Spotkania
Lublin sprzed lat i wieków  spotkanie z Martą Denys
wtorek, 21 marzec 2017
image_001.jpgSiedmiowiekowa historia Lublina sięga czasów Władysława Łokietka, który w 1317 roku dokonał udokumentowanej lokacji miasta. Odtąd miasto nad Bystrzycą rozkwitło do stolicy regionu obfitującej w ważne ośrodki kulturalne, naukowe oraz turystyczne.
W 700-setną rocznicę miasta, w Filii nr 10 gościła Pani Marta Denys, zasłużona mieszkanka Lublina, wieloletnia przewodniczka, autorka książek i przewodników po Lublinie. W czwartkowy wieczór przeniosła nas do miasta sprzed siedmiuset lat, ukazując jak na przełomie wieków Lublin rósł w potęgę kultury i nauki, jednocześnie ubogacając własną historię i tradycję. Jej opowieść to  bogactwo treści, duża dawka humoru oraz ekspresja głosu. Wszystko to łączy się w dziarską postać Marty Denys, ciepłej i sympatycznej osoby, która z niemalże reporterską dociekliwością nadaje światło dzienne informacjom, które dawno „pokrył kurz”. Cały wachlarz ciekawostek z historii Lublina wzbudził w słuchaczach zdziwienie, niekiedy uśmiech a nawet niedowierzanie, a na pewno nowe spojrzenie na nasze miasto.
Justyna Prokop
fot. Anna Słowik

Czytaj całość...
Spotkanie z Rafałem Księżykiem
poniedziałek, 20 marzec 2017
image_001.jpg16 marca w Filii nr 2 odbyło się spotkanie z dziennikarzem i krytykiem muzycznym Rafałem Księżykiem, autorem cenionych przez czytelników i krytykę wywiadów - rzek z osobowościami rodzimej sceny muzycznej: Tomaszem Stańką, Robertem Brylewskim, Tymonem Tymańskim i Kazikiem Staszewskim, a także eseju biograficznego o życiu i twórczości kontrowersyjnego i wpływowego amerykańskiego pisarza Williama S. Burroughsa.
Czytaj całość...
Spotkanie z Dorotą Hałasą
środa, 15 marzec 2017
image_001.jpgW Filii nr 35 gościła Pani Dorota Hałasa – z urodzenia lublinianka, studiowała japonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała jako korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Japonii, współpracownik Polskiego Radia, Dziennika Prawa i Gospodarki, Rzeczpospolitej, polskiej sekcji Radia BBC w Japonii. W 2009 nagrodzona Prix Italia na Międzynarodowym Konkursie Telewizji, Radia i Internetu w Turynie jako współautorka zrealizowanego dla Radia Lublin reportażu o wydaniu w Japonii pierwszej na świecie płyty CD z nieznanymi utworami zapomnianej polskiej kompozytorki Tekli Bądarzewskiej-Baranowskiej. Autorka książek "Życie codzienne w Tokio", "Chrystus w kraju Samurajów" (wydana we współautorstwie z jezuitą Zygmuntem Kwiatkowskim).
Czytaj całość...
Misie-Gabrysie, Leśna przygoda
poniedziałek, 13 marzec 2017
image_001.jpgDo Filii nr 26 przybyła pani Gabriela Kotas - autorka książek o wesołej misiowej rodzince z cyklu Misie - Gabrysie. Zaproszone na spotkanie dzieciaki (ze szkół nr 50 i 46) wysłuchały barwnych opowieści autorki o tworzeniu książeczek i kolorowych, szydełkowych misiów, a także o własnym, domowym zwierzyńcu, który był prawdziwą inspiracją twórczości pani Gabrieli.
Aleksandra Bednarek
Czytaj całość...
Spotkanie z Ireneuszem Kaczmarczykiem
poniedziałek, 06 marzec 2017
Filia nr 7 zaprasza
image_001.jpg


Słowa i obrazy
piątek, 24 luty 2017
image_001.jpgWe współczesnej literaturze poezja zajmuje bardzo pośrednie miejsce. Bardzo często czytelnik sięgając po poezję nie wychodzi poza krąg ogólnie znanych klasyków. Dlatego też z ogromną radością gościliśmy w naszej Filii Panią Jadwigę Jaśkowiak - poetkę, malarkę, autorkę opowiadań i twórczynię ikon. Spotkanie zatytułowane "Słowa i obrazy" doskonale odzwierciedliło wielopłaszczyznowość twórczości Pani Jadwigi.
Czytaj całość...
Agnieszka Lis
czwartek, 23 luty 2017
image_001.jpgWczoraj po południu w Filii nr 28 gościliśmy Agnieszkę Lis autorkę powieści pt."Samotność we dwoje", "Jutro będzie normalnie"  i "Pozytywka". Na spotkaniu autorskim promowała swoją najnowszą książkę pt. "Karuzela", która ukazała się w styczniu tego roku. Mimo niesprzyjającej pogody, spotkanie przebiegło w bardzo ciepłej i przyjaznej atmosferze. Prowadząca pani Monika Szydłowska przygotowała wiele interesujących i nietypowych pytań, a uczestnicy aktywnie włączyli się do dyskusji.
Czytaj całość...
Czarne Inspiracje Plus z Magdaleną Kicińską
czwartek, 23 luty 2017
Zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Kicińską
image_001.jpg

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 91 - 100 z 614


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego