Projekty
Fotografia Henri Cartier-Bressona
poniedziałek, 07 grudzień 2015
image_001.jpgHenri Cartier-Bresson to jeden z najbardziej znanych XX-wiecznych fotoreporterów na świecie, współtwórca agencji fotograficznej Magnum. Na pytania dotyczące powiązania jego fotografii z nowoczesną plastyką próbowała odpowiedzieć dr Kamila Leśniak na kolejnym wykładzie z cyklu otwartych wykładów z historii sztuki zatytułowanym "Narzędzie szybsze niż pędzel. Nowoczesne spojrzenie Henri Cartier-Bressona", który odbył się 2 grudnia w Filii nr 2.
Czytaj całość...
Nasza Mała Biblioteka
piątek, 27 listopad 2015
image_001.jpgPod znakiem Wydawnictwa Ezop Filia nr 35 rozpoczyna nowy cykl zajęć według scenariuszy projektu "Nasza Mała Biblioteka". Na początek w "Koszyku z książkami" i podczas "Bajkowych poranków" zaprezentowaliśmy poprzez zabawy i animację kilka interesujących tytułów z szerokiego asortymentu książek dla najmłodszych z Ezopa.
Czytaj całość...
Kolorowe harmonie. Flet
piątek, 27 listopad 2015
image_001.jpgFlet jest najstarszym i jednym z najpopularniejszych instrumentów dętych świata. Jego brzmienie mieliśmy okazję usłyszeć na kolejnym koncercie z cyklu "Kolorowe harmonie w bibliotece", który odbył się 25 listopada w Filii nr 2. Flety należą do grupy instrumentów dętych drewnianych wargowych i występują w wielu postaciach, np. w formie Fletni Pana. Najczęściej prezentowaną różnicą jest ta, iż mogą być one proste lub poprzeczne. Flet składa się z trzech zasadniczych części: główki, korpusu i stopki. Jego konstrukcja przez wieki ulegała zmianom. W tej kwestii rewolucji dokonał Theobald Boehm, muzyk bawarski, który wykonał pierwszy flet z metalu. Flety spotkać można w mitologii greckiej, źródłach ikonograficznych, a także malarstwie wazowym i ściennym. Najstarszy flet świata liczy ok. 35 tysięcy lat. Został odkryty w 2008 r. w jaskini Hohle Fels w Jurze Szwabskiej leżącej na terenie Niemiec.
Czytaj całość...
"Życie to jest teatr..."
piątek, 27 listopad 2015
Filia nr 21 zaprasza na prelekcję
image_001.jpg
Skarga i lament duszy, czyli pieśń jako uczuć ucieleśnienie
czwartek, 26 listopad 2015
image_001.jpg„Pieśń jest zwierciadłem, w którym obija się to co najpiękniejsze na Ziemi.”
Karl Joseph Simrock
 

24 listopada w Filii nr 2 odbył się kolejny koncert z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”, zatytułowany „Skarga i lament duszy, czyli pieśń jako uczuć ucieleśnienie”.
Pieśń jest najstarszym gatunkiem poezji lirycznej, genetycznie związanym z muzyką i obrzędami. Jako samodzielna forma literacka ukształtowała się w twórczości Horacego. W starożytności i średniowieczu pieśń wykonywana była przy wtórze instrumentu. Do dzisiaj pojęcie „pieśń” używane jest jako synonim poezji lirycznej w ogóle. Jest ona przykładem ucieleśnienia słowa  w muzyce.
Czytaj całość...
Wizja "szklanych domów"...
piątek, 20 listopad 2015
image_001.jpg18 listopada w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu otwartych wykładów z historii sztuki. Tym razem referat wygłosiła dr Elżbieta Błotnicka-Mazur, adiunkt w Katedrze Historii Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej Instytutu Historii Sztuki KUL. Prelegentka swoje zainteresowania badawcze koncentruje na polskiej sztuce XX wieku, a szczególnie architekturze i plastyce Lublina oraz Lubelszczyzny. Środowe wystąpienie zatytułowane Wizja "szklanych domów" - futurystyczne projekty La Città Nuova (Nowego Miasta) Antonia Sant'Elii przybliżyło słuchaczom eksperyment, który jest wspólną wykładnią dla wszystkich tegorocznych wykładów, na polu architektury.
Czytaj całość...
Skarga i lament duszy...
środa, 18 listopad 2015
Filia nr 2 zaprasza na kolejny koncert z cyklu "Biblioteczne wtorki w muzyką klasyczną"
image_001.jpg

To i owo o Teatrze Polskim
wtorek, 17 listopad 2015
Filia nr 19 zaprasza na spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom
image_001.jpg
Performatywne czytanie "Dziadów"
wtorek, 03 listopad 2015
image_001.jpg2 listopada w Filii nr 2 odbyło się Performatywne Czytanie II części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Dziady to dawny obrzęd zaduszny, obchodzony w noc z 31 października na 1 listopada, przygotwujący do Święta Zmarłych. Jego istotą było nawiązywanie kontaktu z duszami zmarłych, po to by ugościć je jadłem i napitkiem oraz pomóc im w osiągnięciu spokoju w zaświatach. Ten ludowy obrzęd stał się inspiracją do II części "Dziadów" Adama Mickiewicza, którą pracownicy MBP odczytywali wraz z czytelnikami w Dzień Zaduszny.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 111 - 120 z 403


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego