Projekty
Na czym polega atrakcyjność teatru społecznego?
piątek, 22 maj 2015
image_001.jpgW ramach obchodów 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE 18 maja w Filii nr 2 odbył się wykład zatytułowany „Na czym polega atrakcyjność teatru społecznego?”, który zaprezentowała Dorota Porowska, aktorka i reżyserka. W latach 1984-2004 grała w przestawieniach Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice. W 2000 roku wraz z Elżbietą Rojek powołała do życia formację Tańce Labiryntu. Współtworzyła Stowarzyszenie Teatralne „Chorea,” uczestniczyła również w projektach społecznościowych Oratorium Dance Project i Uwaga człowiek! Napięcia miasta. Bierze udział w szeregu projektach społecznościowych, a także prowadzi działalność edukacyjną, m, in. zajęcia w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim.
Czytaj całość...
Kolekcje sztuki efemerycznej
wtorek, 19 maj 2015
image_001.jpg6 maja miało miejsce przedostatnie spotkanie z cyklu otwartych wykładów z historii sztuki "Obraz w kolekcji nowoczesnej – modernizm i jego paradygmaty". Prelegentka – Marta Ryczkowska, historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka wystaw sztuki współczesnej, jedna z inicjatorek projektów edukacyjnych "Karuzela sztuki" i "Łapki sztuki", doktorantka KUL – poruszyła temat trudny, a zarazem aktualny: dokumentacji sztuki performance. W swym wystąpieniu zatytułowanym "Kolekcje sztuki efemerycznej w Polsce i za granicą" starała się wyjaśnić dlaczego jest to zjawisko problematyczne, jakie są sposoby dokumentowania sztuki "ulotnej" oraz przybliżyła działalność najważniejszych ośrodków tym się zajmujących.
Czytaj całość...
Rola Teatru Publicznego w służbie społeczeństwu
poniedziałek, 18 maj 2015
image_001.jpgTeatr jest jednym z najważniejszych obszarów życia kulturalnego i społecznego. Rok 2015 ogłoszony Rokiem Polskiego Teatru Publicznego podkreśla jak ważną rolę odgrywa w służbie społeczeństwu i sztuce przez 250 lat istnienia. W Filii 34 młodzież Szkoły Podstawowej nr 50 miała okazję udać się w niezwykłą podróż w przestrzeń teatralną z Panem Dariuszem Jóźwikiem. Nasz przewodnik dwukrotnie - 21 i 23 kwietnia - zaprosił młodzież do Warszawy do Teatru Narodowego, aby opowiedzieć jego historię od 1765 roku do chwili obecnej.
Czytaj całość...
Na czym polega atrakcyjność teatru społecznego?
czwartek, 14 maj 2015
Wydarzenie w ramach obchodów 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE.
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Obraz w kolekcji nowoczesnej - VI edycja wykładów z historii sztuki
środa, 13 maj 2015
baner.jpg 
Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego
Instytut Historii Sztuki KUL
Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Galeria Labirynt

zapraszają na wykład
Anieli Mroczek

Dokumentacja sztuki performance jako element kolekcji


20 maja 2015, godz. 17.00
Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12


Ważnym elementem kolekcji sztuki współczesnej jest sztuka performance. Obecna w niej w formie dokumentacji performance realizowanych na żywo, bądź też wideo performance - realizowanych przez artystów za pomocą mediów. Na dokumentację performance składać mogą się fotograficzne, filmowe lub dźwiękowe rejestracje zdarzenia, relacje uczestników, towarzyszące bądź powstające w czasie performance obiekty określane niekiedy jako „mementa”, jak również  pochodzące z poprzedzającej samo działanie fazy przygotowawczej, materialne „ślady” kształtowania się koncepcji. Co ciekawe wszystkie te fizyczne przejawy działania artysty pozostają w niejednoznacznej relacji do efemerycznej natury samego performance, zaś tytułowa dokumentacja wychodzi często poza formę obiektywnego zapisu. Decyzją artysty performera, niekiedy też kuratora kolekcji staje się autonomicznym dziełem sztuki, dla którego „dokumentowany” performance jest jedynie punktem wyjścia.
W oparciu o przykłady zaczerpnięte ze sztuki światowej jak i artystów reprezentowanych przez nasze, lubelskie, instytucje proponuję przyjrzenie się złożonemu zagadnieniu dokumentacji sztuki performance oraz jej miejscu w siatce wzajemnych związków i zależności pomiędzy pracami składającymi się na kolekcję sztuki współczesnej.
Czytaj całość...
Siergiej Siergiejewicz Prokofiew  mistrz neoklasycznych konstrukcji
czwartek, 30 kwiecień 2015
image_001.jpg27 kwietnia odbył się, tym razem wyjątkowo w Sali koncertowej „kolumnowej” Szkoły Muzycznej I i II ST. Im. T. Szeligowskiego, kolejny koncert z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”, zwyczajowo organizowany przez Filię nr 2. Tym razem koncert połączony z prezentacją poświęcony został twórczości kompozytora rosyjskiego - Siergieja Prokofiewa i zatytułowany został „Siergiej Siergiejewicz Prokofiew (1891-1953) – mistrz neoklasycznych konstrukcji”. Tytuł ten w syntetyczny i niezwykle trafny sposób oddaje to, co w muzyce Prokofiewa jest najbardziej charakterystyczne i czym wpisał się na kartach historii muzyki. Sięganie do tradycyjnych, „uświęconych” form takich jak symfonia (I Symfonię D-dur op. 25 „Klasyczną” dedykował najstarszemu klasykowi wiedeńskiemu Josephowi Haydnowi), koncert, sonata i traktowanie poszczególnych części na sposób klasyczny, bez większych modyfikacji, wykorzystywanie przejrzystej harmoniki i rytmiki, symetria, prostota – to najważniejsze cechy jego muzyki, a jednocześnie dowód doskonałego warsztatu kompozytorskiego i znajomości zasad kontrapunktu (Prokofiew uczęszczał do konserwatorium petersburskiego, gdzie uczył się m.in. u Mikołaja Rimskiego-Korsakowa).
Czytaj całość...
Archiwum versus kolekcja?
środa, 29 kwiecień 2015
image_001.jpgDr Marcin Pastwa, adiunkt w katedrze Historii Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej KUL w swoich badaniach skupia się na zagadnieniu obrazu i jego funkcji w sztuce i w historii sztuki, zwłaszcza w kontekście nowych mediów i technologii. Interesuje się również szeroko pojętą kulturą wizualną. Wykład „Zbieranie. Archiwum versus kolekcja?” wygłoszony 22 kwietnia w Filii nr 2 jako kolejne ogniwo cyklu otwartych wykładów z historii sztuki „Obraz w kolekcji nowoczesnej – modernizm i jego paradygmaty”, stanowił próbę przybliżenia słuchaczom pojęć takich jak archiwum, kolekcja, nakreślenia podobieństw oraz różnic między nimi.
Czytaj całość...
Historia teatru
poniedziałek, 27 kwiecień 2015
image_001.jpgZ okazji obchodów Roku Polskiego Teatru Publicznego w Filii nr 26 odbyły się dwie prelekcje o teatrze lubelskim wygłoszone przez pana Dariusza Jóźwika, którym towarzyszyła prezentacja multimedialna autorstwa Anny Gospodarek. Podczas spotkań gościliśmy dwie klasy szóste ze Szkoły Podstawowej nr 46 oraz klasę trzecią ze Szkoły Podstawowej nr 38. Dzieci z zaciekawieniem słuchały o historii i różnych kierunkach rozwoju teatrów lubelskich. Uczniowie mieli też okazję zaznajomić się z szatą graficzną i treścią gazet repertuarowych Teatru im. H. Ch. Andersena. W trakcie prelekcji pracownicy Filii prezentowali różne rodzaje lalek teatralnych, które na zakończenie zajęć dzieci mogły dokładnie obejrzeć.
Chętnych do zabawy w aktora-lalkarza nie zabrakło. Ogółem w spotkaniach uczestniczyło około siedemdziesięcioro dzieci.
Czytaj całość...
Prokofiev - mistrz neoklasycznych konstrukcji
środa, 22 kwiecień 2015
Filia nr 2 zaprasza na koncert z cyklu "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną"
UWAGA! ZMIANA TERMINU!
image_001.jpg
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 151 - 160 z 397


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego