Projekty
Warsztaty teatralne dla pracowników Biblioteki
wtorek, 14 kwiecień 2015
image_001.jpgPracownicy Miejskiej Biblioteki w Lublinie, po obejrzeniu spektaklu „Zły Pan” w Teatrze im. H.Ch. Andersena wzięli udział w drugim z cyklu warsztatów przygotowanych i prowadzonych przez Dział Edukacji Teatralnej. Cykl ma wspomagać dziecko w odbiorze tematów trudnych oraz oddziaływać zarówno na młodego widza, jak i na dorosłych w otoczeniu dzieci: rodziców, nauczycieli, pedagogów … i bibliotekarzy, mających książkę autorstwa Gro Dahle w zbiorach swoich filii. Lubelski spektakl "Zły Pan" jest polską prapremierą w reżyserii Simone Thiis. Honorowy patronat nad projektem objęła Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie, Rzecznik Praw Dziecka oraz Lubelski Kurator Oświaty.
Interaktywne zajęcia dla bibliotekarzy odbyły się 9 kwietnia 2015 r. w Filii nr 21.
Czytaj całość...
Liryzm i ekstaza w muzyce Piotra Iljicza Czajkowskiego
poniedziałek, 30 marzec 2015
image_019.jpgPiotr Iljicz Czajkowski to jeden z najwybitniejszych europejskich kompozytorów. Jego twórczość wywarła ogromny wpływ na rozwój muzyki rosyjskiej. 24 marca w Filii nr 2 mieliśmy okazję wysłuchać jego najbardziej znanych dzieł na kolejnym koncercie z cyklu: "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną" zatytułowanym "Liryzm i ekstaza w muzyce Piotra Iljicza Czajkowskiego".
Czajkowski był synem rosyjskiego inżyniera i Francuzki. Po wyjeździe do Petersburga uczył się prawoznawstwa, zaś w 1861 roku rozpoczął studia muzyczne pod kierunkiem Rubinsteina i Zaremby. Dzięki ich nauce Czajkowski stał się wierny zachodniej nauce kompozytorskiej, w przeciwieństwie do popularnej w tamtym okresie tzw. Potężnej Gromadki, którą stanowiła grupa twórców inspirujących się muzyką ludową.
Czytaj całość...
Fotografie muzealne Thomasa Strutha
czwartek, 26 marzec 2015
image_001.jpg23 marca w Fili nr 2 miał miejsce kolejny wykład z cyklu: „Obraz w kolekcji nowoczesnej – modernizm i jego paradygmaty”. Przedmiotem zajęć były „Fotografie muzealne Thomasa Strutha”. Wykład wygłosił dr Marcin Lachowski związany m. in. z Uniwersytetem Warszawskim, Galerią Zachęta i Galerią Białą. Prowadzący przybliżył nam pojęcie fotografii piktorialnej i jej przełożenie na szczególny charakter wielkoformatowych dzieł niemieckiego fotografa. Thomas Struth aranżuje swoje ujęcia w przestrzeniach muzealnych głównie podczas godzin zwiedzania. Umieszcza na fotografiach dzieło oraz oglądających je turystów lub samych zwiedzających. Cykl fotografii muzealnej ma bowiem charakter trójetapowy. W pierwszym etapie mamy do czynienia z fotografią najbardziej spontaniczną, w której uchwycone są relacje między widzem a dziełem. W drugim etapie ujęcia mają charakter bardziej inscenizowany a kompozycja zdjęć jest przemyślana. Przedmiotem trzeciego etapu cyklu są już wyłącznie reakcje zwiedzających na konkretne dzieło bez ukazywania na fotografii tego ostatniego.
Czytaj całość...
Międzynarodowy Dzień Teatru
wtorek, 24 marzec 2015
Filia nr 38 zaprasza na wydarzenia towarzyszące Międzynarodowemu Dniu Teatru
image_001.jpg
Powiększ

Liryzm i ekstaza w muzyce P. I. Czajkowskiego
czwartek, 19 marzec 2015
Filia nr 2 zaprasza na koncert z cyklu "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną"
image_001.jpg

Perełki i skowronki. Adaptacje filmowe prozy Bohumila Hrabala
wtorek, 03 marzec 2015
image_001.jpg27 lutego w Filii nr 2 odbyło się spotkanie autorskie z Maciejem Robertem, autorem książki "Perełki i skowronki. Adaptacje filmowe prozy Bohumila Hrabala". Maciej Robert, poeta, krytyk literacki i filmowy, opowiedział słuchaczom o swoich początkach fascynacji twórczością samego Hrabala, jednego z najważniejszych pisarzy europejskich XX wieku. Bohumil Hrabal to pisarz w Polsce bardzo popularny, którego każde kolejne wydanie książek spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem wśród czytelników.  M. Robert skupił się przede wszystkim na omówieniu dorobku Jiříego Menzla, podkreślając wyjątkową przyjaźń łączącą pisarza i reżysera.
Czytaj całość...
O basso continuo i innych tajemnicach sonaty barokowej
piątek, 27 luty 2015
image_001.jpgKtóż z nas, już po pierwszych taktach, nie rozpoznaje muzyki skomponowanej przez Antonio Vivaldiego, Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, czy Georga Philippa Telemanna? Charakterystyczna, uporządkowana forma, niepozbawiona inwencji, pełna finezji elegancja, kontrast między wysokim a niskim rejestrem, a także linia głosu basowego, będąca harmoniczną podstawą utworu. To właśnie basso continuo, które towarzyszyło muzyce granej przez solistę,  jest wyróżniającą cechą muzyki wieku XVII i XVIII. Partia basso continuo najczęściej realizowana była przez klawesyn lub organy, czasem także przez instrumenty strunowe, takie jak lutnia czy harfa. Linię basu podkreślano też za pomocą wiolonczeli czy fagotu. Partie basso continuo zapisywane były w formie basu cyfrowanego  w którym nad pojedynczą linią głosu basowego, odzwierciedlającą najniższe dźwięki, zapisane są cyfry, informujące improwizującego wykonawcę o tym, jakie akordy mają zostać zagrane.
Czytaj całość...
Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną - VI edycja
piątek, 20 luty 2015
Zapraszamy do Filii nr 2  na koncert muzyki klasycznej
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Rok Teatru Polskiego
środa, 11 luty 2015
image_001.jpgW grudniu 2014 r. Sejm ustanowił rok 2015 Rokiem Polskiego Teatru Publicznego. W jubileuszowym roku przypada wiele ważnych rocznic związanych z historią polskiego teatru: 250 lat istnienia teatru publicznego i działalności Teatru Narodowego, czwartej najstarszej sceny narodowej Europy, a także dwie rocznice urodzin wybitnych twórców teatralnych: 130. rocznica urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego” i 100. rocznica urodzin Tadeusza Kantora.
Jak zaznaczono w sejmowej uchwale, dziś bezpośrednimi spadkobiercami teatru powołanego przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego są nie tylko Teatr Narodowy w Warszawie i Teatr Wielki - Opera Narodowa, ale także Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie oraz rozproszona po całym kraju sieć ponad stu teatrów i instytucji artystycznych dotowanych ze środków publicznych. Właśnie w Krakowie odbędzie się uroczysta inauguracja obchodów Roku.
Głównym koordynatorem obchodów Roku Polskiego Teatru jest istniejący od 2003 roku w Warszawie Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, który zajmuje się dokumentowaniem polskiego życia teatralnego i badaniami nad współczesnością i historią polskiego teatru.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Joseph M. W Turner w Tate Gallery
czwartek, 29 styczeń 2015
image_001.jpgJoseph M. W. Turner - angielski malarz, znany jest przede wszystkim jako twórca pejzaży romantycznych. 21 stycznia w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu "Obraz w kolekcji nowoczesnej - Modernizm i jego paradygmaty", zatytułowany „Joseph M. W Turner w Tate Gallery: modernistyczne interpretacje romantyzmu - romantyczne kreacje modernizmu”. O zestawieniu twórczości Turnera z malarzami epok późniejszych opowiadał uczestnikom wykładu dr Jacek Jaźwierski.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 161 - 170 z 395


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego