajkowski był synem rosyjskiego inżyniera i Francuzki. Po wyjeździe do Petersburga uczył się prawoznawstwa, zaś w 1861 roku rozpoczął studia muzyczne pod kierunkiem Rubinsteina i Zaremby. Dzięki ich nauce Czajkowski stał się wierny zachodniej nauce kompozytorskiej, w przeciwieństwie do popularnej w tamtym okresie tzw. Potężnej Gromadki, którą stanowiła grupa twórców inspirujących się muzyką ludową.
Czytaj całość...
Fotografie muzealne Thomasa Strutha
czwartek, 26 marzec 2015
image_001.jpg23 marca w Fili nr 2 miał miejsce kolejny wykład z cyklu: „Obraz w kolekcji nowoczesnej – modernizm i jego paradygmaty”. Przedmiotem zajęć były „Fotografie muzealne Thomasa Strutha”. Wykład wygłosił dr Marcin Lachowski związany m. in. z Uniwersytetem Warszawskim, Galerią Zachęta i Galerią Białą. Prowadzący przybliżył nam pojęcie fotografii piktorialnej i jej przełożenie na szczególny charakter wielkoformatowych dzieł niemieckiego fotografa. Thomas Struth aranżuje swoje ujęcia w przestrzeniach muzealnych głównie podczas godzin zwiedzania. Umieszcza na fotografiach dzieło oraz oglądających je turystów lub samych zwiedzających. Cykl fotografii muzealnej ma bowiem charakter trójetapowy. W pierwszym etapie mamy do czynienia z fotografią najbardziej spontaniczną, w której uchwycone są relacje między widzem a dziełem. W drugim etapie ujęcia mają charakter bardziej inscenizowany a kompozycja zdjęć jest przemyślana. Przedmiotem trzeciego etapu cyklu są już wyłącznie reakcje zwiedzających na konkretne dzieło bez ukazywania na fotografii tego ostatniego.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 171 - 180 z 412

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego