Projekty
Udany eksperyment z abstrakcją: Kandinsky - Malewicz - Mondrian
poniedziałek, 19 październik 2015
image_001.jpg14 października w Filii nr 2 w ramach cyklu otwartych wykładów z historii sztuki miał miejsce wykład dr. Jacka Jaźwierskiego zatytułowany "Udany eksperyment z abstrakcją: Kandinsky - Malewicz - Mondrian". Prelegent, od wielu lat związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, obecnie jest pracownikiem Katedry Teorii Sztuki na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. W gestii jego zainteresowań leżą zagadnienia z teorii sztuki i estetyki, zwłaszcza XIX-wiecznej sztuki Anglii.
Głównym założeniem referatu było pokazanie wielkiej, a niedocenianej i nierozumianej wartości sztuki abstrakcyjnej rodzącej się  na początku XX w., zaprezentowanie trzech różnych dróg dochodzenia do abstrakcji oraz trzech różnych stanowisk artystycznych, które stworzyły dla nich teoretyczne podwaliny.
Czytaj całość...
Kolorowe harmonie w bibliotece. Saksofon
środa, 14 październik 2015
Filia nr 2 zaprasza na koncert
image_001.jpg
Maria Federowiczowa - aktorka
środa, 14 październik 2015
image_001.jpg12 października w Filii nr 35 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Bursztynowej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Maria Federowiczowa - aktorka". Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, powstała dzięki zaangażowaniu Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza, oddziału Muzeum Lubelskiego, Muzeum Teatralnego w Warszawie oraz historyka i propagatora postaci Marii Federowiczowej, Kazimierza Parfianowicza, który był honorowym gościem wydarzenia oraz autorem prelekcji poświęconej Marii Federowiczowej.
Czytaj całość...
Poranki teatralne
czwartek, 08 październik 2015
image_004.jpgW ramach cyklu "Poranków teatralnych" prowadzonych w Filii nr 12 od początku roku, seniorzy z Dziennego Integracyjnego Ośrodka obejrzeli 6 spektakli Teatru Telewizji. Zwykle każda projekcja poprzedzona jest krótkim komentarzem. Cieszące się dużą popularnością spotkania z teatrem w tej formie oraz możliwość powrotu do dawnych spektakli, ulubionych aktorów, dają dużo radości uczestnikom. Dlatego z tym większą uwagą wysłuchaliśmy, 25 września, pogadanki Dariusza Jóźwika: "O historii i współczesności teatru lubelskiego", która stanowiła uzupełnienie i poszerzenie wiedzy o teatrze.
Róża Wawer
Czytaj całość...
Nieskończona aproksymacja - utopie artystyczne Novalisa i wczesnych romantyków
czwartek, 01 październik 2015
image_001.jpgOstatniego dnia września w Filii nr 2 rozpoczęła się VII edycja otwartych wykładów z historii sztuki, zatytułowana "Nieskończony eksperyment – sztuka i obrazy nowoczesności". Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Ryszard Kasperowicz, przez wiele lat związany z Instytutem Historii Sztuki KUL, obecnie wykładowca w Zakładzie Teorii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Tematyka wykładu – "Nieskończona aproksymacja - utopie artystyczne Novalisa i wczesnych romantyków", nie tylko w sposób logiczny i spójny wpisywała się w ogół zagadnienia, ale również ukazała genezę myślenia nowoczesnego tkwiącą we wczesnoromantycznej myśli niemieckiej, zwłaszcza u Novalisa i Fryderyka Schlegla. Doświadczenie i eksperyment jako kategorie charakterystyczne dla nowoczesnej nauki (XVII w.), w sztuce mimetycznej (naśladującej rzeczywistość) nie miały racji bytu. Dopiero załamanie się i upadek tegoż wzorca uwalnia sztukę na eksperyment, jednak traci ona swój związek z naturą.
Czytaj całość...
Teatr dawniej i dziś
czwartek, 01 październik 2015
image_001.jpgCo by się nie działo, teatr musi grać
Co by się nie działo, teatr musi chcieć
Teatr musi brzmieć,
Trafiać w czysty ton
musi iść na całość i odwagę mieć
Zakpić, nim uczyni skłon.

Słowa te pochodzą z hymnu Szkolnego Teatru Res Humanae, a o słuszności tych słów przekonali się uczniowie trzecich klas z Gimnazjum nr 6 w Lublinie. 28 września w Fili nr 10 MBP prelekcję zatytułowaną „Historia i współczesność teatru” wygłosił Pan Dariusz Jóźwik. Okazją do tego wydarzenia są obchody 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce przypadające właśnie na ten rok.
Czytaj całość...
250 lat Teatru Publicznego w Polsce
czwartek, 01 październik 2015
image_001.jpgW dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie z zaprzyjaźnionymi z Filią nr 9 z Seniorami KS  "Podróżnik" działającym przy PCK. Spotkanie pt. "250 lat Teatru Publicznego w Polsce" poprowadził instruktor MBP Dariusz Jóźwik. Słuchacze z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji, aktywnie uczestniczyli w rozmowie oraz mieli okazję poznać wiele ciekawych faktów dotyczących teatru jak i Lublina. A także dowiedzieć się o sławnych ludziach teatru wywodzących się z Lubelszczyzny.
Czytaj całość...
Bela Bartók i autentyczna muzyka ludowa
środa, 30 wrzesień 2015
image_001.jpg29 września w Filii nr 2 odbył się koncert inaugurujący kolejną edycję cyklu "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną", poświęcony Beli Bartókowi i węgierskiej muzyce ludowej. Bela Bartók uważany jest za jednego z największych kompozytorów XX wieku. Był także badaczem muzyki ludowej. W 1903 roku wraz z Zoltánem Kodály rozpoczął podróż po Węgrzech, aby nagrywać i gromadzić najstarsze i najbardziej zapomniane pieśni ludowe.
Czytaj całość...
O historii i różnorodności teatrów
poniedziałek, 28 wrzesień 2015
image_001.jpg23 i 24 września upłynął w Filii nr 31 pod znakiem teatru, jego historii i różnorodności „wczoraj i dziś”. Instruktor Dariusz Jóźwik z niesłychaną swadą i werwą zagłębiał się w meandry dziejów teatru, wprowadzając w owe zawiłości umysły zdolne i lotne – uczniów Gimnazjum nr 3 oraz Szkoły Podstawowej nr 30 w Lublinie. Młodzież nie wzbraniała się przed ogromem wiedzy i nowych wiadomości, dając się porwać w niezwykłą podróż po scenach najważniejszych teatrów od starożytnej Grecji począwszy, a na Teatrze Osterwy skończywszy.
Czytaj całość...
Kolorowe harmonie w bibliotece. Klarnet
czwartek, 24 wrzesień 2015
image_001.jpg"Kolorowe harmonie w bibliotece" to nowy cykl koncertów promujących instrumenty dęte i perkusyjne, odpowiedzialne za "koloryt" brzmienia orkiestrowego. 23 września w Filii nr 2 cykl ten zainaugurował koncert poświęcony klarnetowi. "Bohater" środowego koncertu to instrument dęty drewniany pojedynczostroikowy, wykonywany zazwyczaj z hebanu. Początki jego powstania sięgają baroku. Na przełomie XVII i XVIII wieku powstawały utwory komponowane przez Telemanna, Haendla czy Vivaldiego, pisane na prototyp klarnetu – tzw. szałamaję. Ok. 1700 r. Johann Christoph Denner skonstruował pierwszy ustnik oraz dodał czarę głosową, co zapoczątkowało właściwą budowę klarnetu. Był on wykorzystywany zarówno jako instrument solowy, jak też orkiestrowy. Obecnie klarnet jest najbardziej uniwersalnym instrumentem dętym. Odnaleźć go można zarówno w orkiestrze symfonicznej, jak również kapeli ludowej, zespole klezmerskim czy jazzowym big bandzie. Jego dźwięk można także usłyszeć w muzyce filmowej.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 121 - 130 z 397


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego