Projekty
"Życie to jest teatr..."
piątek, 27 listopad 2015
Filia nr 21 zaprasza na prelekcję
image_001.jpg
Skarga i lament duszy, czyli pieśń jako uczuć ucieleśnienie
czwartek, 26 listopad 2015
image_001.jpg„Pieśń jest zwierciadłem, w którym obija się to co najpiękniejsze na Ziemi.”
Karl Joseph Simrock
 

24 listopada w Filii nr 2 odbył się kolejny koncert z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”, zatytułowany „Skarga i lament duszy, czyli pieśń jako uczuć ucieleśnienie”.
Pieśń jest najstarszym gatunkiem poezji lirycznej, genetycznie związanym z muzyką i obrzędami. Jako samodzielna forma literacka ukształtowała się w twórczości Horacego. W starożytności i średniowieczu pieśń wykonywana była przy wtórze instrumentu. Do dzisiaj pojęcie „pieśń” używane jest jako synonim poezji lirycznej w ogóle. Jest ona przykładem ucieleśnienia słowa  w muzyce.
Czytaj całość...
Wizja "szklanych domów"...
piątek, 20 listopad 2015
image_001.jpg18 listopada w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu otwartych wykładów z historii sztuki. Tym razem referat wygłosiła dr Elżbieta Błotnicka-Mazur, adiunkt w Katedrze Historii Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej Instytutu Historii Sztuki KUL. Prelegentka swoje zainteresowania badawcze koncentruje na polskiej sztuce XX wieku, a szczególnie architekturze i plastyce Lublina oraz Lubelszczyzny. Środowe wystąpienie zatytułowane Wizja "szklanych domów" - futurystyczne projekty La Città Nuova (Nowego Miasta) Antonia Sant'Elii przybliżyło słuchaczom eksperyment, który jest wspólną wykładnią dla wszystkich tegorocznych wykładów, na polu architektury.
Czytaj całość...
Skarga i lament duszy...
środa, 18 listopad 2015
Filia nr 2 zaprasza na kolejny koncert z cyklu "Biblioteczne wtorki w muzyką klasyczną"
image_001.jpg

To i owo o Teatrze Polskim
wtorek, 17 listopad 2015
Filia nr 19 zaprasza na spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom
image_001.jpg
Performatywne czytanie "Dziadów"
wtorek, 03 listopad 2015
image_001.jpg2 listopada w Filii nr 2 odbyło się Performatywne Czytanie II części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Dziady to dawny obrzęd zaduszny, obchodzony w noc z 31 października na 1 listopada, przygotwujący do Święta Zmarłych. Jego istotą było nawiązywanie kontaktu z duszami zmarłych, po to by ugościć je jadłem i napitkiem oraz pomóc im w osiągnięciu spokoju w zaświatach. Ten ludowy obrzęd stał się inspiracją do II części "Dziadów" Adama Mickiewicza, którą pracownicy MBP odczytywali wraz z czytelnikami w Dzień Zaduszny.
Czytaj całość...
Amour fou. Eksperyment surrealistów z psychoanalizą
piątek, 30 październik 2015
image_001.jpg28 października w Filii nr 2 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu otwartych wykładów z historii sztuki. Tym razem prelegentką była Aleksandra Skrabek, doktorantka historii sztuki, specjalista do spraw programowych w Galerii Labirynt, kurator, krytyk sztuki. Zainteresowania Aleksandry oscylują wokół zagadnień z teorii sztuki, związków pomiędzy literaturą, sztuką a nauką i medycyną. Publiczność miała okazję wysłuchać referatu zatytułowanego: Amour fou. Eksperyment surrealistów z psychoanalizą.
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Aktywnego Seniora
piątek, 30 październik 2015
image_001.jpg"Aktorom polskim, osobom działającym na scenie, na drodze przez labirynt zwany teatr, którego przeznaczeniem, jak dawniej, tak i teraz, było i jest służyć niejako za zwierciadło naturze, pokazywać cnocie własne jej rysy, złości żywy jej obraz, a światu i duchowi wieku, postać ich i piętno."
Stanisław Wyspiański
Czytaj całość...
2015 Rokiem św. Jana Pawła II
piątek, 30 październik 2015
image_001.jpgAktualizacja 30 października 2015

Sejm ustanowił rok 2015 Rokiem św. Jana Pawła II
W podjętej uchwale podkreślono ogromne zaangażowanie papieża Polaka w proces odradzania się niepodległości naszej ojczyzny oraz ogromny wkład w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Jego życie było świadectwem wiary dla milionów ludzi na całym świecie. Sejm chce, by te wartości towarzyszyły działaniom podejmowanym w ramach obchodów Roku św. Jana Pawła II.
Posłowie zaapelowali, by motywem przewodnim inicjatyw związanych z jubileuszowym rokiem były jego słowa wypowiedziane przed laty na Jasnej Górze: "Czuwam - to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje...".
W uchwale przypominają również, że w kwietniu 2015 r. przypada 10. rocznica śmierci i pierwsza rocznica kanonizacji "wielkiego Polaka, Ojca Świętego Jana Pawła II".
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 101 - 110 z 390


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego