Projekty
Bauhaus - jedność sztuk
poniedziałek, 18 listopad 2019
image_001.jpg
Kolejny wykład z cyklu "W poszukiwaniu jedności sztuk - totalne dzieło sztuki" odbył się 13 listopada w Filii nr 2. Spotkanie pt. Bauhaus - jedność sztuk poprowadziła Paulina Zarębska-Denysiuk.
Bauhaus, jako szkoła projektowania, była wyjątkowa. To na jej przykładzie można mówić o wzornictwie przemysłowym. Projektanci tacy jak Walter Gropius, Gunta Stölzl, Elsa Franke, Gerhard Marcks, Max Krehan i wielu innych musieli posiadać umiejętność pracy z różnymi materiałami. Należało także brać pod uwagę nowe technologie, pracę zespołową oraz tworzenie jednej, spójnej wizji projektowej. Podejmowano próbę podniesienia rzemiosła do poziomu sztuk pięknych i wprowadzenia na rynek produktów, które poprzez produkcję przemysłową, stałyby się dostępne dla ogółu społeczeństwa.
Współcześnie projektanci muszą posiadać podobne kompetencje umożliwiające im przystosowanie się do rynku.
Magdalena Wrona
Czytaj całość...
Wybrańcy bogów umierają młodo
środa, 06 listopad 2019
image_001.jpg
30 października w Filii nr 2 w ramach cyklu „W poszukiwaniu jedności sztuk – totalne dzieło sztuki” odbył się wykład Wybrańcy bogów umierają młodo. Artysta w obliczu śmierci. Dla twórców sztuki śmierć niosła przesłanie, że wszystko przemija, jednak niektórzy mieli wątpliwości. Już Horacy  w „Pieśniach” wyznał non omnis moriar, czyli nie wszystek umrę, bo będę żył w swoich dziełach. W sztuce artysta zawiera siebie: to co chce po sobie zostawić, dziedzictwo, pragnienie nieśmiertelności. Posiada świadomość, że potęga talentu może dorównać potędze śmierci, a może nawet ją pokonać oraz zapewnić pamięć i sławę. Artyści umierają młodo z powodu chorób, biedy, ale także chorób duszy i umysłu. Już Arystoteles dostrzegł, że artyści, poeci i filozofowie częściej niż inni ludzie cierpią na melancholię.
Czytaj całość...
Teatr w Bibliotece
środa, 30 październik 2019
image_006.jpg
Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie rozpoczął nowy cykl edukacyjny Teatr w bibliotece. W jego ramach w naszych filiach prowadzone są warsztaty teatralne, wiedzy o teatrze dla dzieci i przedstawiana jest oferta Teatru.
Czytaj całość...
Na początku był Runge. Philipp Otto Runge.
wtorek, 22 październik 2019
image_001.jpg
16 października 2019 r. w Filii nr 2 odbył się kolejny otwarty wykład z cyklu W poszukiwaniu jedności sztuk - totalne dzieło sztuki. Spotkanie pod tytułem "Na początku był Runge. Philipp Otto Runge" poprowadził Marcin Państwa. W swoim wystąpieniu prelegent przybliżył słuchaczom postać tytułowego, niemieckiego artysty. Zaprezentował także cykl jego prac, wskazując w nich koncepcję Gesamtkunstwerku.
Czytaj całość...
Noc Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej
piątek, 11 październik 2019
image_001.jpg
Aktualizacja 30 października 2019

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcała do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. W filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej czekały na czytelników specjalne wydarzenia - niecodzienne spotkania z literaturą, sztuką, zabawami. Liczymy na to, że uczestnicy Nocy Bibliotek wrócą do nas w dzień... i w kolejne dni. Dziękujemy wszystkim za obecność i zapraszamy do obejrzenia relacji.
Czytaj całość...
"Gesamtkunstwerk" - utopia spełniona?
wtorek, 08 październik 2019
image_001.jpg
2 października 2019 r. w Filii nr 2 odbył się inauguracyjny wykład z cyklu „W poszukiwaniu jedności sztuk - totalne dzieło sztuki”. Spotkanie poprowadził prof. Ryszard Kasperowicz, a tematem był „Gesamtkunstwerk” - utopia spełniona? Zagadnienie „jedności sztuk” należy do najstarszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych kwestii. Na spotkaniu zostały przybliżone początki i rozwój tej idei. Problem jedności sztuk dotyka różnych aspektów, zakłada pewną wizję genezy i funkcji sztuki, osiągnięcia pewnego jej ideału. To było marzeniem Ryszarda Wagnera, który tworzył swoje dramaty muzyczne jako „Gesamtkunstwerk”.
Beata Karpińska
Czytaj całość...
60+kultura
środa, 02 październik 2019
image_001.jpg
Aktualizacja 14 października 2019

Seniorzy stanowią grupę, która wbrew pozorom z chęcią korzysta z wszelkich form aktywizacji ruchowej i umysłowej. W ostatni wrześniowy weekend w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej czekało na Seniorów wiele atrakcji, a wszystko to w ramach akcji „60+ Kultura”. To akcja zainicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zapraszająca seniorów do aktywnego udziału w życiu kulturalnym.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Nasza Mała Biblioteka - II edycja
środa, 25 wrzesień 2019
image_001_big.jpgAktualizacja 25 września 2019

„Nasza Mała Biblioteka” to autorski projekt edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym 5-8 lat, który opiera się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami oraz rodzicami. Tytułowa „mała biblioteka” to starannie wybrane pod względem literackim i ilustracyjnym książki, które mają zapoczątkować biblioteczkę młodego czytelnika. Autorem jest słoweńskie wydawnictwo KUD Sodobnost International, które od dziewięciu lat z powodzeniem realizuje ten projekt w Słowenii. W latach 2015-2016 odbyła się pierwsza międzynarodowa edycja projektu, w której wzięły udział wydawnictwa z Polski i Litwy, specjalizujące się w książkach dla dzieci i młodzieży.
Do udziału w drugiej edycji projektu zostały zaproszone oficyny: Paike ja Pilv z Estonii, Liels un mazs z Łotwy oraz ponownie Agencja Edytorska EZOP z Polski.
Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie bierze udział kolejnej edycji edukacyjnego projektu.
Czytaj całość...
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki
piątek, 20 wrzesień 2019
image_001.jpg
W dniach 13-15 września 2019 r. w Lublinie odbywał się ogólnopolski Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki”. Wiele z zaplanowanych wydarzeń miało miejsce w Biblio, Filii nr 32 MBP.
Czytaj całość...
Noc Bibliotek
piątek, 20 wrzesień 2019
Zachęcamy do udziału w Nocy Bibliotek!
image_001.jpg
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 10 z 434

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego