Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


W starej Nicei - obrazy i muzyka
piątek, 18 maj 2012
image_001.jpgW chłodny i pochmurny dzień uczestnicy spotkania w Filii 29 przenieśli się w wyobraźni do słonecznej i kolorowej Nicei. Fotografiom nicejskiego starego miasta towarzyszyła nastrojowa muzyka Niccolò Paganiniego, Ludomira Michała Rogowskiego i Francisa Lai - wszyscy trzej byli związani z Niceą.
Iwona Siedlaczek i Alicja Humeniuk zagrały także nieoficjalny hymn Nicei, piosenkę „Nissa La Bella” autorstwa Menicy Rondely'ego, napisaną w dialekcie nicejskim (nissard).
Iwona Siedlaczek i Alina Lewicka - Strzok opowiadały o ludziach i historii stolicy Lazurowego Wybrzeża. Pierwsze ślady osadnictwa w tym rejonie pochodzą sprzed... 400.000 lat! W późniejszych wiekach rządzili tu Grecy, Rzymianie, Frankowie, Saraceni... Nicea należała do Prowansji, Sabaudii, Francji i Sardynii.
Czytaj całość...
Miasteczka Prowansji i Lazurowego Wybrzeża
wtorek, 29 listopad 2011
image_001.jpg24 listopada 2011 w Filii nr 29 odbyło się otwarcie wystawy fotografii Aliny Lewickiej – Strzok i Igora Strzoka MIASTECZKA PROWANSJI I LAZUROWEGO WYBRZEŻA.
Autorka wystawy opowiedziała o ludziach, architekturze i krajobrazie południowej Francji, przedstawiła też opowieści i anegdoty z fotografowanych miejsc. Saorge, uwieszone jak jaskółcze gniazdo na górskim zboczu w dolinie rzeki Roya, jest rzadko odwiedzane przez turystów, nieświadomych jego uroku.
Czytaj całość...
Miasteczka Prowansji i Lazurowego Wybrzeża
poniedziałek, 10 październik 2011
Wernisaż fotografii Aliny Lewickiej-Strzok i Igora Strzoka - 24 listopada 2011, godz. 14.00
image_001.jpg
Powiększ

O damach i jednorożcach
piątek, 27 maj 2011
image_001.jpg26 maja w Filii nr 29 MBP odbyło się otwarcie wystawy O DAMACH I JEDNOROŻCACH. W prelekcji przedstawiono historię i dzień dzisiejszy paryskiego Muzeum Cluny, gdzie znajdują się słynne gobeliny z cyklu „Dama z jednorożcem”. Sześć tapiserii powstałych pod koniec XV wieku przedstawia alegorie pięciu zmysłów oraz tajemniczą scenę zatytułowaną „A mon seul desir”. Pokazano te tkaniny na tle zbiorów muzeum, w kontekście innych dzieł sztuki gotyckiej i renesansowej. Na wystawie znalazły się informacje o rodzinie Le Viste, dla której wykonano gobeliny. Słuchacze poznali burzliwą historię gobelinów, uratowanych w XIX wieku przed zniszczeniem. Dowiedzieli się też o symbolice jednorożca, jego roli w wierzeniach, literaturze, sztuce, heraldyce. Z ogromnym zaciekawieniem oglądano wystawę, zadając wiele pytań.
Czytaj całość...
O damach i jednorożcach
środa, 27 kwiecień 2011
26 maja 2011, godz. 13.00 - wernisaż w Filii Nr 29 MBP
image_001.jpg
Powiększ

Spotkane w podróży
wtorek, 08 marzec 2011
image_001.jpg"Spotkane w podróży" - taki tytuł nosi wystawa fotografii autorstwa Aliny Lewickiej-Strzok i Igora Strzoka, którą można oglądać w Filii nr 29 MBP. Zdjęcia kóz i koziorożca, osłów i koni, owiec z Prowansji i czarnych byków z Camargue, a także sporej gromadki ptaków, kotów i psów powstały  podczas wieloletnich podróży po Francji.
Otwarcie wystawy 7 marca połączono z projekcją zdjęć z Delty Rodanu - Camargue oraz z malowniczego kanionu rzeki Ardeèche.
Żartobliwą oprawę muzyczną zapewniła pani Iwona Siedlaczek wraz z Karoliną Bajuk i Alicją Humeniuk, a ciasteczka- zwierzaki upiekła Magda Galińska.
Wystawę będzie można oglądać do maja.
Alina Lewicka - Strzok
Czytaj całość...
W nicejskiej kawiarni
środa, 24 listopad 2010
image_001.jpgW pochmurny listopadowy dzień przenieśliśmy się do słonecznej, beztroskiej Nicei. Kawa i ciasteczka, cichy szmer rozmów, obrazy Riwiery na dużym ekranie  oraz - jak zwykle - muzyka! Tym razem młodzi muzycy zaprezentowali instrumentalne wersje słynnych francuskich przebojów oraz standardy jazzowe. Spotkaniu towarzyszyła wystawa fotografii "Twarze Nicei" - migawki z miasta, gdzie można spotkać ludzi  szczęśliwych -  nie tylko Francuzów.
Alina Lewicka - Strzok
Czytaj całość...
Twarze Nicei
środa, 10 listopad 2010
Spotkanie muzyczne i otwarcie wystawy fotografii, 22.11.2010 r., godz. 15.00, Filia nr 29, ul.Kiepury 5A
Nancy - Przystanek w drodze
piątek, 30 październik 2009
Nancy leży w północno-wschodniej Francji. Ta historyczna stolica Lotaryngii powstała na skrzyżowaniu ważnych traktów europejskich.
Lokalizacja miasta Nancy na terenie FrancjiHerb miasta Nancy
Czytaj całość...
Vive la France - Niech żyje Francja
wtorek, 02 czerwiec 2009
Wystawa Francja - Zdjęcie 001Z okazji zbliżającej się Nocy Kultury Filia 29 zaprasza wszystkich do zapoznania się z wystawą pt.”Vive la France - Niech żyje Francja”. Tematem ekspozycji jest szeroko pojęta kultura francuska, wyszczególniono takie działy jak literatura, muzyka, film, kuchnia, zabytki i symbole Republiki.
Katarzyna Ułanowska
Czytaj całość...
BLASK KAMIENIA. Kościoły i opactwa romańskie Francji - relacja z otwarcia wystawy.
środa, 28 styczeń 2009
Blask Kamienia - Zdjęcie 001
27 stycznia w Filii nr 29 MBP została otwarta wystawa fotografii BLASK KAMIENIA. Jej autorka, Alina Lewicka - Rosińska, opowiedziała o powstaniu zdjęć, będących owocem podróży do Francji w latach 2005 - 2008. Przybliżyła historię architektury romańskiej we Francji, podkreślając rolę opactwa w Cluny, gdzie stworzono wzorzec dla kościołów tej epoki, oraz późniejszą reformę cysterską, której owocem były między innymi opactwa Fontenay i Senanque. Architektura romańska Francji jest niezwykle różnorodna, każdy region ma swoją specyfikę - jako przykład prelegentka podała kościoły Owernii, gdzie powstał niezwykle oryginalny, własny styl. Autorka wystawy wspomniała też o zniszczeniach kościołów i klasztorów, spowodowanych rewolucją i polityką państwa francuskiego w okresie porewolucyjnym.
Czytaj całość...
Relacja z otwarcia wystawy Dziedzictwo Marszałka de Vauban
piątek, 25 kwiecień 2008
Dziedzictwo Marszałka de Vauban - Zdjęcie 00124 kwietnia 2008 roku w Filii nr 29 MBP przy ulicy Kiepury otwarto wystawę "Dziedzictwo Marszałka de Vauban". Fortyfikacje siedemnastowieczne w krajobrazie kulturowym Francji”, poświęconą wybitnemu inżynierowi i dowódcy wojskowemu, Sebastianowi Le Prestre de Vauban (1633-1707). Wystawę przygotowała Alina Lewicka – Rosińska dzięki materiałom otrzymanym od wielu osób i instytucji z Francji.
Czytaj całość...
Balthus 1908-2001
poniedziałek, 11 luty 2008
Filia nr 29 – Balthus - Zdjęcie 0017 stycznia w Filii Nr 29 MBP odbyło się otwarcie wystawy poświęconej Balthazarowi Kłossowskiemu de Rola, malarzowi znanemu jako Balthus.
Spotkanie rozpoczęło wykonanie utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta ( ulubionego kompozytora malarza) przez Iwonę Siedlaczek i jej uczennice, Natalię Kaczor i Magdalenę Krukowską.
Sylwetkę malarza przedstawiła autorka wystawy, Alina Lewicka – Rosińska.
Światowej sławy artysta, który z dumą mówił o sobie „jestem polskim hrabią”, jest prawie nieznany w Polsce. Jego kariera rozpoczęła się już w dzieciństwie wydaniem książki z rysunkami, „Mitsou”, do której przedmowę napisał Rainer Maria Rilke. Młody malarz nie uczył się rzemiosła w akademii, lecz kopiując dzieła mistrzów – wśród nich Nicolasa Poussin i Piera della Francesca.
Czytaj całość...
Wystawa "Rilke"
piątek, 17 marzec 2006
Filia nr 29 MBP przy ul. Kiepury 5 A zaprasza na wystawę poświęconą Rainerowi Marii Rilkemu. Przedstawiono na niej liczne fotografie poety, jego rodziny i przyjaciół, teksty utworów w różnych tłumaczeniach, fragmenty korespondencji. Część wystawy poświęcono motywom powracającym w twórczości artysty, jego inspiracjom, a także recepcji jego wierszy w Polsce. Fotografie ostatniego domu poety oraz jego grobu wykonała autorka wystawy podczas podróży do Szwajcarii.
Czytaj całość...

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego