Projekty
Nasza Mała Biblioteka - II edycja
środa, 24 lipiec 2019
image_001_big.jpgAktualizacja 24 lipca 2019

„Nasza Mała Biblioteka” to autorski projekt edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym 5-8 lat, który opiera się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami oraz rodzicami. Tytułowa „mała biblioteka” to starannie wybrane pod względem literackim i ilustracyjnym książki, które mają zapoczątkować biblioteczkę młodego czytelnika. Autorem jest słoweńskie wydawnictwo KUD Sodobnost International, które od dziewięciu lat z powodzeniem realizuje ten projekt w Słowenii. W latach 2015-2016 odbyła się pierwsza międzynarodowa edycja projektu, w której wzięły udział wydawnictwa z Polski i Litwy, specjalizujące się w książkach dla dzieci i młodzieży.
Do udziału w drugiej edycji projektu zostały zaproszone oficyny: Paike ja Pilv z Estonii, Liels un mazs z Łotwy oraz ponownie Agencja Edytorska EZOP z Polski.
Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie bierze udział kolejnej edycji edukacyjnego projektu.
Czytaj całość...
Biblioteka blisko ludzi - III edycja lubelskiego BiblioLABu
piątek, 21 czerwiec 2019
image_001.jpg14 czerwca w Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN odbyła się III edycja zjazdu szkoleniowego dla bibliotekarzy z Lubelszczyzny. W tym roku hasło przewodnie spotkania brzmiało: „Biblioteka blisko ludzi”. Elementy programu oscylowały wokół działań aktywizujących i angażujących twórczo społeczności lokalne, z którymi na co dzień pracują bibliotekarze. Działalność bibliotek została zaprezentowana z różnych perspektyw - zarówno od strony projektowania przestrzeni przyjaznej użytkownikowi, rodzajów udostępnianych zbiorów, jak i szerokiej gamy aktywności, którą oferują współczesne książnice.


Czytaj całość...
Czarodzieje sztuki
poniedziałek, 27 maj 2019
image_001.jpg22 maja w Filii nr 2 w ramach cyklu „Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności” odbył się ostatni wykład pod tytułem „Czarodzieje sztuki – rytualne formy wyrazu w sztuce współczesnej”. Poprowadziła go Aniela Mroczek - historyczka sztuki, która swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół sztuki współczesnej, kładąc szczególny nacisk na zjawisko performance oraz dokumentację sztuki po 1945 roku.
Czytaj całość...
Magia sztuki - od uobecnienia do nieobecności
środa, 15 maj 2019
image_001.jpgMiejska Biblioteka Publiczna
Instytut Historii Sztuki KUL
Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Wydział Artystyczny UMCSmgr Aniela Mroczek

Czarodzieje sztuki - rytualne formy wyrazu w sztuce współczesnej.22 maja 2019 r., godz. 17.30
Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12


Czytaj całość...
Skarby Kultury Przestrzeni
wtorek, 07 maj 2019

Zachęcamy do udziału w spotkaniach
image_001.jpg

Czytaj całość...
Sztuka między magią a programowaniem
piątek, 12 kwiecień 2019
image_001.jpg
10 kwietnia w Filii nr 2 w ramach cyklu „Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności” odbył się wykład pod tytułem „Sztuka między magią a programowaniem”. Poprowadził go prof. Sławomir Marzec - absolwent ASP Warszawa i Kunstakademie Dusseldorf. Obecnie prowadzi Pracownię Malarstwa na Wydziale Grafiki ASP Warszawa. Praktykuje malarstwo, rysunek, instalację, fotografię przetworzoną, performance i film.
Czytaj całość...
Koncepcja obrazu filmowego we wczesnych filmach Piotra Szulkina
poniedziałek, 25 marzec 2019
image_001.jpg
W Filii nr 2 MBP, 20 marca odbył się kolejny wykład z cyklu "Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności". Spotkanie poprowadzone zostało przez dr Marcina Marona - absolwenta Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, doktora nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie; operatora i filmoznawcy.
Podczas wykładu rozważana była koncepcja i forma obrazu filmowego we wczesnych filmach Piotra Szulkina: Narodziny (1975), Dziewce z ciortem (1975) oraz Oczy Uroczne (1976). Prelegent zaprezentował fragmenty omawianych produkcji, w których  odnaleźć można inspiracje poetyką ballady romantycznej, jak również odwołania do dzieł ekspresjonizmu filmowego.
Magdalena Wrona
Czytaj całość...
Język rzeczy. Biżuteryjne pamiątki z podróży po Polsce XIX wieku
piątek, 08 marzec 2019
image_001.jpg
6 marca w Filii nr 2 w ramach cyklu „Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności” gościliśmy dr hab. Ewę Letkiewicz, profesor UMCS, historyka sztuki, w której pracach badawczych głównym przedmiotem zainteresowań jest sztuka użytkowa a zwłaszcza biżuteria. Temat wykładu brzmiał „Język rzeczy. Biżuteryjne pamiątki z podróży krajowych i zagranicznych w XIX wieku”.
Czytaj całość...
Magia sztuki po "końcu sztuki"
piątek, 22 luty 2019
image_001.jpg
20 lutego 2019 r. w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu "Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności". Spotkanie zatytułowanie Magia sztuki po "końcu sztuki" - monumentalne projekcje Krzysztofa Wodiczki poprowadziła mgr Paulina Janczylik.
Prelegentka przybliżyła słuchaczom postać artysty, prezentując jednocześnie szereg jego projetów i projekcji, a także wyjaśniając ich funkcje oraz symboliczne znaczenie. Uczestnicy dowiedzieli się także, jakie motywy kierowały Wodiczką przy tworzeniu każdego z nich, oraz na jakie problemy społeczne wskazywały.
Wodiczko wprowadzał do przestrzeni społecznej głosy wykluczonych, niesłyszanych: bezdomnych, weteranów wojennych, kobiet, które doświadczyły przemocy fizycznej i/lub psychicznej oraz imigrantów. Artysta uważał, iż sztuka ma potencjał do zmieniania świata na lepsze, a jego prace miały wyrażać ideę "nie-wojny".
Magdalena Wrona
Czytaj całość...
Magia szkła
poniedziałek, 11 luty 2019
image_001.jpg
6 lutego 2019r. w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu "Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności". Tym razem spotkanie poprowadziła dr Paulina Zarębska-Denysiuk, która przybliżyła słuchaczom zagadnienie "Magia szkła".
Prelegentka posługując się licznymi przykładami opowiedziała historię związaną z powstaniem oraz działalnością Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, Huty Szkła Gospodarczego Ząbkowice, rozwojem kierunków uniwersyteckich związanych z wzornictwem i wyrobem szkła artystycznego, a także przybliżyła postaci jego projektantów.
Na spotkaniu zaprezentowane zostały także oryginalne szkła z okresu powojennego.
Magdalena Wrona
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 10 z 420

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego