Spotkania
Warsztat twórczego pisania z Marcinem Kowalem
środa, 04 grudzień 2019
image_001.jpg
Mieliśmy wielką przyjemność gościć w naszej bibliotece pana Marcina Kowala - młodego pisarza, autora  m.in. opowiadań opublikowanych w antologii  „Rubieże rzeczywistości”. 25 listopada w spotkaniu z autorem uczestniczyła kl. VII ze Szkoły Podstawowej nr 21 im. Królowej Jadwigi w Lublinie. Młodzież miała możliwość poznać warsztat pracy pisarza oraz dowiedzieć się jak można rozwijać własne pasje pisarskie.
Czytaj całość...
Spotkanie z Ewą Bajkowską
poniedziałek, 18 listopad 2019
image_001.jpg
Na spotkaniu 15 listopada w Filii nr 21 pani Ewa Bajkowska przedstawiła losy swojego przodka Mieczysława Basiewicza w kontekście jego wojskowej kariery od służby w armii carskiej po uzyskanie stopnia majora w Wojsku Polskim. Wiele cennych informacji, kopii archiwalnych dokumentów i pamiątkowych zdjęć rodzinnych zawiera książka pani Bajkowskiej „Wierni. Opowieść rodzinna”, która wpisuje się w realizowany przez Lubelskie Towarzystwo Genealogiczne projekt „Mieszkańcy Lubelszczyzny w armii carskiej”. W minionym tygodniu opublikowano prawie dwa tysiące nowych informacji o lubelskich i podlaskich rekrutach. Zainteresowani historycy i pasjonaci genealogii mogą podjąć współpracę przy kolejnych rocznikach: www.poborowi.ltg.pl
Czytaj całość...
Biblia Aramejska - Księga Kapłańska
poniedziałek, 18 listopad 2019
image_001.jpg
17 listopada w Filii nr 35 odbyło się spotkanie autorskie i promocja III tomu Biblii Aramejskiej – Księgi Kapłańskiej. Naszymi gośćmi byli: ks. prof. Antoni Tronina – autor przekładu oraz ks. prof. Mirosław Wróbel – dyrektor projektu i redaktor naukowy serii Biblia Aramejska.
Mirosława Sielewońko
Czytaj całość...
Koń jaki jest, każdy widzi - spotkanie autorskie z Ulą Kowalczuk
poniedziałek, 18 listopad 2019
image_001.jpg
6 listopada 2019 w Filii nr 40 odbyło się spotkanie, w czasie którego czytelniczki i czytelnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji Uli Kowalczuk dotyczącej konizmów. Pasjonatka jeździectwa i autorka dwutomowego zbioru "Koń jaki jest, każdy widzi", przybliżyła swoim słuchaczkom i słuchaczom historię pojawienia się w języku polskim licznych przysłów i powiedzeń związanych z tymi zwierzętami. W czasach, kiedy konizmy wchodziły do użycia, ich znaczenie było oczywiste - niemal każdy miał na co dzień do czynienia z końmi, ich zachowanie i zwyczaje były powszechnie znane. Dziś, kiedy konie widzimy głównie na kinowych i telewizyjnych ekranach, etymologia niektórych zwrotów z nimi związanych potrafi zaskoczyć.
Czytaj całość...
Czarne Inspiracje z Angeliką Kuźniak
piątek, 15 listopad 2019
image_001.jpg
14 listopada w Filii nr 2 odbyło się spotkanie z Angeliką Kuźniak, promujące jej najnowszą książkę pt. "Boznańska. Non finito". Angelika Kuźniak to uznana reporterka, autorka takich książek jak "Marlene", "Papusza", "Stryjeńska. Diabli nadali", współautorka z Eweliną Karpacz-Oboładze książek "Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk" i "Krótka historia o długiej miłości". Była trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press oraz kilkakrotnie nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej.
Czytaj całość...
Józef Bilski "Miejsce"
czwartek, 14 listopad 2019
image_001.jpg
Józef Bilski jest historykiem, miłośnikiem gór i podróży. Niespokojna dusza, człowiek drogi. Lubi wschód z jego sennością, wielokulturowością i nostalgią. Jako poeta pisze prawie wyłącznie o Bieszczadach. Tomik „Miejsce” jest czwartą propozycją skierowaną do miłośników tego zakątka świata. Wieczór autorski Józka Bilskiego zwanego Czarnym Poetą odbył się 13 listopada 2019 roku w Filii nr 21 ze znakomitym muzycznie towarzystwem  Andrzeja Czyża.
Czytaj całość...
Spotkanie z Piotrem Lipińskim
piątek, 08 listopad 2019
image_001.jpg6 listopada w Filii nr 2, w ramach cyklu Czarne Inspiracje, odbyło się spotkanie autorskie z Piotrem Lipińskim promujące jego najnowszą książkę pt. "Gomułka. Władzy nie oddamy". Piotr Lipiński to dziennikarz i reporter historyczny, który przez prawie dwadzieścia lat był związany z Gazetą Wyborczą. To głównie tam publikował swoje reportaże historyczne. Specjalizuje się zwłaszcza w wydarzeniach okresu stalinizmu. Wydał m. in.: "Bicia nie trzeba było ich uczyć. proces Humera i oficerów śledczych Urzędu Bezpieczeństwa" (2016), cykl "Bolesław Niejasny", "Ofiary Niejasnego" i "Towarzysze Niejasnego", "Cyrankiewicz. Wieczny premier" (2016), za którą był nominowany do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego, "Bierut. Kiedy partia była bogiem" (2017). Za tę ostatnią był nominowany do książki reporterskiej roku Radia Lublin oraz do Kryształowej Karty Polskiego Reportażu. Wielokrotnie otrzymywał wyróżnienia Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za reportaże.
Czytaj całość...
Refleksje z podróży po Koronę Europy
czwartek, 07 listopad 2019
image_001.jpg
W Filii 34 odbył się cykl prelekcji Andrzeja Wrony podczas, których zaprezentował slajdy i filmy z wybranych górskich wypraw „W drodze po Koronę Europy”. Andrzej Wrona jest archeologiem, muzealnikiem, pasjonatem górskich wędrówek i sportu. Spotkanie inaugurujące cykl odbyło się w ramach obchodów V Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Następnie przez trzy kolejne piątki października Filia 34 gościła spore grono miłośników gór i podróży. Prelegent opowiadał o wyprawach w Pireneje jakie odbył na przełomie 2011/2017 roku zwiedzając cyrki polodowcowe w tym największy w Europie Cirque de Gavarnie oraz równie potężny Troumouse, głębokie piękne doliny tj. Valle de Latour, zdobywając najwyższy szczyt Pirenejów Pico de Aneto (3 404 m n.p.m.) jak również szczyt La Taillon, do którego trasa prowadziła przez najbardziej znane miejsce w Pirenejach, czyli Wrota Rollanda.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 10 z 731

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego