Projekty
250 lat Teatru Publicznego w Polsce
czwartek, 01 październik 2015
image_001.jpgW dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie z zaprzyjaźnionymi z Filią nr 9 z Seniorami KS  "Podróżnik" działającym przy PCK. Spotkanie pt. "250 lat Teatru Publicznego w Polsce" poprowadził instruktor MBP Dariusz Jóźwik. Słuchacze z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji, aktywnie uczestniczyli w rozmowie oraz mieli okazję poznać wiele ciekawych faktów dotyczących teatru jak i Lublina. A także dowiedzieć się o sławnych ludziach teatru wywodzących się z Lubelszczyzny.
Czytaj całość...
Bela Bartók i autentyczna muzyka ludowa
środa, 30 wrzesień 2015
image_001.jpg29 września w Filii nr 2 odbył się koncert inaugurujący kolejną edycję cyklu "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną", poświęcony Beli Bartókowi i węgierskiej muzyce ludowej. Bela Bartók uważany jest za jednego z największych kompozytorów XX wieku. Był także badaczem muzyki ludowej. W 1903 roku wraz z Zoltánem Kodály rozpoczął podróż po Węgrzech, aby nagrywać i gromadzić najstarsze i najbardziej zapomniane pieśni ludowe.
Czytaj całość...
O historii i różnorodności teatrów
poniedziałek, 28 wrzesień 2015
image_001.jpg23 i 24 września upłynął w Filii nr 31 pod znakiem teatru, jego historii i różnorodności „wczoraj i dziś”. Instruktor Dariusz Jóźwik z niesłychaną swadą i werwą zagłębiał się w meandry dziejów teatru, wprowadzając w owe zawiłości umysły zdolne i lotne – uczniów Gimnazjum nr 3 oraz Szkoły Podstawowej nr 30 w Lublinie. Młodzież nie wzbraniała się przed ogromem wiedzy i nowych wiadomości, dając się porwać w niezwykłą podróż po scenach najważniejszych teatrów od starożytnej Grecji począwszy, a na Teatrze Osterwy skończywszy.
Czytaj całość...
Kolorowe harmonie w bibliotece. Klarnet
czwartek, 24 wrzesień 2015
image_001.jpg"Kolorowe harmonie w bibliotece" to nowy cykl koncertów promujących instrumenty dęte i perkusyjne, odpowiedzialne za "koloryt" brzmienia orkiestrowego. 23 września w Filii nr 2 cykl ten zainaugurował koncert poświęcony klarnetowi. "Bohater" środowego koncertu to instrument dęty drewniany pojedynczostroikowy, wykonywany zazwyczaj z hebanu. Początki jego powstania sięgają baroku. Na przełomie XVII i XVIII wieku powstawały utwory komponowane przez Telemanna, Haendla czy Vivaldiego, pisane na prototyp klarnetu – tzw. szałamaję. Ok. 1700 r. Johann Christoph Denner skonstruował pierwszy ustnik oraz dodał czarę głosową, co zapoczątkowało właściwą budowę klarnetu. Był on wykorzystywany zarówno jako instrument solowy, jak też orkiestrowy. Obecnie klarnet jest najbardziej uniwersalnym instrumentem dętym. Odnaleźć go można zarówno w orkiestrze symfonicznej, jak również kapeli ludowej, zespole klezmerskim czy jazzowym big bandzie. Jego dźwięk można także usłyszeć w muzyce filmowej.
Czytaj całość...
Béla Bartók i autentyczna muzyka ludowa
poniedziałek, 21 wrzesień 2015
Zapraszamy na VII edycję koncertów otwartych z cyklu Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną.
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Kolorowe harmonie w bibliotece - klarnet
poniedziałek, 21 wrzesień 2015
Filia nr 2 zaprasza na koncert
image_001.jpg
Historia i współczesność teatru lubelskiego
piątek, 18 wrzesień 2015
image_001.jpgRok 2015 został ustanowiony Rokiem Polskiego Teatru Publicznego w związku z 250. rocznicą powstania Teatru Narodowego w Warszawie oraz 100. rocznicą urodzin Tadeusza Kantora, który był wybitną i oryginalną osobowością teatru XX wieku.
Pan Dariusz Jóźwik, przybliżył czytelnikom Filii 39, w prelekcji pt. Historia i współczesność teatru lubelskiego, historię teatru w naszym mieście.
Czytaj całość...
Historia i współczesność teatru lubelskiego
środa, 16 wrzesień 2015
Wydarzenie w ramach obchodów 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE
image_001.jpg
Powiększ
Teatr dawniej i dziś
czwartek, 10 wrzesień 2015
image_001.jpg9 września Filia 28 MBP gościła p. Dariusza Jóźwika. Wraz z nim ponad stu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 22 wybrało się w nietypową "podróż" śladami teatru. Uczestnicy prelekcji poznali nie tylko jego historię od czasów starożytnych po współczesność, ale także usłyszeli kilka ciekawostek i zagadnień z zakresu teorii tej sztuki, np.  co jest potrzebne do tego, aby teatr w ogóle zaistniał? Jakie są typy teatru? Jakie są rodzaje lalek w teatrze lalkowym?
Czytaj całość...
Nieskończony eksperyment - sztuka i obrazy nowoczesności
poniedziałek, 07 wrzesień 2015
Zapraszamy na VII edycję otwartych wykładów z historii sztuki
image_001.jpg
Powiększ

<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 141 - 150 z 411

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego