Projekty
Język rzeczy. Biżuteryjne pamiątki z podróży po Polsce XIX wieku
piątek, 08 marzec 2019
image_001.jpg
6 marca w Filii nr 2 w ramach cyklu „Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności” gościliśmy dr hab. Ewę Letkiewicz, profesor UMCS, historyka sztuki, w której pracach badawczych głównym przedmiotem zainteresowań jest sztuka użytkowa a zwłaszcza biżuteria. Temat wykładu brzmiał „Język rzeczy. Biżuteryjne pamiątki z podróży krajowych i zagranicznych w XIX wieku”.
Czytaj całość...
Magia sztuki po "końcu sztuki"
piątek, 22 luty 2019
image_001.jpg
20 lutego 2019 r. w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu "Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności". Spotkanie zatytułowanie Magia sztuki po "końcu sztuki" - monumentalne projekcje Krzysztofa Wodiczki poprowadziła mgr Paulina Janczylik.
Prelegentka przybliżyła słuchaczom postać artysty, prezentując jednocześnie szereg jego projetów i projekcji, a także wyjaśniając ich funkcje oraz symboliczne znaczenie. Uczestnicy dowiedzieli się także, jakie motywy kierowały Wodiczką przy tworzeniu każdego z nich, oraz na jakie problemy społeczne wskazywały.
Wodiczko wprowadzał do przestrzeni społecznej głosy wykluczonych, niesłyszanych: bezdomnych, weteranów wojennych, kobiet, które doświadczyły przemocy fizycznej i/lub psychicznej oraz imigrantów. Artysta uważał, iż sztuka ma potencjał do zmieniania świata na lepsze, a jego prace miały wyrażać ideę "nie-wojny".
Magdalena Wrona
Czytaj całość...
Nasza Mała Biblioteka - II edycja
wtorek, 19 luty 2019
image_001_big.jpgAktualizacja 19 lutego 2019

„Nasza Mała Biblioteka” to autorski projekt edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym 5-8 lat, który opiera się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami oraz rodzicami. Tytułowa „mała biblioteka” to starannie wybrane pod względem literackim i ilustracyjnym książki, które mają zapoczątkować biblioteczkę młodego czytelnika. Autorem jest słoweńskie wydawnictwo KUD Sodobnost International, które od dziewięciu lat z powodzeniem realizuje ten projekt w Słowenii. W latach 2015-2016 odbyła się pierwsza międzynarodowa edycja projektu, w której wzięły udział wydawnictwa z Polski i Litwy, specjalizujące się w książkach dla dzieci i młodzieży.
Do udziału w drugiej edycji projektu zostały zaproszone oficyny: Paike ja Pilv z Estonii, Liels un mazs z Łotwy oraz ponownie Agencja Edytorska EZOP z Polski.
Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie bierze udział kolejnej edycji edukacyjnego projektu.
Czytaj całość...
Magia szkła
poniedziałek, 11 luty 2019
image_001.jpg
6 lutego 2019r. w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu "Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności". Tym razem spotkanie poprowadziła dr Paulina Zarębska-Denysiuk, która przybliżyła słuchaczom zagadnienie "Magia szkła".
Prelegentka posługując się licznymi przykładami opowiedziała historię związaną z powstaniem oraz działalnością Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, Huty Szkła Gospodarczego Ząbkowice, rozwojem kierunków uniwersyteckich związanych z wzornictwem i wyrobem szkła artystycznego, a także przybliżyła postaci jego projektantów.
Na spotkaniu zaprezentowane zostały także oryginalne szkła z okresu powojennego.
Magdalena Wrona
Czytaj całość...
Od magii do nauki. Koncepcja sztuki Aby'ego Warburga
piątek, 25 styczeń 2019
image_001.jpg
23 stycznia o godz. 17.30 w Filii 2 odbył się wykład Aleksandry Skrabek pt. "Od magii do nauki. Koncepcja sztuki Aby'ego Warburga" w ramach X edycji otwartych wykładów z historii sztuki "Magia sztuki. od uobecnienia do nieobecności".
Aby Warburg urodził się w 1866 roku w Hamburgu. Był wybitnym teoretykiem sztuki i kultury, ale dopiero współcześnie zdobył należne mu ogromne zainteresowanie. Uczony włączył historię sztuki w szerszy nurt myślenia, postulował łączenie jej z naukami ścisłymi i społecznymi oraz magią i astrologią.
Czytaj całość...
Sztuka i wyobraźnia: uobecnianie rzeczy niedostrzegalnych
poniedziałek, 14 styczeń 2019
image_001.jpg
W Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu Magia sztuki - od uobecnienia do nieobecności. 9 stycznia dr Jacek Jaźwierski podzielił się z uczestnikami swoją wiedzą na temat "Sztuka i wyobraźnia: uobecnianie rzeczy niedostrzegalnych".
Prelegent powołując się na liczne przykłady podjął próbę odpowiedzi na pytania: jak przedstawić wizerunek, który nie istnieje? jak przedstawić piękno doskonałe? jak pokazać wydarzenia z przeszłości, których nikt z żyjących nie widział? jak pokazać myśli i uczucia, bez pomocy słów, albo jak pokazać osobowość i charakter portretowanego człowieka?
Czytaj całość...
2019 rokiem Stanisława Moniuszki
poniedziałek, 07 styczeń 2019
image_001.jpg
Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. W przyjętej uchwale podkreślono, że dorobek kompozytorski Moniuszki "imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej". W 2019 r. przypada 200. rocznica urodzin wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej.
Czytaj całość...
2019 Rokiem Unii Lubelskiej
czwartek, 03 styczeń 2019
image_001.jpg
Unia polsko-litewska zawarta w Lublinie to akt, który „złotymi literami zapisał się w historii i kulturze narodów Rzeczypospolitej” - głosi przyjęta przez Sejm uchwała ustanawiająca rok 2019 Rokiem Unii Lubelskiej.
Jak przypomina uchwała, w 1569 r. w obecności króla Polski, wielkiego księcia litewskiego Zygmunta Augusta na sejmie walnym w Lublinie został podpisany akt realnej unii polsko-litewskiej. Dwa państwa: Korona Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie powołały tym aktem "jedno nierozdzielne i nieróżne ciało" - Rzeczpospolitą Obojga Narodów (ze wspólnym monarchą, sejmem i polityką zagraniczną). Unia przetrwała do 1795 roku, a unicestwiona została dopiero przez połączone siły trzech zaborców.
Czytaj całość...
2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
środa, 02 styczeń 2019
image_001.jpg
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej „w uznaniu słowa i czynu wybitnego pisarza” ustanowił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
20 maja bieżącego roku minie sto lat od narodzin jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku, publicysty emigracyjnego i  współtwórcy „Kultury” paryskiej.
W uchwale podkreślono, że losy i twórczość pisarza stanowią „świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości”.
Czytaj całość...
Fotografia - magia czy sztuka?
poniedziałek, 17 grudzień 2018
image_001.jpg
5 grudnia 2018 r. Filia nr 2 gościła kolejną osobę, która poprowadziła wykład w ramach cyklu "Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności". Wykład poprowadziła dr Kamila Leśniak, adiunkt w Zakładzie Teorii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Swoim naukowym zainteresowaniem objęła różne obszary sztuki współczesnej, krytyki artystycznej, a przede wszystkim - historię fotografii.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 10 z 411

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego