Projekty
Amour fou. Eksperyment surrealistów z psychoanalizą
piątek, 30 październik 2015
image_001.jpg28 października w Filii nr 2 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu otwartych wykładów z historii sztuki. Tym razem prelegentką była Aleksandra Skrabek, doktorantka historii sztuki, specjalista do spraw programowych w Galerii Labirynt, kurator, krytyk sztuki. Zainteresowania Aleksandry oscylują wokół zagadnień z teorii sztuki, związków pomiędzy literaturą, sztuką a nauką i medycyną. Publiczność miała okazję wysłuchać referatu zatytułowanego: Amour fou. Eksperyment surrealistów z psychoanalizą.
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Aktywnego Seniora
piątek, 30 październik 2015
image_001.jpg"Aktorom polskim, osobom działającym na scenie, na drodze przez labirynt zwany teatr, którego przeznaczeniem, jak dawniej, tak i teraz, było i jest służyć niejako za zwierciadło naturze, pokazywać cnocie własne jej rysy, złości żywy jej obraz, a światu i duchowi wieku, postać ich i piętno."
Stanisław Wyspiański
Czytaj całość...
2015 Rokiem św. Jana Pawła II
piątek, 30 październik 2015
image_001.jpgAktualizacja 30 października 2015

Sejm ustanowił rok 2015 Rokiem św. Jana Pawła II
W podjętej uchwale podkreślono ogromne zaangażowanie papieża Polaka w proces odradzania się niepodległości naszej ojczyzny oraz ogromny wkład w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Jego życie było świadectwem wiary dla milionów ludzi na całym świecie. Sejm chce, by te wartości towarzyszyły działaniom podejmowanym w ramach obchodów Roku św. Jana Pawła II.
Posłowie zaapelowali, by motywem przewodnim inicjatyw związanych z jubileuszowym rokiem były jego słowa wypowiedziane przed laty na Jasnej Górze: "Czuwam - to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje...".
W uchwale przypominają również, że w kwietniu 2015 r. przypada 10. rocznica śmierci i pierwsza rocznica kanonizacji "wielkiego Polaka, Ojca Świętego Jana Pawła II".
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Muzyczna opowieść o Mickiewiczu i masonerii
środa, 28 październik 2015
image_001.jpgDo dziś trwają dyskusje, czy Adam Mickiewicz był członkiem loży masońskiej. Pewne jest, że należał do niej jego przyjaciel Tomasz Zan. Dlatego też dosyć jednoznaczna symbolika masońska znalazła odzwierciedlenie w twórczości naszego narodowego wieszcza. Muzyczna opowieść o Mickiewiczu i masonerii była tematem przewodnim koncertu z cyklu "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną", który odbył się 27 października w Filii nr 2.
Czytaj całość...
Kolorowe harmonie w bibliotece. Saksofon
czwartek, 22 październik 2015
image_001.jpg21 października w Filii nr 2 odbył się kolejny koncert z cyklu "Kolorowe harmonie w bibliotece". Tym razem mogliśmy usłyszeć bogactwo brzmienia saksofonu. Saksofon to najmłodszy instrument dęty. Jego twórcą jest belgijski muzyk i kompozytor Adolph Sax. Istnieje wiele hipotez dotyczących skonstruowania saksofonu. Najbardziej prawdopodobna jest ta, iż saksofon powstał z modyfikacji poczynionych na klarnecie basowym. Został zrobiony z blachy miedzianej, zaś rura cylindryczna, charakterystyczna dla klarnetów, została zastąpiona stożkowatą. Zmniejszono ilość klap, klapę duodecymową zastąpiono oktawową. Sax skonstruował początkowo saksofon basowy, a następnie zmniejszał jego rozmiary, zwiększając jednocześnie jego wirtuozowskie możliwości.
Czytaj całość...
Mickiewicz - muzyka i masoneria
środa, 21 październik 2015
Zapraszamy na koncert z cyklu Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Udany eksperyment z abstrakcją: Kandinsky - Malewicz - Mondrian
poniedziałek, 19 październik 2015
image_001.jpg14 października w Filii nr 2 w ramach cyklu otwartych wykładów z historii sztuki miał miejsce wykład dr. Jacka Jaźwierskiego zatytułowany "Udany eksperyment z abstrakcją: Kandinsky - Malewicz - Mondrian". Prelegent, od wielu lat związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, obecnie jest pracownikiem Katedry Teorii Sztuki na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. W gestii jego zainteresowań leżą zagadnienia z teorii sztuki i estetyki, zwłaszcza XIX-wiecznej sztuki Anglii.
Głównym założeniem referatu było pokazanie wielkiej, a niedocenianej i nierozumianej wartości sztuki abstrakcyjnej rodzącej się  na początku XX w., zaprezentowanie trzech różnych dróg dochodzenia do abstrakcji oraz trzech różnych stanowisk artystycznych, które stworzyły dla nich teoretyczne podwaliny.
Czytaj całość...
Kolorowe harmonie w bibliotece. Saksofon
środa, 14 październik 2015
Filia nr 2 zaprasza na koncert
image_001.jpg
Maria Federowiczowa - aktorka
środa, 14 październik 2015
image_001.jpg12 października w Filii nr 35 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Bursztynowej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Maria Federowiczowa - aktorka". Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, powstała dzięki zaangażowaniu Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza, oddziału Muzeum Lubelskiego, Muzeum Teatralnego w Warszawie oraz historyka i propagatora postaci Marii Federowiczowej, Kazimierza Parfianowicza, który był honorowym gościem wydarzenia oraz autorem prelekcji poświęconej Marii Federowiczowej.
Czytaj całość...
Poranki teatralne
czwartek, 08 październik 2015
image_004.jpgW ramach cyklu "Poranków teatralnych" prowadzonych w Filii nr 12 od początku roku, seniorzy z Dziennego Integracyjnego Ośrodka obejrzeli 6 spektakli Teatru Telewizji. Zwykle każda projekcja poprzedzona jest krótkim komentarzem. Cieszące się dużą popularnością spotkania z teatrem w tej formie oraz możliwość powrotu do dawnych spektakli, ulubionych aktorów, dają dużo radości uczestnikom. Dlatego z tym większą uwagą wysłuchaliśmy, 25 września, pogadanki Dariusza Jóźwika: "O historii i współczesności teatru lubelskiego", która stanowiła uzupełnienie i poszerzenie wiedzy o teatrze.
Róża Wawer
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 121 - 130 z 403


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego