Spotkania
Joanna Papuzińska - niby zwyczajna, a czarodziejka
środa, 16 wrzesień 2009
Papuzińska F31 - Zdjęcie 001Po raz kolejny przemiłym, gościem naszej Biblioteki była Joanna Papuzińska, uznana i nagradzana autorka znana młodym czytelnikom przede wszystkim jako twórczyni opowieści i wierszy. Bardziej wnikliwym, jawi się jako prozaik, krytyk literacki, pracownik naukowy, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. W 1991 roku zainicjowała powstanie czasopisma „Guliwer”, którym kierowała do 2002 roku. Za szeroką i bogatą działalność została odznaczona między innymi Złotym Krzyżem Zasługi (1989), Medalem im. Janusza Korczaka (1994), Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki (1996), Złotym Medalem “Gloria Artis” (2005), nagrodą Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości (2005), Orderem Uśmiechu (2005).
Czytaj całość...
Joanna Papuzińska
piątek, 11 wrzesień 2009
Tyszowiacy opowiadają
piątek, 26 czerwiec 2009
Tu Szewce - Zdjęcie 00125 czerwca 2009 r. w Filii nr 21 odbyło się spotkanie z Robertem Horbaczewskim autorem książki „Tu szewce. Opowieści tyszowieckie”.
To już druga książka o tyszowieckich tradycjach oparta na rozmowach z najstarszymi mieszkańcami miasteczka i na dokumentach z archiwów. Tym razem jest o szewcach oraz o ich butach, zwanych tyszowiakami, które były nawet za kolana, albo i jeszcze wyżej i nie miały podziału na prawe i lewe, dlatego każdego dnia trzeba było je nakładać na inną nogę, aby się nie zdeformowały.
Czytaj całość...
Promocja książki
wtorek, 23 czerwiec 2009
Liliana Bardijewska
piątek, 29 maj 2009
Aktualizacja

Bardijewska - Zdjęcie 00120 maja gościem Filii nr 1 i 31 była Liliana Bardijewska.
W Filii nr 1 dzieci z Przedszkola nr 14 zainaugurowały spotkanie z autorką pantomimą do jej bajki "Moje - nie moje" ze wspaniałą choreografią do przejmującej muzyki, pomysłowymi kostiumami i dekoracjami. Zaprezentowano też wystawę ilustracji do tekstów zaproszonej autorki oraz pokłosie konkursu na pracę do wiersza L.Bardijewskiej "Wyobraźnia". Autorka odpowiadała na liczne pytania przedszkolaków i dziękowała młodym czytelnikom za kreatywną lekturę jej bajek o Kapciuszku, Zielonym Stworku, Ślimaku Lazurze i ptasim brzydalku. Opowiadała także o swoich przygodach z pisaniem, o młodzieńczych lekturach i twórczych inspiracjach.
Wiesława Sołtys
Czytaj całość...
Rysujemy z Elżbietą Krygowską-Butlewską
czwartek, 28 maj 2009
Aktualizacja

Krygowska - Zdjęcie 00120 maja Miejska Biblioteka Publiczna gościła Elżbietę Krygowską-Butlewską, znaną ilustratorkę książek. W Filiach nr 24 i 30 odbyły  się warsztaty ilustratorskie przeprowadzone przez panią Elżbietę. Wzięły w nich udział dzieci ze szkół podstawowych. W pierwszej części spotkania prowadząca pokazała dzieciom książki: Liliany Bardijewskiej, Joanny Papuzińskiej i Emilii Waśniowskiej, do których stworzyła ilustracje. Później zapoznała dzieci z budową książki i  kolejnymi etapami jej powstawania. Następnie dzieci miały możliwość samodzielnego tworzenia ilustracji. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w ich praktycznej części.
Maria Kozioł

Czytaj całość...
Spotkania z historią "Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956"
środa, 27 maj 2009
Aktualizacja

Atlas podziemia - Zdjęcie 001Dnia 14. maja zainaugurowano cykl  pt. „Spotkania z historią”. Filia  nr 26 gościła Sławomira Poleszaka – doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, specjalizującego się w  historii najnowszej, autora kilkudziesięciu publikacji naukowych, naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Spotkanie poświęcono polskiemu podziemiu niepodległościowemu z lat 1944-1956 – jednej z najbardziej zafałszowanych przez propagandę PRL  kart narodowej historii. W syntetycznym wykładzie, wzbogaconym multimedialną prezentacją, scharakteryzowano polskich „żołnierzy wyklętych” – narodowych bohaterów, których losy zostały wydobyte z archiwów bezpieki i opisane w monumentalnym dziele, jakim jest   „Atlas polskiego  podziemia niepodległościowego 1944-1956”.
Czytaj całość...
Czubaj na Głębokiej
czwartek, 21 maj 2009
Aktualizacja 21.05.2009

Czubaj - Zdjęcie 0017 maja 2009 r. Filia nr 18 gościła Mariusza Czubaja,autora i współautora książek kryminalnych.Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać pisarza,który okazał się nader bezpośrednią osobą, a także dowiedzieć się o kulisach jego pracy.Autor barwnie i ciekawie przybliżył zainteresowanym świat kryminałów. Żywo dyskutowano o zjawisku rosnącej popularności tego gatunku literatury. Całości dopełniała dekoracja sali złożona z mrocznych motywów, które można odnaleźć w książkach Mariusza Czubaja.
Spotkanie przebiegło w nadzwyczaj sympatycznej atmosferze, a miłośnicy gatunku z niecierpliwością będą czekać na kolejną książkę autora.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Wanda Chotomska na Czechowie
czwartek, 21 maj 2009
Aktualizacja 21.05.2009

Wanda Chotomska - Zdjęcie 001 23 kwietnia gościem Filii nr 29 była Wanda Chotomska. W spotkaniu z poetką uczestniczyło ponad 90 osób, zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Niemal wszyscy uczestnicy spotkania zakupili książki Wandy Chotomskiej, by potem czekać w bardzo długiej kolejce na Jej autograf...
Alina Lewicka

Zrealizowano ze środków "Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego"Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 61 62 63 64 65 66 67 68 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 621 - 630 z 679


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego